امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی: تولید روزانه ۵۰۰ تن سیمان در کارخانه سیمان باقران/ به عنوان نماینده مردم خواستار تسریع در راه‌اندازی کارخانه سیمان باقران هستم

حجت الاسلام عبادی: تولید روزانه ۵۰۰ تن سیمان در کارخانه سیمان باقران/ به عنوان نماینده مردم خواستار تسریع در راه‌اندازی کارخانه سیمان باقران هستم

پروژه بزرگ سیمان باقران در ۳۴ کیلومتری شهر اسدیه و جاده مرزی میل ۷۳ که بیش از ۳۰ هزار سهامدار دارد این روزها در مراحل آخر خود قرار دارد بگونه ای که طبق گفته مسئولان این کارخانه در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد تا با اشتغال ایجاد شده موجب خوشحالی مردم شهرستان محروم درمیان شود.

عصر دیروز (۱۶ دی) تعدادی از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان به همراه حجت الاسلام سید محمد باقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس و بشیری زاده فرماندار درمیان برای بازدید از این پروژه راهی درمیان و محل این پروژه شدند تا از نزدیک در جریان آخرین روند پیشرفت این پروژه بزرگ قرار گیرند.

ابتدا همراه با مسئولان بازدیدی از این پروژه داشتیم؛ پیشرفت پروژه کاملا محسوس بود و نسبت به دفعات قبلی که در این کارخانه حضور یافته بودیم، کارهای خوبی انجام شده بود و در مراحل آخر قرار داشت.

گرچه مدیر کارخانه می گفت: هم اکنون و قبل از افتتاح رسمی نیز ظرفیت تولید روزانه این کارخانه حدود ۵۰۰ تن است که سیمان تولید شده به علاوه بر توزیع در شهرستان، به کشور افغانستان صادر می‌شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در این بازدید ضمن تشکر از مسئولان و مدیران این پروژه گفت: پروژه سیمان باقران نسبت به قبل پیشرفت قابل ملاحظه ای دارد و بیشتر تجهیزات آن نصب شده است.

وی با اشاره به وضعیت کارخانه در سالهای گذشته اظهارداشت: در این سالها یکی از اولویت هایی که در شهرستان درمیان پیگیری‌های متعددی پیرامون آن صورت گرفته، تکمیل پروژه سیمان باقران بوده است.

عضو شورای عالی اشتغال در مجلس شورای اسلامی: در همین راستا در گذشته طی پیگیری‌ها و ملاقات با مدیران محترم بانک ملی کشور برای دریافت تسهیلات جدید موافقت و همچنین بدهی های این پروژه مشمول استمهال شده است.

 حجت‌الاسلام عبادی با اشاره به اینکه همواره اعلام کرده‌ایم برای رفع موانع و مشکلات سرمایه گذاران آمادگی داریم، اظهار داشت: از جمله اقدامات دیگری که در این پروژه انجام شد، پیگیری برای فرابورس است که خوشبختانه این کار صورت گرفت و سبب افزایش سرمایه کارخانه نیز شده است.

وی  پیشرفت فیزیکی این پروژه را ۹۵ درصد ذکر کرد و افزود: در سال جاری ۵۴۰ میلیارد ریال تسهیلات از دو بانک کشاورزی و ملی برای این پروژه مصوب شده است.

وی اضافه کرد: از این اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش این پروژه بوده است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه راه اندازی کامل این کارخانه در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی این شهرستان محروم تاثیرگذار است، گفت: به عنوان نماینده مردم خواستار تسریع در راه‌اندازی کارخانه سیمان باقران هستم.

وی با بیان اینکه هم اکنون در این کارخانه سیمان طی گزارش مدیرعامل محترم روزانه ۵۰۰ تن سیمان تولید و بخش اعظمی از آن به کشور افغانستان صادر می شود گفت: باید هرچه سریعتر تولید انبوده سیمان با توجه به ظرفیت کارخانه تولید شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی همچنین اعلام کرد: بنا بر گزارشی که طی بازدید از کارخانه توسط مدیرعامل محترم ارائه شد، هم اکنون بیش از ۳۰۰ نفر در بخش های مختلف پروژه به صورت مستقیم مشغول کار و فعالیت هستند.

حجت الاسلام عبادی با اشاره به فاصله نزدیک این کارخانه با کشور افغانستان اظهار کرد: این کشور بازار خوبی برای فروش محصولات این کارخانه است.

کارخانه سیمان باقران در ۳۴ کیلومتری شهر اسدیه و جاده مرزی میل ۷۳ در دست احداث است.
شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵ کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد و این شهرستان ۵۷ هزار نفر جمعیت دارد.

بانک ملی

گفتنی است، آقای سیدجلال موسوی روز چهارشنبه در بازدید فرماندار درمیان و نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی از کارخانه سیمان باقران، افزود: مهمترین مشکل این کارخانه ورود تجهیزات از کشورهایی اروپایی است که هنور پس از چند ماه پیگیری، تجهیزات این کارخانه برای نصب وارد ایران نشده است.

وی اضافه کرد: کشورهای اروپایی هنوز زمان معینی برای تحویل تجهیزات این کارخانه اعلام نکرده اند.

مدیرعامل کارخانه سیمان باقران با بیان اینکه راه اندازی کامل این کارخانه در گرو ورود این تجهیزات از کشورهای اروپایی است، گفت: اگر این تجهیزات تا اواخر سال جاری به کشور وارد شود، قول می دهیم اوایل سال آینده این کارخانه به بهره برداری کامل برسد.

موسوی یکی دیگر از مشکلات این کارخانه که در زمان مقرر به بهره برداری نرسیده، را کمبود اعتبارات و نقدینگی دانست و گفت: نبود اعتبار روند افتتاح این کارخانه را به تاخیر انداخته است.

عملیات اجرایی کارخانه سیمان باقران از سال ۸۵ شروع شد و بر اساس برنامه زمان بندی شده باید در سال ۹۱ به بهره برداری می رسید.
وی با بیان اینکه این کارخانه به صورت سهام عام از ابتدا احداث شده است، گفت: این کارخانه ۳۰ هزار سهامدار دارد که در زمینه احداث این کارخانه ۶۰۰ میلیارد ریال مشارکت کرده اند.

وی بیان کرد: در زمینه احداث این پروژه ۱۰۴ میلیارد تومان تسهیلات ریالی و ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه امسال پرداخت ۵۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به این واحد در نظر گرفته شده ، افزود: از این مبلغ ۲۱۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: با راه اندازی این کارخانه برای بیش از دو هزار نفر در استان اشتغال ایجاد می شود که جذب نیروی های بومی در اولویت قرار دارد.
مدیر عامل این واحد صنعتی اضافه کرد: هم اکنون نیز ۳۲۰ نفر در این کارخانه مشغول فعالیت هستند.

موسوی با بیان اینکه هم اکنون در این کارخانه روزانه ۵۰۰ تن سیمان تولید می شود، گفت: ظرفیت این کارخانه روزانه سه هزار و ۳۰۰ تن سیمان است.
وی از بانک های عامل خواست که برای تسریع در روند تسهیلات همکاری بیشتری با این کارخانه داشته باشند.
وی بدون اشاره به بدهی های این کارخانه به پیمانکاران، اظهار کرد: این کارخانه بدهی هایی به پیمانکاران دارد که با پرداخت تسهیلات این بدهی ها پرداخت می شود.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا