امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

روزنامه آوای خراسان جنوبی گزارش می دهد: راه آهن خراسان جنوبی به ایستگاه اعتبارات نزدیک شد

روزنامه آوای خراسان جنوبی گزارش می دهد: راه آهن خراسان جنوبی به ایستگاه اعتبارات نزدیک شد

با احداث خط راه آهن محمودآباد به آمل در سال ۱۸۸۶ میلادی،  ایران احداث  اولین راه  آهن را تجربه کرد. ایجاد راه آهن سراسری در ایران همواره یکی از آرزوهای بزرگ و ملی محسوب می شد و تحقق این آرزوی بیش از نیم قرن کوشش متولیان را به خود معطوف کرد تا بالاخره در سال ۱۳۰۶ به سرانجام رسید.
با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی عبور خط ریلی از شهرهای مختلف کشور حرکت شتابنده داشته؛ اما شنیدن صدای سوت قطار برای مردم خراسان جنوبی همچنان یک آرزوست.
به گزارش خبرنگار آوا، مطالعه و احداث راه آهن بیرجند (چابهار- زاهدان- بیرجند- مشهد) در سال های ۸۹ تا ۹۳، از مصوبات اولین سفر هیئت دولت احمدی نژاد در سال ۸۴  به خراسان جنوبی بود که  بر امیدواری ها برای برخورداری از این زیرساخت افزود. براساس برآوردها، اجرای این پروژه در گرو تأمین اعتباری سنگین و حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال بود که بر این اساس می توان زمان بهره برداری از آن را حدس زد.
«برگچی»، اولین معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی حدود ۹ سال قبل برای اولین بار از پیگیری ها برای مطالعه احداث راه آهن استان سخن گفت. هر چند اتصال استان به شبکه ریلی از طریق مصوبه یاد شده مد نظر مسئولان بود، در این مورد چند گزینه به غیر از مسیر مصوب نیز بارها مطرح و صحبت هایی درباره توجیه پذیر بودن آن عنوان شد که محور فردوس- جزین و بیرجند – قاین- گناباد از آن جمله است.
مهرماه سال ۸۵ نیز مدیرکل وقت راه و ترابری خراسان جنوبی در خبری به روزنامه اطلاعات گفت: مطالعات مقدماتی ساخت پروژه راه آهن در خراسان جنوبی و اتصال آن به راه آهن سراسری از سوی کارشناسان وزارت راه و ترابری کشور پایان یافت. صابری افزود: براساس مطالعات و بررسی های کارشناسان، مسیر راه آهن از فیض آباد گناباد، قاین، بیرجند، نهبندان، زاهدان و فردوس خواهد بود. وی وجود راه آهن را یکی از زیرساخت های اساسی پیشرفت و توسعه عنوان کرد و افزود: با توجه به وجود معادن غنی با ظرفیت بالا در خراسان جنوبی، ایجاد راه آهن برای این استان ضروری است.
صابری با بیان این که در سند توسعه، یکی از زیرساخت های مهم راه ها هستند، تأکید کرد: ساخت راه آهن خراسان جنوبی از مصوبات هیئت دولت در این استان و تسریع در اجرای عملیات آن یک ضرورت است. وی افزود: پیگیری برای توجیه اقتصادی طرح راه آهن بیرجند از سوی وزارت راه و ترابری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برابر شاخص ها در حال انجام است و مهم ترین توجیه اقتصادی این طرح در منطقه، جابه جایی بیشتر کالا به ویژه در بحث معادن است.
۴ آبان ماه سال ۸۹ خبری با عنوان «عبور راه آهن شرق کشور از مسیر بیرجند- قاین- گناباد تصویب شد» از خبرگزاری ایرنا منعکس گردید. در این خبر نماینده وقت مردم  قاین در مجلس شورای اسلامی  گفته بود با اتمام مطالعات مقدماتی راه آهن چابهار به مشهد در شرق کشور، عبور این خط از مسیر بیرجند- قاین- گناباد و کالشور به تصویب رسید.
حجت الاسلام موسی قربانی در گفتگویی از این سخن گفت که براساس توجیه فنی، اقتصادی و اجتماعی عبور راه آهن از بیرجند- قاین- گناباد- کالشور به سمت مشهد اعلام شده است. به گفته وی، انتخاب این مسیر به تأیید شورای عالی سیاستگذاری و برنامه ریزی زیربناهای حمل و نقل کشور به ریاست وزیر راه و ترابری رسیده است.
همچنین مسئولان فردوس نیز چندی پیش از مسئولان استان خواسته بودند  تا تحقق پروژه راه آهن چابهار- بیرجند، با احداث راه آهن در یک مسیر آنتنی که از فردوس به شبکه ریلی مشهد- بافق متصل می شود و سپس انجام ادامه کار تا مرکز استان، مردم را از این امکان بهره مند کنند. به گفته نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، طرح توجیهی اتصال فردوس به راه آهن مشهد- بافق تهیه و برای تأمین اعتبار به کمیسیون ماده ۲۱۵ ارائه شده است.
محمدعلی عبدا… زاده در گفتگویی اظهار داشته بود با
پیگیری های انجام شده قسمتی از اعتبار مورد نیاز این پروژه را بخش خصوصی خواهد پرداخت و بقیه هم از منابع دولتی تأمین می شود. وی در این گفتگو تأکید کرد: اتصال مرکز استان به این خط ریلی موضوعی است که باید مسئولان استان و شهرستان پیگیر آن باشند.

بودجه دولت برای راه آهن خراسان جنوبی  در سال ۹۱،
فقط برای آسفالت جاده یک روستا کفایت می کرد!
در آخرین سفر هیئت دولت به استان نیز باز پرونده راه آهن خراسان جنوبی به روی میز هیئت دولت رفت تا تصمیم جدیدی را به خود پیوست کند.
استاندار وقت خراسان جنوبی در آبان ماه ۱۳۹۰ پس از جلسه هیئت دولت که به جمع خبرنگاران آمده بود؛ به نگرانی های مردم برخی شهرستان ها درباره مسیر عبور
راه آهن در استان اشاره کرد و گفت: در مصوبه جدید مقرر شد راه آهن از مسیر بیرجند به فردوس و قاین به راه آهن سراسری متصل شود. قهرمان رشید افزود: امسال اعتباری برای این پروژه اختصاص نیافت اما با توافق رئیس جمهور و هیئت دولت مقرر شد سال آینده اعتبار لازم برای اجرای آن در ردیف بودجه گذاشته و عملیات اجرایی راه آهن از بیرجند، مرکز استان هم آغاز شود.
سال ۹۱ آخرین باری بود که دولت دکتر احمدی نژاد برای پروژه راه آهن شرق کشور بودجه جداگانه ای اختصاص داد، بودجه ای که البته دندان گیر نبود و به گفته صابری؛ نماینده وقت مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی فقط برای آسفالت جاده یک روستا کفایت می کرد، نه پروژه عظیمی مانند راه آهن!

گشوده شدن پرونده راه آهن خراسان جنوبی
در همایش بین المللی ترانزیت شرق کشور

بعد از این اتفاق مهم ترین محفلی که پای پرونده راه آهن استان به آنجا رسید همایش بین المللی خراسان جنوبی، ترانزیت و توسعه شرق کشور بود. در این همایش نماینده وقت مردم بیرجند و درمیان در مجلس خواستار تسریع در آغاز عملیات اجرایی راه آهن چابهار – بیرجند شد و گفت: احداث راه آهن نقش مهمی در تکمیل زیر ساخت های ارتباطی و توسعه اقتصادی استان دارد.
موضوع راه آهن در این همایش بین المللی که میزبان میهمانان داخلی و خارجی بیشماری بود آنقدر خودنمایی کرد تا اینکه  شرکت کنندگان در همایش بین المللی خراسان جنوبی، ترانزیت و توسعه محور شرق، احداث خط راه آهن محور شرق (چابهار- زاهدان- بیرجند- مشهد) که نقش مؤثری در توسعه و رونق اقتصادی محور شرق داشته و موجب تسهیل و تسریع در حمل و نقل کالا و مسافر می شود را مورد تأکید قرار دادند. در قطعنامه پایانی این همایش، همچنین توسعه امکانات و زیرساخت های حمل و نقل محور شرق در جهت امنیت و توسعه پایدار و در راستای برنامه های ملی و منطقه ای مورد توجه ویژه قرار گرفت.

 پروژه راه آهن خراسان جنوبی انجام می شود؛
آخرین وعده از دولت دهم!

نماینده قاینات و زیرکوه هم سال گذشته درباره راه آهن شرق کشور گفت: «اعتبار یک سال کاری وزارت راه و شهرسازی برای احداث مسیر ریلی چابهار- بیرجند- قاین- گناباد – مشهد لازم است.» به گفته هروی، ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای هزار و ۴۵۷ کیلومتر راه آهن این مسیر لازم است، پروژه ای که ۵۷۰ کیلومتر در استان های خراسان رضوی و جنوبی اجرا خواهد شد. وی بر این عقیده است که راه آهن غرب کشور تحول بزرگی در آن مناطق ایجاد کرده است اما در شرق کشور کمترین اقدامی در این زمینه انجام نشده و هیچ تأثیری در وضع اقتصادی این مناطق نداشته است.
قصه این پروژه در آخرین سفر رحیمی معاون اول دکتر احمدی نژاد و وزیر راه و شهرسازی وقت نیز توسط رسانه های استان  پیگیری شد اما وزیر فقط به گفتن این جمله بسنده کرد که این پروژه انجام می شود.

 راه آهن خراسان جنوبی
 سهمی از بودجه ۹۲ و ۹۳ نگرفت

گفته می شود با وجود پیگیری نمایندگان استان در ملاقات های انجام شده، رئیس جمهور قبل مخالف تعیین ردیف بودجه برای این پروژه بوده تا دولت در بودجه امسال اعتباری برای طرح های جدید و کلان تخصیص ندهد. این در حالی است که به نظر می رسد هیچ مانعی بر سر اجرای این پروژه نبوده اما در بخشنامه رئیس جمهور آمده بود که در سال ۹۲ با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، ردیف بودجه جدید تعریف و طرح جدید عمرانی اجرا نشود.
و قطار وعده ها و پیگیری های مسئولین  برای راه آهن خراسان جنوبی همچنان به پیش رفت تا به مراسم تودیع و معارفه استاندار خراسان جنوبی در مهرماه ۹۲ رسید. این مراسم که با حضور وزیر کشور برگزار شد شاید فرصتی مغتنمی بود برای گوشزد شدن یک مصوبه مهم و خواسته بر حق مردم خراسان جنوبی!  لذا این مهم توسط امام جمعه بیرجند مورد تذکر قرار گرفت؛ آنجا که حجت الاسلام و المسلمین رضایی در دیدار با وزیر کشور اولویت‌های استان را ایجاد راه‌‌آهن، اشتغال و اصلاح کمبود آب برشمرد.

آخرین ایستگاه وعده ها
برای مصوبه راه آهن خراسان جنوبی

۲۸ اردیبهشت امسال حجت الاسلام عبادی طی گفتگویی  با تأکید بر اینکه اتصال راه آهن بیرجند به مشهد- بافق در بودجه سال ۹۴ منظور خواهد شد، گفت: همچنین مقرر شد برای تکمیل راه آهن، اگر منابع داخلی کافی نبود، از اعتبارات فاینانس استفاده شود. وی تصریح کرد: این مهم طی
صورتجلسه ای به امضای وزیر راه وشهرسازی، دکتر لاریجانی رئیس مجلس، ابوترابی نائب رئیس اول مجلس، ۴ نماینده استان خراسان جنوبی و استاندار این استان رسید.
حجت الاسلام عبادی همچنین از تحویل این صورتجلسه به معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور طی همان روز خبر داد و گفت: معاون برنامه ریزی رئیس جمهور نیز دستورات لازم را صادر کرد. نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت باید اتمام طرح مطالعات راه آهن استان تا پایان امسال را تسریع بخشد و در این راستا نمایندگان استان در مجلس برای این کار پیگیری های لازم را انجام می دهند و نظارت دقیق را اعمال خواهند کرد.

اتصال استان به خط راه آهن را به عنوان
یک مطالبه جدی مردمی پیگیری می کنیم

استاندار خراسان جنوبی نیز خردادماه امسال اقدمات انجام گرفته در راستای توسعه زیرساخت های استان را خوب توصیف کرد و گفت: موضوع اتصال استان به راه آهن سراسری شرق کشور را به عنوان یک مطالبه جدی مردمی به جد پیگیری می کنیم. خدمتگزار که در جمع مردم سربیشه سخن می گفت، با اشاره به اینکه تاکنون پیگیری های بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است، گفت: در جلسه ای که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و نیز سایر مسئولین ذیربط در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد، مقرر شد اعتبارات لازم برای آغاز عملیات اجرایی این پروژه مهم در بودجه سال ۹۴ کل کشور لحاظ شود.
وی به انجام طرح مطالعاتی این پروژه عظیم اشاره کرد و گفت: طی توافقاتی که در این زمینه صورت گرفت، مقرر شد اعتبارات لازم برای تکمیل طرح مطالعاتی پروژه راه آهن نهبندان – بیرجند – قاین – گناباد و نهایتاً ‌اتصال به خط ریلی بافق – مشهد تا پایان شهریور ماه سال جاری تأمین و تخصیص یابد.
وی اجرای پروژه راه آهن را برای استان یک ظرفیت و زیرساخت بسیار مهم اقتصادی دانست و تصریح کرد: در این توافق نامه همچنین مصوب شد در صورتی که اعتبار اجرایی پروژه در بودجه سال ۹۴ کفایت نکرد از محل فاینانس خارجی این طرح به مرحله اجرایی گذاشته شود.
وی ادامه داد: با اتصال استان به خط ریلی شرق کشور، علاوه بر ایجاد رونق اقتصادی در زمینه توسعه اشتغال نیز اثرات بسیار مثبتی بر استان خواهد گذاشت چرا که با انجام این مهم، خراسان جنوبی از بن بست خارج می شود.
 
راه‌آهن خراسان جنوبی در ردیف بودجه
سال آینده کشور قرار گرفت

و بالاخره ۱۵ مردادماه آخرین خبر از پیگیری ها برای تحقق مصوبه راه آهن در رسانه های استان منتشر شد. در این خبر نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت که  با دستور کتبی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبری رئیس جمهور، پروژه احداث راه‌آهن خراسان جنوبی در ردیف بودجه سال آینده کشور قرار گرفت.
حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر عبادی این خبر را پس از دیداری که با  با معاون نظارت راهبری رئیس جمهور داشته بود اعلام کرد. وی از دعوت از محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور برای حضور در خراسان جنوبی و پیگیری مشکلات استان از نزدیک خبر داد.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: معاون رئیس جمهور قول مساعد داد که بزودی برای پیگیری مشکلات خراسان جنوبی سفری به این استان داشته باشد. حجت الاسلام و المسلمین عبادی بیان کرد: مقرر شد برای تکمیل راه‌آهن، اگر منابع داخلی کافی نبود، از اعتبارات فاینانس استفاده شود که این مهم در صورتجلسه‌ای به امضای وزیر راه و شهرسازی، رئیس مجلس، نائب رئیس اول مجلس، چهار نماینده خراسان جنوبی و استاندار این استان رسید.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی از تحویل این صورتجلسه به معاونت برنامه‌ریزی رئیس جمهور خبر داد و گفت: معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور نیز دستورات لازم را صادر کرد.
وی افزود: امید است مسئولان دولت یازدهم به تمام وعده‌هایی که برای پیشرفت خراسان جنوبی تاکنون داده‌اند، عمل کنند و پای عهد خود بمانند. نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت باید اتمام طرح مطالعات راه‌آهن استان تا پایان امسال را تسریع بخشد و در این راستا نمایندگان استان در مجلس برای این کار پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند و نظارت دقیق را اعمال خواهند کرد.
البته شنیده ها حاکی است که نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف صبح روز گذشته با دکتر محمدباقر نوبخت، معاونت نظارت راهبری رئیس جمهور دیدار و گفتگو کرد.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: با دستور کتبی دکتر نوبخت، معاونت نظارت راهبری رئیس جمهور، ۵ میلیارد تومان برای پایان دادن به بخش مطالعات تکمیلی راه آهن خراسان جنوبی اختصاص یافت.

حرف آخر: حمل و نقل ریلی   ۵ برابر نسبت به
حمل و نقل جاده‌ای، دریایی و هوایی کارآمدتر است

حالا باید انتظار کشید که دولت یازدهم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی چه پیگیری هایی انجام خواهند داد تا این پروژه وارد مرحله عملیاتی شود و هر چه زودتر صدای سوت قطار در این منطقه به صدا درآید.
در پایان باید این نکته را نیز یاد آور شد که با توجه به اینکه حمل و نقل ریلی به طور متوسط ۲ تا ۵ برابر نسبت به حمل و نقل جاده‌ای، دریایی و هوایی کارآمدتر است و زیرساخت‌های راه آهن دو تا سه برابر کمتر نسبت به دیگر روش‌های حمل و نقل برای هر واحد بار یا مسافر زمین تصرف می‌کنند و همچنین مزایای دیگر حمل و نقل ریلی مانند حمل و نقل انبوه، با امتیازی مانند ایمنی، صرفه جویی اقتصادی و سوختی، جلوگیری از آلودگی‌ها و نزدیک شدن به استانداردهای محیطی با توجه به افزایش قیمت سوخت به نظر می‌رسد که این نوع حمل و نقل باید در اولویت توسعه قرار گیرد.

 

منبع خبر: http://ava-khorasanjonoobi.com/index.php?obj=News&taskName=ShowDetails&IDD=6211

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا