امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی در گفتگو با خبرنگار آوای خراسان جنوبی با اشاره به سفر رئیس جمهور: بحث انتقال آب به استان با وجود پیگیری های فراوان قبلی متأسفانه در این سفر کاملاً نادیده گرفته شد

حجت الاسلام عبادی در گفتگو با خبرنگار آوای خراسان جنوبی با اشاره به سفر رئیس جمهور: بحث انتقال آب به استان با وجود پیگیری های فراوان قبلی متأسفانه در این سفر کاملاً نادیده گرفته شد

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بحث انتقال آب به استان با وجود پیگیری های فراوان قبلی متأسفانه در این سفر کاملاً نادیده گرفته شد و فقط به موضوع لوله کشی آب کشاورزی برای جلوگیری از هدررفت آب اشاره شد در حالی که بارها این نیاز از سوی نمایندگان، مردم و رسانه ها مطرح گردید که اولویتی بالاتر از بحران آب در خراسان جنوبی وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از روزنامه آوای خراسان جنوبی(هفتم دیماه ۹۳)، یازدهمین سفر استانی دولت یازدهم در یازدهمین سالگرد تأسیس خراسان جنوبی به این استان انجام شد و حال باید به انتظار نشست و نتایج این سفر را برای این استان دورافتاده و محروم در آینده مشاهده نمود. در حال حاضر هم صحبت ها در خصوص این سفر زیاد است. در این مجال با دو نفر از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی گفتگو کردیم و نظر و ارزیابی آنان از سفر هیئت دولت به خراسان جنوبی را جویا شدیم که به اتفاق می خوانیم:
نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در خصوص اولین سفر دولت تدبیر و امید به گزارشگر ما می گوید: جا دارد در ابتدا از رئیس جمهور محترم و هیئت دولت به خاطر سفری که به استان مرزی و دورافتاده خراسان جنوبی داشتند و به واسطه مساعدت هایشان و اعتباراتی که بنا شد به استان بدهند و کارها و سرکشی های آنان به شهرستان های مختلف تشکر کنم و البته تشکر بالاتر را از مردم شریف و متدین استان که همیشه در صحنه های مختلف انقلاب، فعال ترین و بیشترین حضورها را داشته اند و در این سفر هم سنگ تمام گذاشتند، داشته باشم و قطعاً به همین نسبت توقع ما از دولتمردان برای توجه ویژه به خراسان جنوبی بیشتر است.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی می افزاید: مردم خراسان جنوبی مردمی بسیار نجیب هستند که مناعت طبع بالایی دارند و خیلی از حرف ها را بر زبان نمی آورند و انسان های بسیار با حیایی هستند و این امر وظایف مسئولین را سنگین تر می کند.

باید مشخص شود فاصله خراسان جنوبی با استان های برخوردار چگونه و در چه زمانی جبران  می شود

این نماینده مجلس با بیان اینکه سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان در مجموع سفر خوبی بود، تصریح می کند: بنده در کنار ذکر خوبی های سفر، نکاتی را نیز با هدف اصلاح امور در سفرهای آتی هیئت دولت به سایر استان ها و به استان خراسان جنوبی بیان می کنم. فاصله استان خراسان جنوبی با استان های برخوردار کشور زیاد است و انتظار از دولت این است با برنامه ریزی مدون و مشخصی که در آن کاملاً برای مردم روشن و شفاف باشد که فاصله خراسان جنوبی با استان های برخوردار چگونه و در چه مدت زمانی می توان جبران شود، موضوعات مربوط به این استان محروم را پیگیری نمایند. وی اضافه می نماید: بحث انتقال آب به استان با وجود پیگیری های فراوان قبلی متأسفانه در این سفر کاملاً نادیده گرفته شد و فقط به موضوع لوله کشی آب کشاورزی برای جلوگیری از هدررفت آب اشاره شد در حالی که بارها این نیاز از سوی نمایندگان، مردم و رسانه ها مطرح گردید که اولویتی بالاتر از بحران آب در خراسان جنوبی وجود ندارد و ما انتظار داشتیم در این سفر پس از سال ها این قضیه روشن می شد اما دولت نمی داند در این خصوص چه می خواهند بکند. وقتی استان هایی مانند گلستان اعتبارات خشکسالی معادل ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان دریافت می کنند توقع داریم که استانی پهناور و خشکسالی زده مثل خراسان جنوبی بسیار بیشتر از اینها مورد توجه ویژه دولتمردان قرار گیرد و این توقع و انتظاری به حق و کاملاً بر مبنای عدالت است.

جا داشت رئیس جمهور به یکی از روستاهای خشکسالی زده استان سفر می کرد و از نزدیک محرومیت ها را می دید

حجت الاسلام عبادی در ادامه می گوید: به نظر من هیئت دولت دیر به خراسان جنوبی آمد و زود از این استان رفت. اگر ملاک سفرهای استانی دولت، رفع محرومیت ها است سفر به خراسان جنوبی باید خیلی زودتر از اینها انجام می شد. در ثانی سفر یکروزه نه تنها به استان پهناور و محروم و دورافتاده بلکه سایر استان ها نیز زمان بسیار کوتاهی است و انتظار می رود که سفر دولت به هیچ استانی یکروزه نباشد. جا داشت که حداقل آقای رئیس جمهور به یکی از روستاهای استان که با بحران آب روبرو است و لب های تشنه ساکنین آن در انتظار رسیدن تانکر آب، خشک می شود سر می زدند و این صحنه ها را از نزدیک مشاهده می کردند زیرا هدف از این سفرها دیدن همین محرومیت ها از نزدیک است و در غیر این صورت اطلاعات لازم را ما نمایندگان و سایر مسئولان استان در مرکز به اطلاع مدیران عالی رتبه دولت در مرکز رسانده و می رسانیم اما شنیدن این مسایل کافی نیست و باید از نزدیک عمق محرومیت و بحران را دید. وی در پایان اظهار می دارد: با این حال یک بار دیگر از رئیس جمهور محترم و هیئت دولت برای انجام این سفر قدردانی می کنم و همان طور که در ابتدا اشاره کردم موارد مذکور را در راستای بهتر انجام شدن سفرهای آتی دولت به استان های کشور و استان خراسان جنوبی بیان کردم که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.

چرا وقتی اتصال استان به راه آهن سراسری و تکمیل
راه  آهن شرق کشور در بودجه ردیف مستقل اعتباری گرفته، باید مباحث دیگری مطرح شود؟

نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص می گوید: تمامی نیازهای مهم استان خراسان جنوبی از قبل با حساسیت توسط مسئولین و مدیران و نمایندگان استان جمع آوری شده بود و مباحث آب، راه آهن، جاده ها و … به عنوان اولویت ها به اطلاع رئیس جمهور و دولتمردان رسیده بود.  دکتر هاشمزهی می افزایند: اینکه دولت بحث راه آهن را در بودجه ۹۴ صاحب ردیف اعتباری مستقل کرد و مبلغ ۱۰ میلیارد تومان برای آن اعتبار تعیین کرد، نشان می داد که دولت بیش از این نمی خواهد و یا نمی تواند کاری برای این پروژه انجام دهد. قطعاً شهرستان های استان در مسیر خط آهنی که از زاهدان تا کال شور خراسان رضوی کشیده خواهد شد، قرار می گیرند و در خواست ما اجرای راه آهن زاهدان- بیرجند به خراسان رضوی و در حقیقت تکمیل راه آهن شرق کشور که در بودجه ۹۴ مشکل، ردیف اعتباری مستقل گرفت و اجرای آن به نفع کل کشور است، می باشد. اما متأسفانه طرح برخی مسایل مانند ایجاد شاخه ای از خط آهن از طبس به مرکز استان تمام کارها را خراب می کند. چرا وقتی اتصال استان به راه آهن سراسری و تکمیل راه آهن شرق کشور در بودجه ردیف اعتباری می گیرد باید چنین مباحثی مطرح گردد؟
در این سفر پاسخ مشخصی به درخواست های متعدد مبنی بر گازرسانی به شهرستان های باقیمانده استان داده نشد

این نماینده مجلس اضافه می کند: بحث گازرسانی به شهرستان های
باقیمانده استان از جمله نهبندان را مشابه آنچه که برای سایر شهرستان ها انجام شده را بارها و بارها پیگیر شده ایم اما در این سفر پاسخ مشخصی به درخواست ها و رفع مشکل نقاطی که به آنها گازرسانی نشده، داده نشد حال آنکه هم نمایندگان و هم آقای استاندار و سایر مسئولان استان با همدلی و همراهی این موارد را به اتفاق پیگیر بودند، اما بحث گازرسانی به مناطق محروم در این سفر به شکل دیگری مطرح شد. وی تصریح می کند: هدف ما از طرح این بحث، ادامه لوله اصلی گاز به جنوب استان و انتقال گاز به شهرستان های باقیمانده استان، رساندن گاز از طریق لوله به شهرها و روستاهای در مسیر لوله اصلی و در ادامه به روستاها و نقاط دورتر بوده است. البته با توجه به زمان بر بودن پروژه، اجرای سیستم لوله کشی درون شهری تا قبل از رسیدن لوله اصلی گاز و نصب مخزن های اطراف شهرها برای تسریع در کار، اقدام خوبی است اما اگر قرار باشد شهرها را لوله کشی کنیم و بعد منتظر رسیدن لوله گاز از عسلویه باشیم پذیرفتنی نیست و بسیار زمان بر خواهد بود. اگر می گوییم گازرسانی به نهبندان هدف گازرسانی به شهرستان نهبندان مشابه سایر شهرستان های استان است و نه شهر نهبندان و این درخواست در جلسه شورای اداری نیز مورد موافقت نماینده رئیس جمهور قرار گرفت.

دولت با صرفه جویی خیلی زیاد، اعتبارات را توزیع کرده است

دکتر هاشمزهی در ادامه می گوید: دولت با صرفه جویی خیلی زیاد، اعتبارات را توزیع کرده و سیاست های قبلی خود را در بودجه لحاظ می کند. سال قبل هم اعتبارات را به پروژه های بزرگ در حال تکمیل اختصاص دادند، پروژه هایی که معمولاً در استان های
برخوردار اجرایی می شود و سال ها روی آنها کار شده و اعتبار تخصیص یافته و در شرف تکمیل است. این تصمیم هم برای این اخذ شده که مردم در دو سال باقیمانده از عمر دولت یازدهم راه اندازی
و افتتاح این پروژه ها را ببینند. در حقیقت به جای اینکه به فکر رفع مشکل مناطق محروم و معیشت ساکنین این مناطق باشیم به فکر ارائه بالا بردن آمار و ارقام های خودمان هستیم، اما ما که
سال های سال است محرومیت ها و عقب ماندگی های خراسان جنویب را شاهد هستیم نظر دیگری داریم. ما در استان شهرستان های
محرومی از جمله زیرکوه، سربیشه، درمیان، نهبندان و … را داریم و اگر به دنبال اجرای عدالت هستیم حتماً باید به نقاط محروم توجه ویژه ای
داشته باشیم  و این نظر مقام معظم رهبری هم هست. اینکه من از شهرستان نهبندان نام می برم به خاطر این است که در سطح کشور شهرستانی به محرومیت این شهرستان وجود ندارد و مقام معظم رهبری نیز با سفر سال ۷۶ خود به شهرستان نهبندان اعلام فرمودند که من به این شهرستان محروم آمدم تا مسئولین توجه ویژه ای به این نقاط محروم داشته باشند که حتی اگر ده سال هم این نگاه ویژه ادامه پیدا کند و کار مضاعف انجام شود باز هم این نقاط محروم است زیرا نقاط برخوردار هم در این مدت برخوردارتر می شوند.

وقتی به استانی مثل گلستان اعتبار خشکسالی می دهند
باید به خراسان جنوبی اعتباری چندین برابری تعلق بگیرد

دکتر هاشمزهی تصریح می کند: در شورای اداری استان هم گفتم که به نظر نمی رسد در این سفر هیئت دولت کار خاصی برای مناطق محروم انجام شود و بعضی ها از این حرف من برداشت های دیگری داشتند. من با این دولت خصومتی ندارم. من یک پزشکم و به صورت کاملاً مستقل و فارغ از گرایش های جناحی و سیاسی وارد مجلس شده ام. مواردی را که به آن اشاره کرده ام در دولت گذشته هم پیگیر بوده و عنوان کرده ام. چرا باید به استانی مثل گلستان که به لطف خدا مشکل کمبود بارندگی و کم آبی ندارد اعتبار خشکسالی تعلق بگیرد؟ آیا در این صورت نباید اعتبار چند برابری به خراسان جنوبی که ۱۵ سال است از خشکسالی مداوم رنج می برد، اختصاص یابد؟ من امیدوارم که به این مسایل توجه شود و در تصمیمات و توزیع اعتبارات تجدید نظر گردد.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا