عبادی مطرح کرد:ضرورت توجه به بسته‌بندی در صادرات طلای سرخ/صادرات فله‌ای زعفران ارزش افزوده آن را پایین می‌آورد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس با بیان اینکه صادرات فله‌ای زعفران ارزش افزوده آن را پایین می‌آورد،گفت: صدور فله ای بهترین حالت صادرات نیست، چرا که کشوری مانند اسپانیا با خرید زعفران ایران، بر این محصول ارزش افزوده ایجاد کرده و بیش از کشاورزان ما سود به جیب می زند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی؛ حجت‌الاسلام سیدمحمد باقر عبادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با تاثیرات حذف عوارض  صادر کردن فله ای زعفران گفت: بطور حتم حذف این عوارض می تواند در رونق صادرات تاثیر گذار باشد، چرا که مسیر را کوتاه و ارسال را نیز آسان می کند.

 نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین زمانی که محصولی ارزش صادراتی پیدا می کند تقاضا برای تولید آن نیز افزایش می یابد که ثمره آن رونق تولید به منظور صادرات و ارزآوری بیشتر است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: البته کارشناسان چندان موافق صادرات فله ای زعفران نیستند، چرا که همین محصول با بسته بندی فله به کشورهای اروپایی رفته و درآنجا با تغییر بسته بندی، در ابعاد کوچکتر، قیمت بالاتر و برند کشورهای دیگر روانه بازارهای جهانی می شود.

وی ادامه داد: زعفران باید در بسته بندی ها شکیل و با ایجاد ارزش افزوده به بازارهای جهانی صادر شود تا علاوه بر ارزآوری، اشتغالزایی مناسبی نیز به همراه داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم  صادر کردن فله ای زعفران را بهتر از صادر نکردن دانست وگفت: صدور فله ای بهترین حالت صادرات نیست، چرا که کشوری مانند اسپانیا با خرید زعفران ایران، بر این محصول ارزش افزوده ایجاد کرده و بیش از کشاورزان ما سود به جیب می زند.

وی افزود: برای صادرات زعفران خرد ابتدا باید صنایع بسته بندی را در کشور تقویت کرد تا کشورهای اروپایی نیز راغب به خرید محصولات ایرانی شوند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس تصریح کرد: مورد دیگر جذب بازارهای مناسب برای محصولات ایرانی است تا محصولات کشور بدون واسطه روانه بازارهای جهانی شوند، البته تمام این موارد نیازمند بررسی های کارشناسانه بوده و باید زعفران کشور با توجه به کیفیت بی مانند، در سطح جهان مطرح شود./

پایان پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.