امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: استعدادیابی دانش‌آموزان، اصلی‌ترین سیاست آموزش وپرورش باشد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: استعدادیابی دانش‌آموزان، اصلی‌ترین سیاست آموزش وپرورش باشد

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه وقتی دانشجویان نسبت به رشته تحصیلی خود بی‌تفاوت باشند، در بازار کار نیز ناموفق خواهند بود، گفت: وزارت آموزش و پرورش موظف است دانش‌آموزان را بر اساس علاقه‌شان به سمت انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها سوق دهند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام

سیدمحمدباقر عبادی در گفت‌ وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در مورد هدایت تحصیلی دانش‌آموزان به سمت تحصیل در رشته‌های مورد علاقه خود در دانشگاه‌ها، افزود: متاسفانه سیاست‌گذاری مشخصی برای تحصیل دانش‌آموزان در رشته‌های موردعلاقه خود در دانشگاه‌ها وجود ندارد و سال‌هاست چنین نگرشی در آموزش و پرورش ایجاد شده است.

نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: امروزه شرایط برای دانش‌آموزان به گونه‌ای است که اگر به طور مثال رشته ریاضی را برای تحصیل در مقطع دبیرستان انتخاب کرده‌اند به طور معمول باید در زیرمجموعه‌های همان رشته تحصیل کنند در حالی که می‌توان با برنامه‌ریزی‌های مناسب زمینه تحصیل این افراد را بر اساس علاقه و انگیزه آنها فراهم کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از اینکه در گذشته بی‌توجهی به علوم انسانی گسترش پیدا کرده بود، تصریح کرد: در دهه‌های گذشته دانش‌آموزان و معلمان رشته‌های ریاضی و تجربی از شرافت و قداست خاصی برخوردار بود این در حالی بود که اگر شخصی رشته علوم انسانی را انتخاب می‌کرد از زاویه حقارت به وی نگریسته می‌شد.

عبادی، تاکید کرد: اگر در آن زمان توجه زیادی به علوم انسانی داشتیم امروز می‌توانستیم در مقابل هجمه‌های فرهنگی دشمنان مقاومت بیشتری از خود نشان دهیم.

وی، با بیان اینکه در نبود هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، وزارت آموزش وپرورش تا حدودی مقصر است، افزود: این وزارتخانه می‌توانست با ایجاد فرهنگ‌سازی مناسب نوع نگاه‌ها را اصلاح و دانش‌آموزان را بر اساس علاقه خود به سمت تحصیل در دانشگاه‌ها سوق دهند.

نماینده مردم بیرجند ودرمیان در مجلس نهم، ادامه داد: باید تلاش‌ها را متناسب با علاقه و انگیزه دانش‌آموزان تقویت کنیم؛ امروزه بسیاری از جوانانی که دارای هوش و استعداد بسیاری هستند وارد حوزه‌ای شده‌اند که همسویی با علایق خود ندارند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه وقتی دانشجویان نسبت به رشته تحصیلی خود بی‌تفاوت باشند، در بازار کار نیز ناموفق خواهند بود، یادآور شد: مسلم است این افراد در هر شغلی، نمی‌توانند آن گونه که لازم است اثربخش باشند و در این حالت جامعه گرفتار معضل بیکاری خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه بهترین دانش‌آموزان در مقطع دانشگاه وارد رشته‌ای شده‌اند که موردعلاقه آنها نبوده است، گفت: این افراد بر اساس فرهنگسازی اشتباه تحصیل در رشته مورد علاقه خود را رها کرده و سراغ رشته‌هایی رفتند که موردپسند جامعه است در حالی که باید در حوزه آموزش استعدادیابی شود تا از توانمندی افراد در محل صحیح آن بهره‌گیری شود./

پایان پیام

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا