امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادي: راه‌آهن یک خواسته بسیار مهم استان خراسان‌جنوبی است/ با آستان قدس براي پروژه راه آهن شرق رايزني شده است/ دولت بايد زمينه حضور بخش خصوصي را در اين پروژه با جديت دنبال كند

حجت الاسلام عبادي: راه‌آهن یک خواسته بسیار مهم استان خراسان‌جنوبی است/ با آستان قدس براي پروژه راه آهن شرق رايزني شده است/ دولت بايد زمينه حضور بخش خصوصي را در اين پروژه با جديت دنبال كند

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس با اشاره به موضوع مشارکت آستان قدس در موضوع راه‌آهن خراسان‌جنوبی، گفت: آستان قدس رضوی می‌تواند در قالب کنسرسیوم مشارکت کنند و خارج از آن به شکل دیگری به توافق نرسیده‌اند چرا که چهارچوب آستان قدس به گونه‌ای و چهارچوب وزارت نیرو به گونه‌ای دیگر است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدباقر عبادی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس در بیرجند اظهار داشت: راه‌آهن یک خواسته بسیار مهم استان خراسان‌جنوبی است و مکاتبات و سؤال و استیضاح از وزیر در مجلس قبل و مجلس کنونی بارها داشته‌ایم.

اتفاق بسیار خوبی که افتاده این است که هیئت دولت در نهایت مصوب کرد که از صندوق توسعه برای احداث راه‌آهن کالشور- بیرجند به زاهدان استفاده شود و این موضوع بسیار مهمی است.

به دلیل اینکه وام صندوق توسعه سود کمی دارد لذا سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری رغبت پیدا می‌کند.

پروژه بزرگ راه‌آهن صرفا با بودجه عمومی درست نمی‌شود و حتماً باید فاینانس شود و سرمایه‌گذار داخلی و خارجی ورود پیدا کند.

بحثی که اکنون در وزارت راه مطرح است این است که فعالان بخش خصوصی در داخل ایران کنسرسیوم‌هایی را تشکیل دهند و از این وام صندوق توسعه استفاده کنند تا خطوط راه‌آهن کشیده شود و آن‌ها از سود این ترانزیت بهره ببرند.

این قدم مثبت و چشم‌انداز خوبی است که بحث کلنگ‌زنی نیز مطرح شده است.

آستان قدس رضوی می‌تواند در قالب کنسرسیوم مشارکت کنند و خارج از آن به شکل دیگری به توافق نرسیده‌اند چرا که چهارچوب آستان قدس به گونه‌ای و چهارچوب وزارت راه به گونه‌ای دیگر است.

آستان قدس تمایل داشت اما در بخش اجرایی مشکلاتی دارد،الان هر بخش خصوصی می‌تواند وارد این سرمایه‌گذاری شود.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا