امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت‌الاسلام عبادی: شهرکهای صنعتی خراسان جنوبی نیمه تعطیل هستند/ بازرگانی در استان فراموش شده است

حجت‌الاسلام عبادی: شهرکهای صنعتی خراسان جنوبی نیمه تعطیل هستند/ بازرگانی در استان فراموش شده است

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه کارخانه ها و شهرک ها و نواحی صنعتی خراسان جنوبی وضعیت مناسبی ندارند، گفت: هم اکنون شاهد هستیم بسیاری از صنایع استان در حالت نیمه تعطیل بوده و بسیاری از سرمایه گذاران و صاحبان سرمایه فراری و بدهکارند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سیدمحمدباقر عبادی عصر سه‌شنبه در شورای برنامه‌ریزی استان که با حضور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: ۱۵ سال خشکسالی در خراسان جنوبی را داشته‌ایم که نفس استان را گرفته و کشاورزان را زمین‌گیر و مجبور به مهاجرت کرده است.

وی افزود: این مهاجرت ها موجب ناامنی این استان هم‌مرز با کشور افغانستان خواهد بود و در آینده هزینه‌هایی که دولت باید برای امنیت شرق بپردازد بیشتر از هزینه‌هایی خواهد بود که امروز می‌تواند داشته باشد.

حجت‌الاسلام عبادی به بحث انتقال آب به خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: دولت نظر مساعدی برای استان داشته است اما سردرگمی در وزارت نیرو برای انتقال آب مشهود است و این قابل بخشش نخواهد بود.

وی بیان کرد: اگر وزارت نیرو طرح آماده و مدونی برای انتقال آب به خراسان جنوبی ارائه نکند نمایندگان استان در این زمینه ورود پیدا خواهند کرد.

حجت‌الاسلام عبادی از معاون رئیس جمهور درخواست تذکر به وزیر نیرو را  داشت و گفت: طرح انتقال آب استان هرچه سریعتر از سردرگمی درآید.

وی اجرای طرح راه آهن را از خواسته‌های مردم استان دانست و گفت: با توجه به عنایات دولت امیدواریم در سال آینده این پروژه ردیف اجرایی بگیرد.

حجت‌الاسلام عبادی از توجه دولت برای اختصاص پنج میلیارد تومان در راستای تکمیل مطالعات این طرح که در اختیار وزارت راه قرار گرفته است تشکر کرد.

وی گفت: تکمیل استادیوم ۱۵ هزار نفری بیرجند، بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی بیرجند و گازرسانی به شهرستان های سربیشه، نهبندان و درمیان مورد توجه ویژه دولت قرار گیرد.

شهرکهای صنعتی خراسان جنوبی نیمه تعطیل هستند

حجت‌الاسلام عبادی با اشاره به اینکه کارخانه ها و شهرک ها و نواحی صنعتی خراسان جنوبی وضعیت مناسبی ندارند، گفت: هم اکنون شاهد هستیم بسیاری از صنایع استان در حالت نیمه تعطیل بوده و بسیاری از سرمایه گذاران و صاحبان سرمایه فراری و بدهکارند.

وی بیان کرد: این استان به لحاظ اقتصادی از استان های محروم کشور است که اگر مشوق برای سرمایه گذار وجود نداشته باشد سرمایه گذار به این استان ورود پیدا نخواهد کرد.

حجت‌الاسلام عبادی با بیان اینکه معافیت مالیاتی برای مناطق محروم در نظر گرفته شده است، ادامه داد: دولت خراسان جنوبی را در این زمینه نیز ویژه‌تر ببیند.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی به دلیل محرومیت و هم مرز بودن با افغانستان نیازمند توجه ویژه دولت در ارائه تسهیلات به بخش خصوصی است.

حجت‌الاسلام عبادی خواستار شد: تسهیلات بانکی در خراسان جنوبی با نرخ سود پایین‌تر در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اصل ۴۴ برای استان‌های برخوردار خوب است، گفت: استان های محروم باید مورد توجه خاص دولت قرار گیرند زیرا تجربه نشان داده اصل ۴۴ به زیان استان هایی از جمله خراسان جنوبی بوده است.

حجت‌الاسلام عبادی با بیان اینکه استان خراسان جنوبی مهد علمای بسیار بزرگی است، گفت: حوزه های علمیه با قدمت ۸۰ سال را در این استان داریم و حوزه ها محرومترین بخش بعد از انقلاب بوده که نیازمند توجه خاص در این زمینه هستیم.

وی خراسان جنوبی را علیرغم اینکه از محروم ترین استان های کشور است اما امن‌ترین استان دانست و گفت: هرچند که زمینه برای ناامنی در این استان فراهم است اما به دلیل فرهنگ غنی و تدین مردم استان ما امنیت کامل را در استان شاهد هستیم.

بازرگانی در استان فراموش شده است

حجت‌الاسلام عبادی با بیان اینکه بازرگانی در استان فراموش شده است، گفت: بازرگانی قابلیت بالایی است که در استان خراسان جنوبی فرهنگ سازی نشده و زیرساخت‌های آن فراهم نیست.

وی خواستار توجه ویژه دولت برای رفع مشکلات منطقه ویژه اقتصادی استان شد تا رغبت برای سرمایه گذار در این منطقه افزایش یابد.

حجت‌الاسلام عبادی دوبانده شدن جاده های استان را از دیگر خواسته های مردم عنوان کرد و افزود: دوبانده شدن محور بیرجند، قاین و بیرجند، نهبندان بسیار مورد تاکید است.

به گفته وی استان خراسان جنوبی در نوروز امسال سومین استان از لحاظ تلفات جاده ای بوده است.

حجت‌الاسلام عبادی خواستار تخصیص صدردصدی اعتبارات تملک و دارایی های استان شد و گفت: امسال چون دولت پروژه های بالای ۸۰ درصد را تخصیص اعتبار داشته است خراسان جنوبی در حوزه عمران خوب دیده نشده است و کمترین اعتبارات را در حوزه عمرانی داشته است.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا