امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

حجت الاسلام عبادی: پروژه انتقال آب برای مصرف کشاورزی مقرون به صرفه نیست/ کشاورزی نوین و روش های گلخانه ای باید در کشاورزی انجام شود.

حجت الاسلام عبادی: پروژه انتقال آب برای مصرف کشاورزی مقرون به صرفه نیست/ کشاورزی نوین و روش های گلخانه ای باید در کشاورزی انجام شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه انتقال آب به استان گران تمام خواهد شد و برای مصرف کشاورزی مقرون به صرفه نیست.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار  خبرگزاری ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، با اشاره به اینکه خشکسالی، کم آبی و بی آبی در روستاها منجر به مهاجرت می‌شود، اظهار کرد: روستاییان بر اثر چندین سال بی آبی در نهایت منجر به جلای وطن و مهاجرت به شهرهای بزرگتر می‌شوند.

وی افزود: باید در راستای مقابله با کم آب کارهایی انجام شود که یکی از آنها استفاده بهینه از آبهای موجود و مدیریت آب است و باید روستاییان و کشاورزان توجیح و از منابع آب موجود به بهترین نحو استفاده کنند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استفاده از آبیاری های تحت فشار، آبیاری نوین، کشاورزی نوین و کشاورزی با روش های گلخانه‌ای از جمله روش‌هایی است که باید در کشاورزی انجام شود.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی اظهارکرد: با این روش ها می‌توان از آب حداقل و کم موجود در تثبیت جمعیت روستاها استفاده و کشاورزی روستاها اقتصادی تر شود.

وی با اشاره به اینکه با آموزش و راهنمایی مردم این روش‌ها را باید انجام داد، تصریح کرد: دولت باید حداکثر مساعدت را داشته باشد تا با همراهی مردم مشکل روستاها حل شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین مشاغل جایگزین کشاورزی مانند؛ صنایع دستی که مصرف آب زیاد ندارند در رونق اقتصاد روستاها کمک خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی تاکید کرد: در کنار آن نیز می توان با راه اندازی دام پروری هایی که بازدهی بال دارند مانند؛ دامپروی صنعتی یا نیمه صنعتی نیز به رونق اقتصاد خانواده‌های روستایی کمک کرد.

وی تصریح کرد: مهار آب های روان نیز یکی دیگر از روشها است که می‌توان در جذب آب و افزیش سطح آب‌های زیرزمینی کمک کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اظهارکرد: توسط رییس مجلس ۱۰۰ میلیون دلار برای آب‌رسانی به روستاها و آبخیزداری از صندوق توسعه اضافه برداشت داده و در بودجه لحاظ شده که کار مهمی بود که برای کشور انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی با اشاره به اینکه روستاییان نیاز به آموزش دارند، ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی زیادی از روستاییان آموزش ندیده یا کمتر به بحث آموزش آنها پرداخته شده، آموزش و فرهنگسازی به روستاییان در بحث اشتغال روستاییان و جلوگیری از مهاجرت کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در بحث اشتغال نیز تسهیلات خوبی در مجلس به تصویب رسیده است، گفت: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای تسهیلات روستایی برداشت شد تا بتوانیم در قالب این تسهیلات روستاییان با ارائه طرح های اشتغال زا به رونق اقتصاد آنها کمک شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: هدف از تسهیلات ارزان قیمت در مرزهای کمک به جلوی مهاجرت از روستاهای مرزی است.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی اظهارکرد: بیشترن نقطه ضعف در بحث اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی است که در این زمینه متولی این بخش مشخص نبوده و سرگردانی را به وجود آورده است.

وی با اشاره به بحث پروژه انتقال آب به خراسان جنوبی یادآور شد: پروژه انتقال آب مربوط به سه استان کشور از دریا عمان بوده که عملیات اجرایی چیزی مشاهده نشده و در مجموع بحث انتقال آب توقع از وزارت نیرو و دولت بیشتر از این است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آب منتقل شده به استان جای آب کشاورزی را نمی‌گیرد و از آب موجود در استان باید به نحو احسن استفاده کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی ادامه داد: با توجه به اینکه آب منتقل شده به استان گران تمام خواهد شد برای صنعت، معدن و مصارف خانگی مناسب خواهد بود و برای کشاورزی مقرون به صرفه نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم استان باید بدانند آب انتقالی به استان گران قیمت بوده و نمی‌تواند جای آب کشاورزی را بگیرد.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا