امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی: مسوولان خراسان جنوبی باید تلاش کنند در روستاهای استان، معیشت کشاورزان تنها به شغل کشاورزی وابسته نباشد

حجت الاسلام عبادی: مسوولان خراسان جنوبی باید تلاش کنند در روستاهای استان، معیشت کشاورزان تنها به شغل کشاورزی وابسته نباشد

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی: پارسال تلاش کردیم در اختصاص منابع مربوط به ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر توازن منطقه ای و ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته، مشکل بی آبی را در اولویت استان قرار دهیم.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وقوع پدیده خشکسالی در ۱۷ سال اخیر در این استان بسیاری از قنوات و چشمه ها را خشک کرده و سطح آب زیرزمینی را در استان کاهش داده است.

وی اضافه کرد: در برخی از روستاهای این استان یک قطره آب برای آشامیدن وجود ندارد که در این راستا ۴۲۰ روستای استان با تانکر آب رسانی می شود.

این نماینده مجلس افزود: پارسال تلاش کردیم در اختصاص منابع مربوط به ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر توازن منطقه ای و ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته، مشکل بی آبی را در اولویت استان قرار دهیم.

بر اساس ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه دولت مکلف است برای استفاده متوازن از امکانات کشور، رفع تبعیض و ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته در توزیع منابع عمومی و یارانه سود تسهیلات به نحوی عمل کند که فاصله شاخص برخورداری شهرستان های با کمتر از سطح متوسط کشور در پایان برنامه چهارم در بخش های اقتصادی اجتماعی فرهنگی زیربنایی و امنیتی در هر سال برنامه حداقل ۱۰ درصد به سطح یادشده نزدیک شود.

معادل ۲ درصد از اعتبارات بودجه عمومی دولت در قالب ردیف های مشخصی برای مصارف معین در بودجه سنواتی در اختیار معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری قرار می گیرد تا در راستای تحقق اهداف یادشده توزیع و هزینه شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، بیکاری را از دیگر مشکلات روستاییان خراسان جنوبی دانست و افزود: در گذشته درآمد اصلی روستاییان این استان از محل کشاورزی بود که با خشک شدن قنوات و درختان، آنان درآمد دیگری جز یارانه برای امر و معاش ندارند.

وی گفت: مسوولان خراسان جنوبی باید تلاش کنند در روستاهای استان، معیشت کشاورزان تنها به شغل کشاورزی وابسته نباشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ ارگانی در کشور متکلف امور روستاییان نیست که این عامل یک معضل اساسی در کشور است چرا که قبلا جهادسازندگی عهده دار مشکلات روستاها بوده ولی الان دستگاه های مختلف متکلفند که طبیعتا کار خاصی در خصوص حل مشکلات روستاییان صورت نمی گیرد.

حجت الاسلام عبادی اضافه کرد: از طریق مجلس پیگیری های صورت گرفته که یک دستگاه خاص در کشور متکلف به پیگیری امور روستاییان در کشور شود.

وی در حال حاضر دریافت یارانه تنها منبع درآمد روستاییان خراسان جنوبی است و گفت: هیچ کاری برای اشتغال روستاییان با توجه به خشکسالی انجام نشده است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خراسان جنوبی خصوصا شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف از نظر اقتصادی محروم هستند، افزود: بی آبی کشاورزان این استان را مستاصل کرده اما وزارت نیرو اقدام عملی برای انتقال آب به این استان انجام نداده است.

وی با بیان اینکه ۴۲ درصد جمعیت خراسان جنوبی در سه شهرستان بیرجند، درمیان و خوسف زندگی می کنند، یادآور شد: برای بررسی مشکلات مردم در این سه شهرستان دفتر نمایندگی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ارتباط مردم در روستاها از طریق دهگردشی انجام می شود، گفت: در این دهگردشی ها مسوولان با نمایندگان برای حل مشکلات مردم همراه می شود که تاکنون برای بررسی مشکلات مردم از ۲۰۰ روستای شهرستان بیرجند، درمیان و خوسف بازدید داشته ام.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس ارتباط با روستاییان را از طریق دهگردشی بی واسطه دانست و اظهار کرد: گاها مردم توقع دارند که دهگردشی از روستاها هر چه سریعتر انجام شود که در این راستا هماهنگی با مدیران و با سطوح اداری زمان بر است.

حجت الاسلام عبادی گفت: با توجه به خشکسالی در خراسان جنوبی، مسوولان باید در روستاها در کنار آموزش صنایع دستی، این حرفه را با فرهنگ سازی به عنوان مکمل کار کشاورزی ترویج کنند.

وی افزود: در سال جاری اعتبار خاصی به فنی و حرفه ای کشور اختصاص یافته که این نهاد آموزش صنایع دستی برای روستاییان را در دستور کار قرار دهد چرا که با رونق صنایع دستی می توان از مهاجرت مردم به شهرها جلوگیری کرد.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا