امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

دولت باید به فکر روستا ها باشد/ در حال حاضر هیچ دستگاهی متکلف امور روستاییان نیست

دولت باید به فکر روستا ها باشد/ در حال حاضر هیچ دستگاهی متکلف امور روستاییان نیست

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه تحلیلی سمعک: بعضی روستا ها یک قطره آب هم نداشتند و قنات هایشان خشک شده بود. دولت باید به فکر روستا ها باشد چون اگر از روستاها غافل شود مشکلات زیادی برای خود دولت پیش خواهد آمد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی طی گفتگویی به سئوالات خبرنگار سمعک پاسخ داد، مشروح این گفتگو در بخش دوم به شرح زیر است:

به نظر شما وحدت اصولگراها محقق خواهد شد؟

امیدوارم محقق شود و به زودی شکل بگیرپد .

یکی از مشکلات بزرگ سازمان ها و ادارات مدیران پروازی هستند که بدلیل دور بودن از خانواده هایشان مدام در رفت و آمدند. نظر شما در باره این موضوع چیست؟

ما در بحث قوانین فقط می توانیم به عنوان ناظر وارد عمل شویم و نقد کنیم از نظر قانون یک کارمند یا مسئول موظف نیست در کنار خانواده اش باشد و می تواند دور از خانواده اش فعالیت کند ولی ار این مسئله خللی در کار او ایجاد کند جای بحث است.

مهم ترین کاری که در این سه سال نمایندگی انجام داده اید چه بوده است؟

چند تا کار مهم انجام شد که سخت ترینش گرفتن ردیف اجرایی برای احداث راه آهن بود. در سال اولی که من نماینده بودم به جز یک پروژه امنیتی به هیچ پروژه دیگری ردیف نمیدادند چون کشور درگیر تحریم ها بود. در سال دوم توانستیم راه اهن را در ردیف مطالعاتی قرار دهیم ولی امسال از نظر اعتبار بدترین سال بود چون تحریم ها پا برجا بوده قیمت نفت هم به شدت کاهش یافته بود و اصلا ردیف نمی دادند. ردیف مثل ظرف است. تا ظرفی نباشد سکه ای هم داخل ان نمی گذارند. وقتی دولت برای یک طرح ردیف تعیین می کند موظف است هر سال پول بگذارد و هیچ بهانه ای هم نمی تواند بیاورد. نتیجه اش این است که سرمایه گذار خارجی بهتر و راحت تر و با اعتماد بیشتری می تواند سرمایه گذاری کند. ردیف مثل یک ظرف طلایی است هر چند در سال های اول سکه ی کمی درآن می گذارند ولی آنچه از این سکه ها مهمتر است خود ظرف است . یکی دیگر از کارهای مهم افتتاح منطقه ویژه اقتصادی بود که حدود ۱۰۰ نفر متقاضی سرمایه گذاری داشت این منطقه ویژه بسیار حائز اهمیت است و یک با انداز برای شرق خواهد شد و استان را از نظر اقتصادی و تجاری به یک قطب مهم تبدیل خواهد کرد.تاسیس دفتر وزارت خارجه بیرجند هم کار مهمی بود. هم از آقای صالحی در دولت قبلی و هم از آقای ظریف اجازه ی تاسیس آن را گرفتم. این دفتر کار های مهمی می تواند انجام دهد و می توان گفت با این کار استان خراسان جنوبی دارای یک وزارت خارجه شد که این وزارت مسئول ارتباط مردم استان با کل کشورهای جهان است. تاسیس این دفتر طیعتا باعث آگاهی مردم و مسئولین استان ما نسبت به دنیا خواهد شد مثلا می توانیم بررسی کنیم فلان کشور به چه محصولی علاقه دارد تا همان محصول را تولید و صادر کنیم. پس به طور کلی ظرفیت بالایی دارد اگر بدرستی از آن استفاده شود.

شنیده های حاکی از این است که شما برای دریافت بودجه تهدید به استعفا نموده اید؟

الان زمان مناسبی برای پاسخ به این سوال نیست. ان شاءالله اگر صلاح بود درباره این موضوع صحبت خواهم کرد.

برای راه آهن تا به حال فاینانس گرفتید؟

در اردیبهشت ماه همین امسال ردیف گرفت در حالی که دولت هیچ طرح دیگری را فاینانس نمی کرد. حداقل با این کار دولت موظف است هر سال مقداری پول برای این بخش اختصاص دهد و به قول معروف دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. در چند سال گذشته در وزارت راه نامه هایی رد و بدل شد که احداث این راه آهن اقتصادی نیست. ولی دولت مجبور است برای احداث این راه آهن کمک کند.

به عنوان سخن پایانی چه حرفی دارید ؟

 ما در این مدت که نماینده بودیم تقریبا به ۲۵۰ روستا سر زدیم و طبیعتا در این سفر ها مسئولین مختلف نیز همراه ما می آمدند. یک کار زمان بر بود ولی هنوز خیلی از روستا ها مانده که نرفتیم . می توانم بگویم تعداد  گشتی های من در بین نمایندگان مجلس کم نظیر بوده است. حالا نمی گویم بی نظیر چون از همه نمایندگان خبر ندارم. در این سفر ها خیلی خوشحال می شدم چون با مردم ساده و دست های پینه بسته و در عین حال با صداقت مواجه می شدیم ولی در عین حال رفتن به بعضی روستا ها بسیار موجب ناراحتی بود . بعضی روستا ها یک قطره آب هم نداشتند و قنات هایشان خشک شده بود. دولت باید به فکر روستا ها باشد چون اگر از روستاها غافل شود مشکلات زیادی برای خود دولت پیش خواهد آمد. روستا های ما امنیت می سازند و بدون آن ها نیروی انتظامی قادر به ایجاد امنیت در مرز ها نیست. باید به فکر اشتغال روستاییان باشیم. برای صنایع دستی بازار خوبی وجود ندارد. دولت باید بازار پیدا کند. یکی از بزرگ ترین ضربه هایی که به روستاها وارد شده است ادغام وزارت جهاد و سازندگی با وزارت کشاورزی و تاسیس وزارت جهاد و کشاورزی بود. تا قبل از این اقدام وزارت جهاد و سازندگی مسئولیت حل مشکلات روستاییان از قبیل آب و برق و راه و… را بر عهده داشت و به این مسائل رسیدگی می کرد ولی در حال حاضر هیچ دستگاهی متکلف امور روستاییان نیست. امسال در بودجه اعتبار خاصی به بحث فنی و حرفه ای داده شد تا روستاییان غیر از کشاورزی کار دیگری هم داشته باشند و کشاورزی در کنار این کار ها باشد. آن وقت اگر یک مدتی آب نبود کشاورزان بیکار نمی شدند.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا