امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی: بنده از وزیر نیرو ناراضی بوده و رضایت ندارم

حجت الاسلام عبادی: بنده از وزیر نیرو ناراضی بوده و رضایت ندارم

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با‌ بیان اینکه بنده از وزیر نیرو ناراضی بوده و رضایت نخواهم داشت گفت: وزیر نیرو نباید در پروژه انتقال آب به خراسان جنوبی تعلل کند زیرا کم کاری‌های وزارت نیرو برای ما قابل پذیرش نیست.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم، مردم خونگرم و پر تلاش خراسان جنوبی در خطه بهارستان ادب و فرهنگ امروز با خشکسالی‌های بیش از ۱۷ ساله نبرد می‌کنند.

سرزمین طلای سرخی که امروز ترک‌های خشکسالی بر تمامی ابعاد وجودی‌اش زخم نهاده، زخم‌هایی که بر قلب زمین کویری استان فرونشت‌هایی را رقم زده است.

خشکسالی‌هایی که خراسان جنوبی را تحت تأثیر قرار داده تاکنون تبعات زیادی در حوزه‌های مختلف از جمله کمبود آب و کشاورزی داشته است و گر چه قهر طبیعت و کمبود ریزش‌های جوی عوامل مهمی برای کمبود آب در استان کویری خراسان جنوبی است اما توجه نکردن به استفاده درست از داشته‌ها و عدم مدیریت مصرف نباید از دید‌ها پنهان بماند.

دغدغه روستائیان تنها سیراب کردن فرزندانشان است

این روز‌ها در بیشتر جلسات که در خراسان جنوبی برگزار می‌شود مسئولان از کمبود آب احساس خطر کرده و مدیریت مصرف را بازگو می‌کنند اما در این میان مدیر آبفار شهرستان بیرجند از ناله روستائیانی می‌گوید که از کمبود آب برای آشامیدن در شرایط سخت تنها آرزویشان سیراب کردن فرزندانشان است.

از سویی دیگر باز هم صدای اعتراض نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی از تعلل وزیر نیرو در خصوص انتقال آب به خراسان جنوبی بلند می‌شود.

آب دشت بیرجند روز به روز در حال کاهش است

مدیر آبفار شهرستان بیرجند در جلسه شورای اداری بیرجند اظهار داشت: از ۳۲۴ روستای خراسان جنوبی تعداد ۱۱۴ روستا زیر پوشش آبفار بیرجند است.

مهدی صفوی‌نژاد با بیان اینکه بیش از ۴۵ درصد مشترکان آب لوله‌کشی روستاهای شهرستان بیرجند از دشت بیرجند تغذیه می‌شوند افزود: آب این دشت روز به روز در حال کاهش است.

مدیر آبفار شهرستان بیرجند گفت: نباید تنها به طرح انتقال آب به خراسان جنوبی امیدوار بود زیرا این طرح زمان بر است و به‌زودی اجرا نخواهد شد و باید از داشته‌های خود درست استفاده و آن‌ها را مدیریت کنیم.

صفوی‌نژاد با بیان اینکه ۹۸ روستای بیرجند با تانکر آبرسانی می‌شود افزود: این آمار روز به روز در حال افزایش بوده و جمعیت روستاهایی که با تانکر آبرسانی می‌شود بین ۵ تا ۴۹۵ نفر متغیر است.

وی با بیان اینکه خشکسالی و کمبود آب مصرف آن را از ۱۱۰ لیتر در روز برای هر نفر در سال ۹۰ به ۱۶۶ لیتر در روز در سال گذشته رسانده است اظهار داشت: طبق آمارهای ۵ ساله ما برخلاف حرکت خشکسالی در حال حرکت هستیم.

در چند سال آینده روستاهای حاشیه شهر بیرجند به قحطی آب می‌رسند

مدیر آبفار شهرستان بیرجند با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲ درصد مشترکان بالای الگوی مصرف آب استفاده می‌کنند گفت: در صورت ادامه روند کنونی به طور یقین در چند سال آینده روستاهای حاشیه شهر به قحطی آب می‌رسند.

صفوی‌نژاد با بیان اینکه ۴۴۶ انشعاب غیر مجاز در سطح شهرستان بیرجند شناسایی که از این تعداد ۲۹ انشعاب تعیین تکلیف قطعی شده است افزود: از تعداد ۳۲ چاه آب در بیرجند ۵ حلقه چاه به طور کامل خشک شد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۵۰۰ کنتور فرسوده تعویض و ۱۵ کیلومتر شبکه توزیع تعویض شد اظهار داشت: در ۴ نقطه روستایی آب شرب از آب غیرقابل شرب تفکیک و یک دفتر اتفاقات آب در امیرآباد ایجاد شده است.

مدیر آبفار شهرستان بیرجند با بیان اینکه جلوگیری از هدر رفت آب به منظور مهار بحران خشکسالی‌ها است گفت: ۲۱ هزار و ۳۹۴ انشعاب خانگی، ۹۰۰ انشعاب غیر خانگی، ۳۷۶ کیلومتر شبکه توزیع و ۴۶۰ کیلومتر شبکه انتقال و ۱۳۸ مخزن آب است.

صفوی‌نژاد افزود: برخی از واحدهای صنعتی دو برابر آب مصرف می‌کنند که اگر صرفه‌جویی انجام نشود مجبور می‌شویم بدون دستور آب این واحدهای را قطع کنیم.

روز به روز مشکلات بی‌آبی در حال افزایش است

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: تاکنون مشکلات کم آبی در خراسان جنوبی به ویژه رفع مشکلات آبی برای روستائیان برطرف نشده و روز به روز مشکلات بی‌آبی در حال افزایش است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر عبادی افزود: زندگی کردن در روستاهایی که آب آشامیدنی ندارند کاری بسیار سخت و دشوار است و به تعبیری دیگر زندگی بدون آب یک بحران و زنگ خطری بزرگ برای وزیر نیرو و مسئولان خراسان جنوبی است.

وی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین علت‌های تخلیه روستائیان در مناطق مرکزی ایران کمبود آب است اظهار داشت: آب یک موضوع بسیار مهمی است که اگر وزارت نیرو در بحث انتقال آب تعلل بیشتر از این کند و دست روی دست بگذارد، ناگهان خیلی زود دیر می‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با‌ بیان اینکه بنده از وزیر نیرو ناراضی بوده و رضایت نخواهم داشت گفت: وزیر نیرو نباید در پروژه انتقال آب به خراسان جنوبی تعلل کند زیرا کم کاری‌های وزارت نیرو برای ما قابل پذیرش نیست.

عبادی با بیان اینکه مقدار آبی که در حال حاضر در خراسان جنوبی داریم باید به بهترین نحو ممکن استفاده شود افزود: باید الگوی مصرف ما تغییر کرده و به سمت صرفه‌جویی بیشتر برویم و وزیر نیرو نباید از نمایندگان مجلس انتظار داشته باشد که با وجود این مشکلات نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی سکوت کنند.

دشت بیرجند جزو دشت‌های بحرانی در زمینه آب است

فرماندار بیرجند نیز با بیان اینکه دشت بیرجند جزو دشت‌های بحرانی در زمینه آب است گفت: باید با مشارکت مردم صرفه‌جویی بیشتر در مصرف آب را در اولویت‌های کاری قرار دهیم.

علی ناصری با بیان اینکه موضوع کمبود آب در خراسان جنوبی بسیار جدی است افزود: موضوع انتقال آب به خراسان جنوبی یک موضوع بلند مدت است که باید منابع آبی موجود را حفظ کنیم و تمامی ارگان‌ها و مردم کاهش مصرف آب را اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز در جلسه شورای حفاظت منابع آبی خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به فرونشست‌های زمین در دشت سرایان، تأمین آب شرب شهرستان‌های سرایان و فردوس که از این دشت تغذیه می‌کنند اولویت نخست ما است و باید طرحی برای تأمین آب شرب داشته باشیم.

۳۵ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف آب

همایون نخعی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰ درصد پرت آب وجود دارد افزود: باید با اختصاص اعتبارات پرت آب هم برطرف شود و در سال گذشته ۳۵ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف آب خراسان جنوبی شد.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح نوین آبیاری جهاد کشاورزی به کشاورزانی که تمایل دارند ۲۰ درصد هزینه طرح را تسهیلات ارائه می‌دهد افزود: در حال حاضر بیش از ۹۲ درصد آب خراسان جنوبی در زمینه کشاورزی مصرف می‌شود که باید برای کاهش مصرف آب از روش‌های نوین کشاورزی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه باید برای جلوگیری از کاهش افت آب در دشت‌ها برنامه‌ریزی مدونی داشته باشیم اظهار داشت: فرونشست زمین در دشت سرایان یک هشدار جدی است که باید از نظر تأمین آب همه این بحث را جدی بگیریم.

وضعیت آب در خراسان جنوبی بحرانی است

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه وضعیت آب در خراسان جنوبی بحرانی است گفت: نیازمند برنامه‌های ملی و استانی است که انتقال آب به خراسان جنوبی برعهده وزارت است.

نخعی‌نژاد با بیان اینکه آب و راه آهن برای ماندگاری مردم ما مهم است افزود: آب و راه آهن برای ماندگاری مردم باید تأمین شود تا بتوانیم جمعیت شرق کشور را حفظ و آن را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه باید تلاش شود تا مردم روستا‌ها به جای کشاورزی به سمت مشاغل دیگر هدایت شوند اظهار داشت: باید حداقل ثروت و اقتصاد مردم حفظ شود و تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم برنامه‌ریزی کوتاه مدت و میان مدت است زیرا راه برون رفت از مشکلات مدیریت منابع موجود است.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی افزود: هیچ محدودیتی برای اجرای طرح‌های نوین آبیاری وجود ندارد و باید برای حل مشکل کمبود آب در دشت‌های سرایان، خضری و بیرجند جزو اولویت‌ها و طرح آبیاری در این دشت‌ها پیگیری شود و باید روند صرفه جویی در دشت‌هایی که وضعیت بحرانی دارند ادامه یابد زیرا ۹۲ درصد آب استحصال شده در خراسان جنوبی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

امید است با مصرف بهینه آب و مدیریت درست آن تا حدوی مشکلات کم آبی برطرف و مسئولان برای انتقال آب به خراسان جنوبی بیش از این مردم این خطه از کویر را منتظر نگذارند.

گزارش اعظم انصاری

انتهای پیام/

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا