امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی در گفتگو با خاورستان جزئیات سفر اخیر هیأت پارلمانی ایران به فرانسه تشریح کرد

حجت الاسلام عبادی در گفتگو با خاورستان جزئیات سفر اخیر هیأت پارلمانی ایران به فرانسه تشریح کرد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: چالش بزرگی که امروز در آموزش عالی کشور با آن مواجه هستیم؛ درصد بالای دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی است که این را به عنوان یک خطر ارزیابی می کنم.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از خاورستان؛ حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی در خصوص سفر اخیر خود در قالب هیأت پارلمانی ایران به پاریس گفت: با ماموریتی که از طرف کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به ما محول شده بود به فرانسه سفر کردیم تا سیستم آموزش عالی، آموزش و پرورش و فنی و حرفه ای و همینطور شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری فرانسه را مورد بررسی قرار دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه این مراکز با نام های معادل در فرانسه به کار برده می شوند، بیان داشت: در ادامه سفر از مدارس ایرانی که در پاریس از طرف جمهوری اسلامی تاسیس شده بود، بازدید داشتیم و مشکلات و خواسته های معلمین ایرانی که در آنجا تدریس می کردند را مورد بررسی قرار گرفت که در مجموع جلسه مفیدی بود و هیآت پارلمانی ایرانی با نوع جهت گیری آنان را در این جلسات آشنا شدند.

وی اظهار داشت: همچنین با نمایندگان مجلس سنای فرانسه و مجلس نمایندگان این کشور نیز دیدار داشتیم که مباحث متعددی از جمله مسئله هسته ای ایران و مباحث آموزشی و همچنین سیاست ها و احیانا چالش هایی که بین دو کشور وجود دارد؛ مطرح و بررسی شد که بحث های خوبی صورت گرفت.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دکتر آهنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه هم در این جلسات که خیلی فشرده بود، حضور داشتند و در مجموع دستاوردهای این سفر را بسیار مفید ارزیابی می کنم.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی تصریح کرد: چالش بزرگی که امروز در آموزش عالی کشور با آن مواجه هستیم؛ درصد بالای دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی که این را به عنوان یک خطر ارزیابی می کنم.

وی در ادامه گفت: در این سفر مشاهده کردیم که کشورهای ماننده فرانسه و آلمان این وضعیت سیستم آموزش عالی را تجربه کرده و آن را در حال حاضر مدیریت می کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: در کشورهای فرانسه و آلمان غالبا درصد دانش آموزانی که به مراکز آموزش عالی راه پیدا می کنند، محدود و دارای حد استانداردی می باشد، مثلا در کشور آلمان ۱۱ درصد دانش آموزان به مراکز آموزش عالی راه پیدا می کردند و بقیه، نخبگان کشورهای دیگری هستند که جذب مراکز آموزش عالی آنها می شدند.

عبادی یادآور شد: در ایران هجمه و یا ورود تمام عیاری به آموزش عالی صورت گرفته که بعد نتیجه اش این می شود که تعداد زیادی فارغ التحصیلان آموزش عالی با مدرک بالا را در کشور داشته باشیم و چون این افراد توقع بالایی دارند و مطالبه گرند در نتیجه بیکار خواهند بود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در کشور آلمان، بیشتر مراکز فنی و حرفه ای را تقویت می کنند و حقوق خوبی هم می دهند تا جوانان سراغ حرفه و فن بروند و سریع وارد کارخانه ها شوند؛ این طور نبود که همه وارد آموزش عالی شوند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه درکشور ایران عطش فوق العاده ای برای ورود به آموزش عالی وجود دارد، متذکر شد: به نظر بنده الان سیستم آموزش عالی کشور به بیراهه می رود و با این وضع که تعداد زیادی در کلاس های تحصیلات تکمیلی دکتری و ارشد می نشینند؛ کیفیت مدارک پایین خواهد آمد، توقعات بالا خواهد رفت و در نتیجه کشور ما در آینده با چالش جدی در این زمینه مواجه خواهد بود.

وی افزود: ما باید همانند کشورهایی مانند آلمان که ورود به آموزش عالی را مدیریت کردند ما نیز حتما باید مدیریت کنیم.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی کشور با بیان اینکه سیستم آموزشی کشور ایران نیز نکات خوب و مهمی نیز دارد، تصریح کرد: یکی از نکات برجسته سیستم آموزشی کشور نسبت به کشورهای اروپایی؛ تعهد بالاتر معلمین ما است که معلمین ما دلسوز تر و عاطفی تر هستند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی در پایان گفت: این سفر دستاوردهای زیادی داشت که در حوزه های مختلف می توانیم از آن استفاده کنیم که در این مجال به بخشی از آن اشاره شد و در آینده این بررسی ها و بازدیدها تشریح خواهد می شود.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا