امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

بخش مهمی از مسئله بیکاری مربوط به آموزش عالی است/ ماجرای عدم مدیریت صحیح علی لاریجانی

بخش مهمی از مسئله بیکاری مربوط به آموزش عالی است/ ماجرای عدم مدیریت صحیح علی لاریجانی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در دیدار با دانشجویان انجمن اسلامی مستقل دانشگاه بیرجند با بیان اینکه فارغ التحصیل دانشگاه باید علم و دانش و مهارت داشته باشد، گفت: برای اشتغال در استان باید زیرساخت ها را در نظر گرفت. از نظر تسهیلات چون دور از منابع است برای مواد اولیه و بردن به بازار فروش هزینه زیادی صرف می شود و بنابراین کسی در اینجا سرمایه گذاری نمی‌کند.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از  پایگاه خبری دانشجویی سمعک، اعضای انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند در دیدار با حجت الاسلام محمدباقر عبادی، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به طرح مسائلی پیرامون مسائل استان و بررسی اتفاقات روز کشور پرداختند.

 

در ابتدا مرادی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند ضمن تسلیت در گذشت حضرت آیت الله سیداحمد عبادی، فقدان آن بزرگوار را آن هم با آن سطح معرفت و اخلاق را رخنه ای بردین بیان کرد و در ادامه ضمن عرض خسته نباشید به دلیل فعالیت شبانه روزی چهار ساله در دوران نمایندگی مجلس، به معرفی این تشکل پرداخت و بیان داشت: انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند زیر نظر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور فعالیت می کند و قدمتی۶ ساله دارد.

 

وی گفت: ما در حوزه های مختلفی سیاسی فرهنگی و علمی وارد شده ایم و برنامه های بسیاری را با ظرفیت و کیفیت بالا اجرا کرده ایم. تا کنون چندین دیدار با مسئولین استان داشتیم و دغدغه های دانشجوئی مشکلات دانشگاه و استان را مطرح کرده ایم. با افرادی از قبیل آیت الله رئیسی، دادستان کل کشور؛ حسینی، معاون سیاسی استانداری و حجت الاسلام رضایی، امام جمعه و ریاست صدا و سیما دیدارهایی خواهیم داشت.

 

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند با بیان اینکه مباحث سیاسی را با چند نوع برنامه پیش بردیم جلسات و بیانیه هایی پیرامون اتفاقات روز صادر کردیم، در زمینه کرسی هایی که برگزار کردیم سعی براین بوده تا دغدغه رهبری را تحقق بخشیم، گفت: امسال هم در این دو ماه گذشته از سال تحصیلی، سه تا کرسی برگزار کردیم. یکی از مهمترین کرسی ها را با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی آن هم با موضوع استکبار سال ستیزی در پروژه نفوذ برگزار شد و همچنین سعی شده با توجه به مسائل روز همایش هایی برگزار کنیم. در گذشته نیز همایش هایی با حضور سعید زیبا کلام و سید افقهی در مورد مسائل روز جهان اسلام برگزار شد.

 

مرادی در ادامه افزود: ما با رصد دقیق اتفاقات کشور و متناسب با زمان بیانیه هایی صادر می کنیم. بیانیه ای که در خطاب به معاون اول ریاست جمهوری صادر کردیم از طرف سازمان های مختلف پاسخ هایی دریافت کردیم. بیانیه های دیگر نیز با توجه به اتفاقات روز استان منتشر کرده ایم که از بازتاب رسانه ای قابل توجهی برخوردار بوده است.

 

وی بیان داشت: در مباحث فرهنگی برجسته ترین برنامه ای که دنبال می کنیم تعزیه خوانی است که فضای دانشجویی را به خوبی پوشش می دهد و امسال این مراسم ۲۸آبان برگزار می شود. مرکز پژوهشی شهید علم الهدی که در سالهای گذشته مسئله رباتیک را دنبال می کرد از سال گذشته هم به ساخت پهپاد های تحقیقاتی پرداخته و تا کنون دو پهپاد ساخته شده و برای این دو تا امروز فقط ۵۰۰ هزار تومان از دانشگاه دریافت کردیم. بقیه ی هزینه از طریق خود افراد تهیه شده، در حالی که فقط بحث خرید وسایل تقریبا دو میلیون و پانصد هزار تومان هزینه می برد. برای آینده هم سومین پهپاد را در دست طراحی داریم که فعلا به دلایل مسائل بودجه ای هنوز نتوانسته ایم وارد مرحله اجرا شویم ،گرچه از سوی معاونت فرهنگی دانشگاه جهت حمایت از این طرح قول هایی داده شده است.

 

دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه بیرجند افزود: اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل هر ساله در تهران نشستی برگزار می کنند و در این نشست هر انجمن یک غرفه از فعالیت های خود طراحی می کند که امسال غرفه ما به عنوان غرفه برتر انتخاب شد.

 

در ادامه دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه بیرجند به طرح سوالاتی پیرامون مسائل دانشگاهی پرداخت: در انتها صحبت هایم چند سوال خدمت شما داشتم اول اینکه خلیلی در جلسه ای مطرح کردند که بودجه دانشگاه بیرجند در سال گذشته ۹۸ درصد تحقق یافته بود، اما ایشان تحقق بودجه امسال را ۳۵ درصد اعلام کرده اند، این تا چه حد واقعیت دارد و به چه دلیل این اتفاق رخ داده است؟

 

وی افزود: سوال دوم بنده هم در رابطه مسائل آموزشی است. این که قانونی در ترم قبل به ما ابلاغ شده که دانشجویانی که سنوات بالا حساب می شوند باید شهریه پرداخت کنند این خود یک ظلم است. اما ظلم بزرگتر از آن این است که این مصوبه یک ماه مانده به پایان ترم قبل ابلاغ می شود و ما شنیدیم که این قانون برای برخی از دانشجویان که ترم ۱۲ هم بودند، برایشان از ترم ۹ تا ۱۲ تاثیر داده شده، موضع شما به عنوان عضو کمیسیون آموزش مجلس چیست؟

 

در ادامه سایر اعضای حاضر نیز سئوالاتی را از نماینده مردم بیرجند در مجلس مطرح کردند که از جمله ان ها نصرالهی، دبیر اسبق انجمن بود.

 

وی با طرح مباحثی از جمله بحث کمبود آب در استان این سئوال را مطرح کردند که انتقال آب به استان از کی اجرایی می شود؟

 

دبیر اسبق انجمن در ادامه با انتقاد از وضعیت اشتغال در دانشگاه این سئوال را مطرح کردند که در خصوص اشتغال و بیکاری چه تدابیری اندیشیده شده است؟

 

در ادامه رخشانی، نائب دبیر انجمن اظهار داشت که برجام نقص های زیادی دارد، نظرشما درباره نحوه بررسی و اجرای طرح دو فوریتی برجام چیست؟

 

در ادامه محمدی، مسئول واحد خواهران انجمن به طرح سوال پیرامون وزارت فرهنگ پرداختند و گفت: وزارت فرهنگ در سال های دولت یازدهم بسیار حاشیه داشته و نتوانسته مدیریت مناسبی را در عرصه  فرهنگ داشته باشد، چرا با وجود هشدارهای رهبری در این باره اما مجلس هنوز اقدام موثری را صورت نداده است؟

 

در ادامه حجت الاسلام عبادی به سوالات مطرح شده و سایر مباحث مطرح شده پاسخ گفتند.

 

وی گفت: بنده برای برگزاری کرسی که یکی از مطالبات رهبری است از شما تشکر می کنم. تعزیه هم ابتکار جالبی بوده که می توان در آن گنجاند و شور و شعور را همراه کرد. در مورد پهپاد هم از شما تشکر می کنم. متاسفانه اعتبارات در دست سیستم اجرایی است و به ما مربوط نمی شود.

 

وی افزود: در مورد بودجه دانشگاه بیرجند باید بگویم که آنچه در مورد کلیت بودجه دانشگاه شنیده اید درست است. امسال قیمت نفت به شدت تنزل پیدا کرد و کسری بودجه بالاست. در مورد مشکل آموزشی که مطرح شد این مصوبه مجلس و قانون نیست، احتمالا آیین نامه ای است که تصویب شده و سنوات را هم باید پیگیری کنیم و منشا را پیدا کنیم، در این زمینه شما حتما با بنده نامه نگاری کنید تا پیگیری شود.

 

در مشکل آب خراسان جنوبی به وعده های دولت اعتماد نکردیم

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس با بیان اینکه در خراسان جنوبی و دیگر استان ها مشکل آب زیاد است، گفت: وزارت نیرو هم که دائما در حال مطالعه است، وزیر در جلسه کمیسیون مربوطه ادعاهایی می‌کردند و گفتند انتقال آب به استان قرار است از دریای عمان انجام شود و توسط شرکت های خصوصی به بلوچستان و خراسان جنوبی انتقال پیدا کند.

وی ادامه داد: از آنجایی که بنده به وعده وعیدهای دولتی ها اعتماد نمی‌کنم، گفتم مدارک مطالعات را بیاورید که هنوز مدرکی نیاوردند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس با بیان اینکه رخوت در وزارت نیرو وجود دارد و این را رئیس جمهور باید کنار بگذارد، افزود: موضوع دیگری که می تواند به انتقال آب به خراسان جنوبی کمک کند این است که خراسان رضوی خواهان آب است که این خود به انتقال آب کمک می کند.

نوبخت نمی خواست اجازه اجرای پروژه راه آهن خراسان جنوبی را بدهد

عبادی در مورد پروژه راه آهن خراسان جنوبی بیان داشت: نوبخت نمی خواست به پروژه اجازه دهد تا جایی که بحث استیضاح برخی مطرح شد و توانستیم این اجازه را بگیریم و مهمترین ردیف بودجه را در قانون بودجه سال ۹۴ به این طرح اختصاص دهیم.

بخش مهمی از مسئله بیکاری مربوط به آموزش عالی است

وی با بیان اینکه فارغ التحصیل دانشگاه باید علم و دانش و مهارت داشته باشد، گفت: برای اشتغال در استان باید زیرساخت ها را در نظر گرفت. از نظر تسهیلات چون دور از منابع است برای مواد اولیه و بردن به بازار فروش هزینه زیادی صرف می شود و بنابراین کسی در اینجا سرمایه گذاری نمی‌کند.

ماجرای عدم مدیریت صحیح علی لاریجانی

عبادی با بیان اینکه در مورد برجام اولا اطلاع رسانی در همان زمان خوب صورت نگرفت آنچه در مجلس ارائه شد اصلا برجام نبود؛ بلکه طرحی در مورد برجام بود، افزود: طرح هم اینگونه بود که دولت در صورتی می تواند برجام را بپذیرد که موارد زیر رعایت شود که دارای ۹ بند بود.

وی با اشاره به اینکه تعداد خیلی محدودی گفتند که برجام باید رد بشود؛ چراکه برجام یک بحث امنیتی است که باید مجموعه نظام تصمیم بگیرد، گفت: اما برخی از مشکلات ایجاد شده در مجلس در زمان رای گیری طرح برجام به دلیل عدم مدیریت صحیح لاریجانی بود و مخصوصا طرح جلسه سه نفره سبب شد تا به جو رای های مجلس تاثیربگذارد، لاریجانی می توانست با زمان به کسانی که قصد ارائه نظرات و پیشنهاداتی در رابطه با طرح مجلس برای برجام، اتفاقات آن روز را بهتر مدیریت کنند.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا