امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت‌الاسلام عبادي در گفتگو با “روزنامه خراسان جنوبی” عنوان کرد: بوروکراسي اداري سد راه اقتصاد مقاومتي

حجت‌الاسلام عبادي در گفتگو با “روزنامه خراسان جنوبی” عنوان کرد: بوروکراسي اداري سد راه اقتصاد مقاومتي

نماينده مردم شهرستان هاي بيرجند و درميان در مجلس شوراي اسلامي در ادامه گفتگو با « خراسان جنوبي» دراين باره مي گويد: هنوز عملکرد مثبتي براي دستيابي به اهداف اقتصاد مقاومتي مشاهده نشده و همت و اهتمام جدي ايجاد نشده است پس مسئولان بايد اقتصاد مقاومتي را جدي تر دنبال کنند.هرچند موانعي چون بوروکراسي هاي سخت اداري وجود داردکه حرکت به سمت اقتصاد مقاومتي را دشوار مي‌کند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از روزنامه خراسان جنوبی؛ حجت الاسلام « عبادي» افزود: بوروکراسي سخت اداري و موانعي سر راه اقتصاد مقاومتي وجود دارد که اين بوروکراسي بلاي جان برنامه ريزي ها ، طرح ها و مديران ما شده و نمي توان کاري انجام داد، دولت بايد چاره اي بينديشد و با تشکيل اتاق هاي فکر بسياري از اين موانع را بردارد و اصلاح کند تا در حوزه اقتصادي بتوان فعاليت کرد چون در حال حاضر با اين بوروکراسي اداري فعاليت خيلي سخت شده است.

وي اقتدار بيشتر ايران در صحنه بين الملل را از آثار و برکات اقتصاد مقاومتي دانست و تاکيد کرد: در اقتصاد مقاومتي بايد نگاه به بيرون و تکيه به درون داشته باشيم تا در مواقع بحراني مثل اعمال تحريم ها کشور آسيب نبيند نمونه آن طي ۲ سال قبل با ايجاد تحريم ها و تشديد آن مشکلات و بي نظمي هايي به وجود آمد بنابراين بايد با پيش بيني هاي لازم از تکرار چنين آسيب هايي جلوگيري کرد و ما مي توانيم با اين تجارب خيلي بهتر از آنچه هستيم باشيم.

وي با بيان اين که در شرايط کنوني ايران به واسطه تحريم هاي مکرر تجربه فراوان دارد افزود: به دليل تجربه هاي موفقي که در اين راستا به دست آورده ايم بسياري از کشورهاي دچار اين مشکل از جمله اوکراين از ايران و دستاوردهاي ما در اين موضوع مدد طلبيده اند .

وي در پاسخ به اين سوال که خراسان جنوبي در خصوص اعمال سياست هاي اقتصاد مقاومتي چه عملکردي داشته است؟ گفت: نگاه به درون يک سياست کلي است و کل مجموعه دولت را شامل مي شود بايد با برگزاري گفتمان هايي به اين سمت حرکت کرد و با تغيير برخي موانع براي اصلاح آن گام برداشت.

به گفته وي سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي مربوط به يک استان نيست و يک استان به تنهايي نمي تواند در اين زمينه يک اقدام اساسي و خارج از سيستمي که در کل کشور اعمال مي شود کاري انجام دهد ولي با اين وجود مي تواند باز هم تاثير گذار باشد و در اين زمينه نقش ايفا کند.

وي يکي از راهکارهاي مهم براي تحقق اقتصاد مقاومتي در استان را همان مقوله نگاه به درون دانست و توضيح داد: به عنوان نمونه گاهي توليد يک سري از مواد اوليه کارخانه ها در داخل ايران به صرفه نيست چون در خارج کشور با هزينه کمتري توليد مي شود در ديگر کشورها هم به همين شکل است ، همه کارخانه ها مواد اوليه موردنيازشان را از داخل کشور خودشان تهيه نمي کنند چون تهيه آن از ديگر کشورها براي شان ارزان تر است به عنوان نمونه برخي از قطعات کارخانه هاي ماشين سازي معتبر دنيا در ايران توليد مي شود .

به گفته وي در اقتصاد مقاومتي براي محقق شدن عنصر نگاه به درون دولت مي تواند به بخش هايي از توليد يارانه اختصاص دهد تا اين محصولات مهم و استراتژيک که کارخانه هاي ما به آن نياز دارد در داخل کشور توليد شود و با همان قيمت محصول خارجي در اختيار توليد کننده قرار گيرد فايده اين کار اين است که موقع تحريم اقتصاد کشور از هم نمي پاشد چون نگاه به درون داشته ايم.

وي اضافه کرد: اگر خارج از اقتصاد مقاومتي بود شايد نيازي نباشد که هزينه بيشتري متحمل شويم تا از توليد داخل حمايت کنيم و به راحتي محصول مورد نيازمان را از خارج کشور تهيه مي کرديم و به صرفه تر هم بود ولي وقتي نگاه به درون باشد و دولت بخواهد در چهارچوب اقتصاد مقاومتي عمل کند لازم است از توليد داخلي حمايت شود ، اين يک سرمايه گذاري محسوب مي شود و تضمين کننده است چون سيستم اقتصادي را در برابر تحريم ها مقاوم و از تعطيلي و توليد کارخانه ها با نيمي از ظرفيت يا کمتر جلوگيري مي کند.

وي با طرح اين سوال که چرا بايد اقتصاد مقاومتي را در کشورمان محقق کنيم به تفاوت ايران با ديگر کشورها اشاره و اضافه کرد : ايران منطقه اي بسيار حساس، استراتژيک و بسيار ارزشمند است و توطئه هاي زيادي عليه کشورمان طراحي و اجرا مي شود که تاريخ گواه آن است چون دشمنان چشم طمع به کشورمان دوخته اند.

به گفته وي در اين شرايط بايد اقتصاد مقاومتي در اولويت کارمان قرار گيرد .

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا