امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی در بازديد از جهاددانشگاهي خراسان جنوبی: حفظ و بقاء جهاددانشگاهی برای انقلاب یک ضرورت است

حجت الاسلام عبادی در بازديد از جهاددانشگاهي خراسان جنوبی: حفظ و بقاء جهاددانشگاهی برای انقلاب یک ضرورت است

منتخب مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجموعه جهاددانشگاهی یک نهاد برخواسته از متن انقلاب است، گفت: حفظ و بقاء جهاد دانشگاهی برای انقلاب یک ضرورت است.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت الاسلام محمد باقر عبادی امروز (۱۰ مرداد ماه) در بازدید از جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، گفت: در راستای  بررسی مشکلات حوزه آموزش در خراسان جنوبی تلاش کرده‌ایم که اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را به خراسان جنوبی دعوت کنیم.

وی ادامه داد: اگر بازدید اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از خراسان‌جنوبی فراهم شود و بتوانند مشکلات آموزش عالی، آموزش و پرورش و جهاددانشگاهی خراسان جنوبی را از نزدیک ببینند بی‌شک در فصل بودجه در تعیین اعتبارات تأثیرگذار خواهد بود.

منتخب مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  مجموعه جهاد دانشگاهی یک نهاد برخواسته از متن انقلاب است، افزود: حفظ و بقاء جهاد دانشگاهی برای انقلاب یک ضرورت است.

عبادی ادامه داد: جهاددانشگاهی با بررسی نقاط قوت و ضعف جامعه می‌تواند راهکارهای خوب و مناسبی ارائه دهد و علی‌رغم مشکلاتی که  این مجموعه در حوزه اعتبار و بودجه داشته توانسته در عرصه‌های علمی کشور بدرخشد.

تلاش‌های علمی جهاددانشگاهی یادآور پیش بینی روشن پیامبر برای ایرانیان است

وی گفت: تلاش‌های علمی مؤسسات وابسته به جهاد دانشگاهی مانند مؤسسه رویان یادآور این حدیث پیامبر(ص) است که فرمودند:(اگر علم در ثریا باشد مردمانی از اهل فارس به آن دست خواهند یافت) و واقعیت‌ها نیز تحقق این پیش‌بینی پیامبر(ص) را نشان می‌دهد.

منتخب مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در سه حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگ گفت: برای رشد و تعالی یک کشور تنها آموزش تأٍثیرگذار نیست بلکه فرهنگ همواره باید در اولویت باشد و از این جهت است که در بسیاری از کشورها در مجالس‌شان کمیسیون آموزش و فرهنگ یکی است.

عبادی اظهار کرد: اگر فرهنگ در اولویت باشد نسل متفاوتی تربیت خواهد شد که این نسل زمینه موفقیت در سایر زمینه‌های علمی و پژوهشی را فراهم خواهند نمود.

اعتبارات حوزه پژوهش دستگاه‌هاي اجرايي و دانشگاهي نادرست هزینه نکنیم

وی با بیان اهمیت حوزه پژوهش افزود: همواره درصدی از اعتبارات برای پژوهش در نظر گرفته می‌شود که نسبت به استانداردهای جهانی پایین است اما همین میزان را در بسیاری از موارد حساب نشده و نادرست هزینه می‌کنیم.

منتخب مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پژوهش باید گرهی از مشکلات باز کند و فعالیت‌های علمی محیط‌های دانشگاهی به ویژه در عرصه پژوهش باید به گونه‌ای باشد که اگر در آن را ببندیم کارهای جامعه مختل شود.

عبادی یادآور شد: سؤالات بسیاری در حوزه مهاجرت روستائیان به شهر و یا سیستم فاضلاب شهری و روستایی و مشکلات منابع آب در استان وجود دارد که در قالب پایان‌نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی قابل تحقیق و پژوهش است.

بنابر این گزارش، در ابتدای این نشست آقای دکتر محمد قادر قادری، امروز (۱۰ مرداد ماه) با اشاره به توفیقات جهاد‌دانشگاهی در سطح کلان گفت: واژه جهاد در کنار کلمه دانشگاه ترکیب زیبایی به وجود آورده که نشان از اهداف كلان‌نگر این مجموعه انقلابي است.

وی با اشاره به اینکه جهاد‌دانشگاهی در خراسان جنوبی هنوز از جایگاه واقعي خود فاصله زيادي دارد، تصريح کرد: نيروي انساني كارآمد مهم‌ترين شاخص پيشرفت يك سازمان است و  اين هدف اصلي در گذشته و آينده مديريت جهاددانشگاهي خراسان جنوبي است.

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: جهاد دانشگاهی در سه حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگ به مردم خدمت ارائه می‌دهد و تلاش‌های ارزنده‌ای در این سه حوزه داشته است.

جهاددانشگاهی محل رفت و آمد نخبگان باشد

قادری افزود: در حوزه پژوهش باید شرایطی را به وجود آوریم که جهاد دانشگاهی محل رفت و آمد نخبگان باشد؛ این متولیان ادارات و مؤسسات و از جمله جهاددانشگاهي هستند که باید شرایط حضور و فعالیت نخبگان واقعي جامعه را در مجموعه‌ها فراهم کنند.

وی تاكيد كرد: در یک ساله گذشته تلاش کرده‌ایم که از هیچ بخشی غفلت نکرده و توانمندی‌ها و مشکلات هر بخش را مورد توجه ویژه قرار دهیم و در این  راستا استفاده از پتانسیل موجود نیروی انسانی در جهاد همواره مد نظر بوده است.

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: در جهت استفاده از همه پتانسیل موجود، یک برنامه سه ساله با عنوان برنامه پنجم توسعه جهاد دانشگاهی تعریف کرده‌ایم که ما را از نیازهاي استان و ظرفیت‌هاي جهاددانشگاهي در استان مطلع می‌سازد.

قادری با اشاره به اینکه تنها ۲۰ درصد بودجه جهاددانشگاهي دولتی توسط دولت تامين مي‌شود، افزود: کار فرهنگی و پژوهشی تأثیرگذار، بدون داشتن اعتبار کافی بسیار مشکل است، لذا ناچاریم از درآمدهاي بخش آموزشی برای سایر بخش‌ها هزینه کنیم.

وی  یادآور شد: انتظار ما از نماینده محترم مجلس این است که ضمن نگاه مضاعف به  جهاد دانشگاهی، از رديف‌هاي در اختيار به اين نهاد كمك شده و دستگاه‌هاي اجرايي را براي واگذاري امور آموزشي و پژوهشي خود به جهاددانشگاهي راغب سازند.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا