امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

بارندگی در بیرجند ۲۸ درصد کاهش یافت

بارندگی در بیرجند ۲۸ درصد کاهش یافت

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: میزان بارندگی امسال در بیرجند مرکز استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد و نسبت به بلند مدت ۹ درصد کاهش یافت.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا -بیرجند)، علیرضا خندان رو ، یکشنبه شب در جمع اعضای کارگروه تخصصی خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات بخش کشاورزی استان افزود: میزان بارندگی در خراسان جنوبی تا پایان اردیبشهت ماه ۱۰۰٫۶ میلیمتر بود.

وی افزود: میزان بارندگی خراسان جنوبی تا پایان اردیبهشت ماه نسبت به دوره آماری ۱۰٫۴ درصد کاهش و نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش داشت.

مدیر کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: شهرستان فردوس میزان بارندگی ها نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کاهش و نسبت به بلند مدت سه درصد افزایش داشته است.

خندان رو افزود: میزان بارندگی در قاین نسبت به بلند مدت ۸ درصد کاهش و نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد افزایش داشته و بارندگی در بیرجند نسبت به بلند مدت ۹ درصد کاهش و نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد افزایش داشت.

وی با بیان اینکه بعد از فروردین ماه بارش های خوبی در شهرستان های بیرجند، و شمال شرق خراسان جنوبی را شاهد بودیم، اظهار کرد: با وجود بارندگی ها باز هم خشکسالی بر خراسان جنوبی حاکم است و بیشترین کاهش میزان بارندگی نسبت به دوره بلند مدت شهرستان های طبس، فردوس وبیشترین افزایش خور به ثبت رسید.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: بر اساس شاخص های پنج ساله SPI (شاخص بارش استاندارد شده) تا اردیبهشت ماه شهرستان های طبس و فردوس درگیر خشکسالی شدید شدند.

خندان رو با اشاره خشکسالی ها افزود: بر اساس شاخص SPI و شاخصه هشت ساله، شهرستان های سربیشه، زیرکوه، درمیان، بیرجند، و بخشی از قاین درگیر خشکسالی متوسط و نهبندان درگیر خشکسالی ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه بیشتری خشکسالی به سال های ۹۱ و ۹۳ به ثبت رسیده اظهار داشت: خشکسالی ها در خراسان جنوبی را می توان از سال ۷۹ بیان کرد.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنبوی با بیان اینکه در مدت ۱۶ سال خشکسالی، ۱۳ سال به طور متناوب شاخصه خشکسالی منفی از خراسان جنوبی گزارش شد و بر اساس شاخصه هشت ساله منتهی به ۹۴ شهرستان های فردوس، سرایان، طبس، و بشرویه درگیر شدید با خشکسالی هستند.

خندان رو افزود: دستگردان طبس، ارسک بشرویه در شاخصه هشت ساله منتهی به ۹۴ دچار درگیری خشکسالی شدید هستندکه اگر بخواهیم در حال حاضر خشکسالی یکساله را در خراسان جنوبی بیان کنیم، شهرستان های بشرویه و فردوس درگیر با خشکسالی ضعیف و بر اساس شاخصه پنج ساله منتهی به اردیبهشت ماه شهرستان های فردوس و طبس درگیر شدید با خشکسالی هستند.

وی بیان کرد: در سال های گذشته اعتباراتی برای ارتقاء شبکه های هواشناسی و افزایش شبکه های هواشناسی در خراسان جنوبی اختصاص یافت، اما با توجه به قیمت زیاد دستگاه ها خواستار حمایت بیشتر هستیم.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا