امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی: تا زمانی که نخبگان در مناصب مدیریتی قرار نگیرند انتظار تحول در صنعت بعید است

حجت الاسلام عبادی: تا زمانی که نخبگان در مناصب مدیریتی قرار نگیرند انتظار تحول در صنعت بعید است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: حضور نخبگان دانشگاهی در بطن مدیریت کلان صنعت را تنها راه برون‌رفت از مشکلات پیشرو دانست و اظهار داشت: تا زمانی که نخبگان در مناصب مدیریتی قرار نگیرند انتظار تحول در صنعت بعید است.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام سیدمحمدباقر عبادی؛ عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان سرعت پیشرفت علمی کشور را مناسب توصیف کرد و گفت: با اقدامات انجام شده، کشور به لحاظ تولیدات علمی به جایگاه مطلوبی در جهان رسیده است.

 

وی با اشاره به لزوم ایجاد پیوند بین دانشگاه و صنعت، افزود: صنعت برای پیشرفت به علم دانشگاه نیازمند است اما متاسفانه در کشور علی‌رغم حضور متخصصان و محققان بزرگ، مدیران صنعتی رقبتی به استفاده از ظرفیت این افراد ندارد.

 

عبادی ادامه داد: عدم احساس‌نیاز صنایع به دانشگاهیان دو دلیل عمده دارد، اول اینکه برخی مدیران صنعت از میزان سودآوری و اثرگذاری علم در ارتقاء بیلان مالی سالانه صنایع آگاه نیستند و دوم اینکه فضای رقابتی سالم در بازارهای داخلی وجود ندارد. به عبارت دیگر تا زمانی که تولید یک کالای خاص انحصاری باشد و مصرف‌کننده مجبور باشد کالای تولیدی را با هر قیمت و هر کیفیتی خریداری کند مدیر صنعتی به فکر استفاده از خلاقیت متخصصان دانشگاهی برای افزایش کیفیت کالای تولیدی خود نمی‌افتد.

 

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس اضافه کرد: به عنوان نمونه امروز بخش عمده جامعه توان خرید خودروهای خارجی را ندارند به همین دلیل مجبور هستند خودرو داخلی خریداری کنند، از طرفی تولید خودرو در کشور در انحصار چند شرکت خاص است و آنها نیز به‌خوبی این معذورات را می‌دانند به همین دلیل کوچکترین تلاشی برای بهبود کیفیت کالای تولیدی انجام نمی‌دهند و محصول خود را با هر کیفیت و هر قیمتی که بخواهند با بازار تزریق می‌کنند.

 

وی حضور نخبگان دانشگاهی در بطن مدیریت کلان صنعت را تنها راه برون‌رفت از مشکلات پیشرو دانست و اظهار داشت: خلاء‌های قانونی و اشکالات آیین‌نامه‌ای زیادی برای حضور نخبگان در مدیریت‌های صنعتی وجود دارد که هم مجلس شورای اسلامی با اصلاح قوانین و هم دولت با بازنگری در آیین‌نامه‌های خود باید این روند را تسهیل کنند. تا زمانی که نخبگان در مناصب مدیریتی قرار نگیرند انتظار تحول در صنعت بعید است چراکه نخبه دانشگاهی بهترین فردی است که می‌تواند با متخصصان و صاحبان ایده و خلاقیت تعامل برقرار کند و به درک مشترک از پیشرفت و توسعه برسند.

 

عبادی ادامه داد: در برخی موارد نیز که مشکل قانون و برنامه وجود ندارد، در اجرا دچار ضعف هستیم. شایسته نیست در شرایط کنونی که از طرفی هم به لحاظ نیروی انسانی، منابع زیرزمینی و نفت موهبت‌های بسیاری در کشور وجود دارد و هم با تلاش دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ای شرایط گسترش تعاملات با دیگر کشورها فراهم شده است، مدیران صنعتی به ایجاد ارتباط با دانشگاه و استفاده از ظرفیت‌های موجود برای ارتقاء کیفیت محصولات خود و عرضه کالای درخور شآن ایرانی کمر همت نبندند.

 

نماینده مردم بیرجند در مجلس در ادامه با اشاره به ضرورت حفظ اعتدال در واردات، خاطرنشان کرد: از طرفی واردات بی‌رویه سبب منزوی شدن بخش خصوصی می‌شود چراکه اولا بخش هنوز در بسیاری موارد توان رقابت با رقیبان خارجی را ندارد و واردات بی‌رویه موجب از بین رفتن بخش خصوصی خاصه در بنگاه‌های کوچک می‌شود. از طرف دیگر اگر دروازه‎های واردات را به سوی کشور بسته شود هم کشور از مصرف کالای با استانداردهای جهانی محروم می‌شود و هم به دلیل عدم حضور رقیب باکیفیت شاهد همان اتفاقی خواهیم بود که در خودروسازی مشاهده کردیم، یعنی تولید کالای داخلی بی‌کیفیت و گران‌قیمت.

 

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه در دور جدید و با مدیریت جدید، معاونت علمی‌وفناوری رییس‌جمهور اقدامات چشمگیری در حوزه ارتقاء فناوری انجام داده است، خاطرنشان کرد: با سپردن مدیریت هم‌زمان این معاونت و بنیاد ملی نخبگان به دکتر ستاری، اقدام مثبتی بود.

 

وی افزود: چراکه حضور دکتر ستاری که خود از نخبگان کشور و شخص سلیم النفس و بدور از فضای سیاسی هستند و فعالیت خوبی نیز دارند.

وی در پایان تأکید کرد: در کنار ارتقاء فناوری باید تلاش شود، مدیریت کلان کشور در بخش‌های مختلف نیز به دست نخبگان سپرده شود تا ارتباط بهتر و با کیفیت‌تری بین جامعه و نخبگان برقرار شود.

 

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا