امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی: پرداخت سپرده های مردم از محل فروش اموال موسسه میزان

حجت الاسلام عبادی: پرداخت سپرده های مردم از محل فروش اموال موسسه میزان

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان  و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری شبستان به جزئیات آخرین پیگیری ها در خصوص سپرده های مردم در موسسه میزان پرداخت.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام سیدمحمد باقر عبادی امروز (۷ تیر) در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند اظهار داشت: شهروندان سه استان خراسان شمالی، جنوبی و رضوی آورده و پول خود را به عنوان سرمایه های خود در موسسه مالی و اعتباری میزان گذاشته اند و برخی از آنها با افتتاح حساب جاری، به دادن چک به مردم نیز اقدام کرده اند.

 نماینده مردم بیرجند در خانه ملت با اشاره به اینکه بعد از لغو مجوز موسسه میزان، بانک صادرات باید به عنوان بانک عامل نسبت به حسابرسی، دریافت و پرداخت های این موسسه اقدام کند، گفت: قرار است اموال موسسه میزان فروخته می شود تا از این محل، بخشی از بدهی ها پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه این موضوع باعث بهم ریخته شدن کسب و کار برخی از سرمایه گذاران این موسسه شده است، افزود: با توجه به مشکلات مختلفی که برای مردم از سوی این موسسه ایجاد شده است، نمایندگان سه استان خراسان شمالی، جنوبی و رضوی در مجلس شورای اسلامی نامه هایی مشترک به دولت، وزیر اقتصاد، دادگستری و بانک مرکزی ارسال کردند تا در زمینه رسیدگی به این موضوع، تسریع شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در خانه ملت همچنین با اشاره به سرمایه گذاری ۱۲۰ هزار نفر از مردم در پدیده شاندیز و با توجه به مشکلات بوجود آمده برای سهامداران، خواستار تسریع در رسیدگی به خواسته های مردم در این راستا نیز شد.

وی ادامه داد: هنگامی که منافع مردم در میان است باید تمامی دستگاهها خارج از نوبت رسیدگی کنند تا تاخیری صورت نگیرد.

حجت الاسلام عبادی با اشاره به مذاکرات و نامه نگاری های انجام شده با وزیر اقتصاد گفت: وزیر اقتصاد انگشت اتهام را در بحث موسسه مالی و اعتباری میزان، متوجه بانک مرکزی می داند و در همین زمینه آمادگی خود را اعلام کرده است تا در جلسات رسیدگی به این مشکل که از سوی بانک مرکزی تشکیل می شود، شرکت کند تا مشکل هرچه سریعتر حل شود.

وی همچنین با بیان اینکه مجوز موسسه مالی و اعتباری میزان از سوی وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی صادر شده است، ادامه داد: در همین راستا با مسئولان متعددی از این وزارتخانه صحبت کرده ام ولی بیشتر آنها اذعان داشته اند که صدور مجوز برعهده این وزارتخانه بوده و نظارت بر این موسسات بر اساس قانون، بر عهده بانک مرکزی است.

وی اضافه کرد: با تعطیلی موسسه میزان، بخشی از شاغلین در این مجموعه مالی و اعتباری، بیکار شده اند که طبیعتا در این راستا بخشی از کار برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار می گیرد و این افراد نیازمند توجه ویژه مسئولان استان و وزارتخانه هستند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی همچنین به مذاکرات خود با حمید تهران فر معاون نظارتی بانک مرکزی در راستای حل مشکل سپرده گذاران و سرمایه گذاران موسسه میزان اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی معتقد است که مجوزی برای این موسسه مالی و اعتباری صادر نکرده است ولی قبول کرده است که در طول این سالها باید نظارت بر این موسسه را به شکل بهتری انجام می داد.

وی با اشاره به کوتاهی بانک مرکزی در نظارت بر این موسسه مالی و اعتباری افزود: در این زمینه بانک مرکزی، بخشی از نظارت را متوجه نیروی انتظامی می داند.

وی ادامه داد: بعد از لغو مجوز موسسه میزان، با دستور دادستان مشهد هیات تسویه تشکیل شد و مقرر شد بانک صادرات به عنوان بانک عامل نسبت به حسابرسی، دریافت و پرداخت های این موسسه اقدام کند.

حجت الاسلام عبادی گفت: در حال حاضر هیات تسویه در نظر دارد بخشی از اموال موسسه میزان را بفروش برساند و از این محل، بخشی از پول های مردم را به آنها بازگرداند.

وی همچنین با بیان اینکه برخی از مردم، تسهیلاتی از موسسه میزان را دریافت کرده اند، افزود: این افراد خواسته شده است درصورت توانایی مالی، نسبت به پرداخت و یا تسویه این تسهیلات هرچه سریعتر اقدام کنند تا بتوان پول مردم را هرچه سریعتر به آنها بازگرداند.

وی با اشاره به وجود موسسات مالی اعتباری دیگر همچون میزان در کشور اظهار امیدواری کرد: بانک مرکزی باید هرچه سریعتر به این موسسات برای دریافت مجوز از این بانک، فشار آورد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در خانه ملت با تاکید بر اینکه بخشی از کار به قوه قضائیه برمی گردد، به تلاش آیت الله رئیسی دادستان کل کشور و نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان برای تسریع در خواسته های مردم در این زمینه اشاره کرد و گفت: دادستان کل کشور پیگیری های خوبی برای تسریع در این موضوع داشته است.

وی خطاب به دادستان مشهد اظهار داشت: نمایندگان مردم سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در راستای احقاق حقوق مردم و رفع مشکل آنها اقدام کرده اند و درخواست تسریع در پیگیری مشکلات موسسه میزان را دارند.

حجت الاسلام عبادی همچنین خطاب به مسئولان و افرادی که در راه اندازی و تاسیس موسسه مالی و اعتباری میزان و یا پدیده سهمی داشته اند گفت: شما با این اقدام به نوعی اطمینان را در مردم برای سرمایه گذاری به وجود آورده اید بنابراین باید هرچه سریعتر مشکلات کنونی مردم را حل و فصل کنید.

وی تحقیق و تفحص از روندکاری و عملکرد دستگاهها در خصوص موسسه میزان و پدیده را ضروری دانست و یادآور شد: باید مشخص شود که چه کسانی در این خسارت بزرگ مردم سهیم بوده اند.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا