امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی: انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی آغاز شد/ پرداخت طلب مردم از موسسه میزان طی دو ماه آینده

حجت الاسلام عبادی: انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی آغاز شد/ پرداخت طلب مردم از موسسه میزان طی دو ماه آینده

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجس شورای اسلامی در نشست با وزیر نیرو در کمیسیون انرژی مجلس، گفت: از آقای مهندس چیت چیان خواستار ارائه اسناد و مدارک مربوط به انتقال آب از دریای عمان از طریق سیستان و بلوچستان شدم که وزیر نیرو قول داد طی دو هفته آینده همه اسناد و مدارک و حتی نقشه های اجرای آن را ارائه نماید.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی در گفتگو با خبرنگار روزنامه امروز خراسان جنوبی با اشاره به جلسه روز گذشته(هفتم مهرماه) با وزیر نیرو در محل کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: وزیر نیرو روز گذشته در جلسه کمیسیون انرژی مجلس حضور یافت و در پاسخ به یکی از سوالاتم درباره انتقال آب به خراسان جنوبی از آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب از دریان عمان به سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی خبر داد.

وی در ادامه افزود: براساس گفته های وزیر نیرو پیمانکار اجرای پروژه انتقال آب به سیستان و بلوچستان مشخص و عملیا اجرایی پروژه نیز آغاز شده است و از شرکت پیمانکار خواسته است که انتقال آب به خراسان جنوبی را نیز انجام دهد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شوراس اسلامی با اشاره به اینکه انتقال آب خلیج فارس از طریق کرمان گزینه دیگر تأمین آب خراسان جنوبی است، بیان کرد: در حال حاضر انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی قطعی است.

وی به نقل از وزیر نیرو گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان، طرح بلند مدتی است که در حال اجرای می باشد و انتقال آب از دشت مختاران به بیرجند یک طرح میان بوده که در دستور کار قرار دارد.

حجت الاسلام عبادی یادآور شد: از وزیر نیرو خواستار ارائه اسناد و مدارک مربوط به انتقال آب از دریای عمان از طریق سیستان و بلوچستان شدم که وزیر نیرو قول داد طی دو هفته آینده همه اسناد و مدارک و حتی نقشه های اجرای آن را ارائه نماید.

وی با اشاره به اینکه در کمیسیون انرژی مجلس سه سئوال از وزیر نیرو پرسیدم گفت، سئوال اول درباره بهبود تراز منفی سطح آب های زمینی بود که بر اساس بند ۵ ماده ۱۴۰ قانون برنامه پنجم توسعه باید حداقل ۲۵ درصد تراز منفی آب های زیرزمینی بهبود یابد که سهم وزارت نیرو ۱۲٫۵ درصد بوده است.

وی افزود: وزارت نیرو باید با کنترل آب های سطحی این وظیف را انجام می داد که متأسفانه اجرایی نشده است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مدیریت آب های سطحی برای استان کم باران و خشکیده همچون خراسان جنوبی بسیار حیاتی بوده و زندگی مردم به آن بستگی دارد که تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

وی افزود: وزیر نیرو در این باره ضمن اعتراف به اینکه در طول برنامه پنجم در این باره کاری انجام نشده است؛ اظهارداشت در دولت جدید گزارش هایی تهیه کردیم و اکنون نیز ما هم نگران وضعیت آب در کشور هستیم و نشست زمین یکی از پیامدهای آن می باشد که ما را نگران کرده است. در بودجه سال آینده ۳۲۵ میلیارد تومان برای این امر اختصاص یافته است که بخشی از این تسهیلات در اختیار چاه های کشاورزی برای مدیریت آب قرار می گرد.

وی گفت: عدم رعایت عدالت در بحث باروری ابرها و اینکه خراسان جنوبی با وجود خشکسالی های پیاپی چرا در این طرح باروری ابرهای کشور قرار نگرفته است، دیگر سئوالم از وزیر نیرو بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: وزیر نیرو در این باره اظهارداشت که باروری ابرها هزینه های بالایی دارد و نیازمند راهدارهای خاصی است که در همه استان های کشور این راهدارها وجود ندارد. این راهدارها ابرها را بررسی می کند، زیرا هر ابرای قابل باروری نیست.

پرداخت طلب مردم از میزان طی دو ماه آینده

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در ادامه این گفتگو از حضورش در کمیسیون اقتصادی مجلس که عصر روز گذشته(هفتم مهرماه) که با حضور مسئولان بانک مرکزی و مدیرعامل بانک صادرات برگزار شد، خبر داد و گفت: در این کمیسیون نیز برای تسریع در اجرای مصوبات قبلی و پرداخت سپرده های مردم در موسسه میزان از مسئولان ذی ربط سئوال کردم که آنها در پاسخ اعلام داشتند، یک بانک جدید تأسیس و با همکاری و پشتیبانی بانک صادرات سپرده های مردم در موسسه میزان را پرداخت می کند.

حجت الاسلام عبادی افزود: مجوز بانک جدید را بانک مرکزی صادر می کند و بانک صادرات نیز منابع مالی مورد نیاز بانک جدیدالتأسیس را تأمین و پشتیبانی خواهد کرد.

وی با تشکر از بانک مرکزی و صادرات تصریح کرد: مسئولان قول داده اند حداکثر طی دو ماه کلیه طلب مردم از موسسه میزان را پرداخت خواهند کرد.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا