امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم: دانشگاه آزاد در افزایش بی‌ضابطه تحصیلات تکمیلی به دنبال منافع اقتصادی است

حجت الاسلام عبادی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم: دانشگاه آزاد در افزایش بی‌ضابطه تحصیلات تکمیلی به دنبال منافع اقتصادی است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی گفت: نگاه دانشگاه آزاد در افزایش بی‌ضابطه تحصیلات تکمیلی اقتصادی است .

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، درباره آسیب‌های افزایش ظرفیت‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد در بین جامعه دانشگاهی کشور، گفت: توسعه بیش از حد آموزش عالی از نظر کمی به کشور ضربه می‌زند و کشور را دچار مشکلاتی می‌کند که البته اکنون تاحدودی کشور را دچار مشکل کرده است.

وی افزود: اگر افزایش تحصیلات تکمیلی در کشور به درستی مدیریت نشود، شاهد حضور جوانان مدرک به دست بیکار و بالا رفتن سطح مطالبات آنها خواهیم بود، زیرا این افراد با توجه به تحصیلات خود نمی‌توانند هر شغلی را به عنوان شغل خود انتخاب کنند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: مجلس، وزارت علوم و ریاست‌جمهوری همه باید به نحوی این مسئله را مدیریت کنند تا کشور با معضلاتی در این باره روبرو نشود.

عبادی با اشاره به گزارش خبرچه به نقل از ‌های رسیده در برخی از واحد‌های دانشگاهی، گفت: اگر به این شکل بی‌رویه در تحصیلات تکمیلی عمل کنیم و فقط دنبال چاپ مدرک باشیم،همانند وضعیت کنونی در برخی از واحد‌ها و دانشگاه‌ها کلاس‌های درس مقطع دکتری مثل دبستان‌ها با حجم ۲۰ و ۲۵ دانشجو برگزار می‌شود. این نوع برخورد فاجعه است و به اعتبارت علمی کشور آسیب می‌زند.

وی با مقایسه کشورمان در این خصوص با کشورهای اروپایی یادآور شد: در کشورهایی مثل فرانسه و آلمان ظرفیت خاصی برای تحصیلات تکمیلی قائلند، مدیریت می‌کنند و دانشجویان را به سمت نیازهای کشور به خصوص در زمینه رشته‌های فنی سوق می‌دهند.

عضو کمیسیون اموزش ادامه داد: مسئولان کشور باید حتما در این زمینه فکری کنند، وگرنه هم مدارک ارزشمند علمی بی ارزش می‌شود، هم سطح علمی و کیفی آموزش عالی با این شرایط پایین می‌آید و هم اینکه در بین دانش آموختگان به دلیل آماده نبودن بستر کار و اشتغال در کشور نارضایتی و سرخوردگی ایجاد می‌شود.

عبادی با اشاره به اینکه نگاه دانشگاههایی مثل دانشگاه آزاد که به دنبال افزایش بی ضابطه تحصیلات تکمیلی هستند صرفا اقتصادی است، گفت: احساس ما این است که نگاه این دانشگاه‌ها به این جریان‌ها اقتصادی است در حالی که نباید به آموزش عالی نگاه اقتصادی داشت.

وی اضافه کرد: شان دانشگاه‌هایی مثل آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی در کشور بالاتر از این است که تنها به فکر منافع خود باشند و نگاه اقتصادی به علم داشته باشند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه قطعا در کمیسیون آموزش در این خصوص مباحثی مطرح می‌شود، گفت: بعید نیست کمیسیون آموزش بررسی بیشتر و جزیی‌تر افزایش تحصیلات تکمیلی در کشور را در دستور کار قرار دهد.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا