امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

رئیس مجمع نمایندگان مردم در خراسان جنوبی:توسعه خراسان جنوبی نگاه امنیت محور می خواهد

رئیس مجمع نمایندگان مردم در خراسان جنوبی:توسعه خراسان جنوبی نگاه امنیت محور می خواهد

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی حجت الاسلام عبادی در گفتگو باروزنامه همشهری،توسعه مناطق محروم به ویژه نقاط واقع در نواحی مرزی کشور باید به صورت جدی  مورد توجه مسئولان قرار گیرد. استان خراسان جنوبی با بیشترین مرز مشترک بین استان های شرقی با افغانستان ، منطقه ای است که در برخورداری از شاخص های توسعه اخرین رتبه ها را دارد و تداوم خشکسالی مناطق مرزی این استان رابا تهدید جدی تخلیه جمعیت مواجه کرده است.

درگفتگوی «همشهری» با حجه الاسلام سید محمد باقر عبادی، نماینده مردم بیرجند ، درمیان و خوسف در مجلس به این نکته تاکید شده است که مسئولان کشور برای توسعه این استان نگاهی امنیت محورداشته باشند و باتوجه به تهدید های امنیتی مرتبط با موقعیت مرزی برای توسعه خراسان جنوبی برنامه جدی ارائه دهند.

با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی خراسان جنوبی برای  مقابله با بحران تخلیه جمعیت از مرزهای این منطقه چه تدابیری اندیشیده شده است ؟

خراسان جنوبی استانی است با ثروت های طبیعی بالقوه که باید با توجه ویژه دولت ها بالفعل شود اما همچنان کمبود ها و محرومیت در این استان وجود دارد و خشکسالی ضربه محکمی به تلاش های انجام شده برای توسعه این منطقه وارد می کند. نیاز روستاها به ویژه در مناطق مرزی به آب جدی است و روستاییان این مناطق کمترین نیاز هر انسان که آب آشامیدنی است را مطالبه می کنند. که نبود آن چاره های جز مهاجرت برای شان نمی گذارد. این گونه است که مناطق مرزی با این بحران مواجه شده و این بسیار جدی است.این معضل را در ۲۰ روزگذشته سه بار به رییس مجلس منتقل و در جلسات مختلف مطرح کردم. باید حساسیت این موضوع درک شود چرا که بعد از مرزهای خراسان جنوبی کویر است وشهرهای استراتزیک کشوردر این مسیر قرار دارد بنابراین باید به حداقل نیاز مردم دراین روستاها که همان آب است پاسخ گویند مردم آب برای خوردن می خواهند .

آیا دولت برنامه ای فوری برای رسیدگی به این نیاز مردم دارد ؟

دولت باید به توسعه خراسان جنوبی نگاه امنیت محور داشته باشد و به این مهم بسیار توجه شود چراکه به زمینه های زیادی نعمیم می یابد و مشکل ها بزرگ تر می شود چنانچه از هم اکنون راهکاری نجوییم با چالش بزرگی مواجه خواهیم شد. پی گیری ها اجرایی شده و مسئولان برای برنامه ریزی در این زمینه مطلع شده اند  و اقداماتی نیزدر شرف انجام است تا بخشی از نیاز آبی این مناطق تامین شود.

برای ایجاد اشتغال در روستاها که می تواند یکی از عوامل مهم ماندگاری جمعیت باشد چه اقداماتی انجام شده است؟

روستاهای استان به دلیل تداوم ۱۷ سال خشکسالی زیر بنای لازم برای کشاورزی را ازدست داده اند یا بازدهی ان کم شده است. یکی از کارهای کارشناسی شده که می تواند به نگهداشت جمعیت در روستاها کمک کند و حتی در برخی نقاط جایگزین کشاورزی شود ، توسعه صنایع دستی است. د رمجلس برای تقویت صنایع دستی ، رونق هر چه بیشتر آن، رفع مشکلات و حمایت از تولید کنندگان فراکسیون فرش و تولید صنایع دستی تشکیل و مصوب شد  دولت با برداشت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندق توسعه ، برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و محروم، اقدامات برنامه ریزی شده و موثر آغاز کند.

 

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا