امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت‌الاسلام عبادي: طرح جديد انتقال آب به استان در صحن علني مجلس بررسي مي شود

حجت‌الاسلام عبادي: طرح جديد انتقال آب به استان در صحن علني مجلس بررسي مي شود

بيش از پانزده سال است که صحبت هايي درباره راه هاي انتقال آب از خليج فارس، درياي خزر و حوزه هاي آبريز کشور به فلات مرکزي ايران از جمله خراسان جنوبي مطرح مي شود که تاکنون نتيجه بخش نبوده است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از روزنامه خراسان جنوبی(۱ شهریورماه ۱۳۹۳)؛  کلنگ زني انتقال آب از درياي مازندران به فلات مرکزي ايران دوسال پيش در حالي با موج تبليغاتي گسترده آغاز شد که حرف و حديث هاي بسياري را به دنبال داشت چرا که  برخي از کارشناسان از ترديدها درتامين اعتبار اين پروژه عظيم سخن گفتند و برخي نيز از صرفه اقتصادي آن و تاثيرات نامطلوب احتمالي بر آينده زيست محيطي مناطق اظهار نگراني مي کردند . «ايران رود» نيزاز طرح هايي بود که از سال ها پيش  از سوي  کارشناسان مختلف مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت اما  به اجرا در نيامد .

علاوه بر آن طرح  انتقال آب يکي از پرآب ترين کشورهاي جهان به ايران نيز مطرح شد که در  دولت و مجلس مدت ها قبل کليد خورد. در آن زمان جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي انجام مذاکرات راهي تاجيکستان شدند و  در ديداري که با رئيس جمهور آن کشور  داشتند، ايده مطرح و با موافقت وي، طرح انتقال آب به حدود ۱۵ استان خشک کشور جدي تر شد.

با آماده شدن طرح  هاي پروژه، قرارداد نهايي به امضاء رسيد  که البته  اجراي آن هم  به دليل عهده دار بودن طرح از سوي يک موسسه عام المنفعه غير دولتي با ترديدهايي مواجه شد. اکنون با گذشت يک سال بي خبري از اجرايي شدن يا نشدن گزينه هاي موجود در پي خشکسالي هاي چندين ساله اي که گريبانگير  کشور شده  است.

نماينده مردم شهرستان هاي بيرجند، درميان و خوسف در مجلس شوراي اسلامي از ارائه طرح انتقال آبي خبر مي دهد که در راه صحن علني مجلس است. حجت الاسلام عبادي در گفت وگو با خراسان جنوبي مي گويد: با توجه به خشکسالي هاي پي در پي، طرح انتقال آب  به فلات مرکزي شرق و «جنوب» شرق ايران از جمله خراسان جنوبي در بودجه  امسال رديف مطالعاتي گرفت  به طوري که اکنون در زمينه اجرايي شدن آن اقدامات جدي در حال انجام است .وي در کنار خشکسالي  دليل محکم براي انجام اين کار را  فرونشست زمين عنوان کرد و گفت که بر اساس اعلام رسمي سازمان ملي هوانوردي و فضايي آمريکا ، زمين سالانه بين ۵۰تا ۶۰سانتي متر در اثر برداشت  از منابع زيرزميني و کاهش نزولات جوي نشست مي کند.

بنابراين براي پيشگيري از بحران اجتماعي در کشور مذاکراتي با يکي از کشورهاي آبخيز منطقه درباره انتقال آب به استان هاي خراسان شمالي، رضوي و جنوبي ، سمنان، قزوين، سيستان و بلوچستان، قم، اراک، يزد، اردبيل، کرمان، هرمزگان و بوشهر به منظور تامين آب کشاورزي و تامين آب شرب استان هاي گيلان، مازندران و گلستان به عمل آمده و از سوي کشور مزبور موافقت  شده است.

وي عنوان کرد که خوشبختانه طرح  هفته هاي گذشته در کميسيون کشاورزي و  همچنين کميسيون برنامه  و بودجه مجلس به تصويب رسيد و در راه است تا  براي تصويب نهايي به صحن علني مجلس برسد.به گفته  وي عنوان طرح «تامين آب کشاورزي و شرب فلات مرکزي شرق و جنوب شرق ايران» است که در ماده واحده آن  به دولت اجازه داده شده براي تامين آب اين مناطق با استفاده از توان و مزيت هاي بخش غير دولتي و درراستاي ماده ۱۴۲ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه براي انتقال آب از ديگر کشورها به کشور اقدام شود .

براي تامين اعتبار طرح نيز در ماده واحد طرح آمده است دولت اجازه دارد از مجوزهاي جابه جايي در فصل منابع آب، مجوزهاي فاينانس خارجي و مجوز تضمين طرح هاي غير دولتي از سوي دولت استفاده کند.اين طرح به امضاي ۶۱نفر از نمايندگان مجلس رسيده است.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا