امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: مثبت‌اندیشی نشانه حسن‌ظن به خداوند است/ انس با قرآن؛ مانعی در غلبه احساسات منفی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: مثبت‌اندیشی نشانه حسن‌ظن به خداوند است/ انس با قرآن؛ مانعی در غلبه احساسات منفی

حجت‌الاسلام سیدمحمد باقر عبادی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان جنوبی، گفت: انس با مفاهیم قرآن مثبت‌اندیشی در تفکر را پدید می‌آورد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از ایکنا؛ حجت‌الاسلام عبادی اظهار کرد: بر اساس فرهنگ دینی هر آنچه در دنیا اتفاق بیفتد و محصول کوتاهی انسان نباشد در ورای آن حکمتی نهفته است و اگر انسان این باور را داشته باشد رضایت از پروردگار که مرتبه‌ای از ایمان است در او به‌وجود می‌آید.

منتخب مردم بیرجند در مجلس بیان کرد: خداوند در سوره بقره آیه ۲۱۶ می‌فرماید: «… عَسَى أَن تَکْرَهُواْ شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ لَّکُمْ … ؛ و بسا چیزی را خوش نمی‌دارید و آن برای شما خوب است…» که باور به این آیات نگاه مثبت را در زندگی جاری می‌سازد.

ریشه ناآرامی‌های روحی در احساسات منفی انسان نهفته است

عبادی عنوان کرد: وقتی حضرت زینب(س) بعد از همه مصائب سخت واقعه عاشورا فرمودند که هیچ چیز به جز زیبایی ندیدم نشان از نگاه متفاوت و مثبت ایشان حتی به سختی‌های زندگی بود و هرکس با مشکلات زندگی این‌گونه برخورد کند ناراحتی‌های روحی ناشی از سختی‌ها در او به حداقل می‌رسد.

وی ادامه داد: در میان بزرگان کشورمان نیز می‌توانیم مثبت‌اندیشی را در اشعار حافظ به کرات مشاهده کنیم در حالی که در دوران حافظ، شهر شیراز محل نزاع، جنگ و آدم‌کشی بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: ریشه ناآرامی‌های روحی در انسان احساسات منفی مانند حسد، حرص، بخل، علاقه افراطی به دنیا، چشم و همچشمی و … است که انسان را رهبری می‌کند.

عبادی افزود: هر گاه این احساسات بر انسان غلبه کند ناآرامی و آشوب‌های ذهنی به سراغش می‌آید و سبب می‌شود انسان در عین اینکه همه چیز دارد احساس ناخوشایندی داشته باشد و از زندگی خود راضی نباشد.

وی گفت: اما اگر آموزه‌های قرآنی در زندگی جاری شود این احساسات در انسان به حداقل رسیده و مثبت‌گرایی و آخرت‌گرایی جای خود را به آن می‌دهند و رضایت از زندگی و پروردگار در انسان به‌وجود می آید.

امنیت در سایه حاکمیت فرهنگ قرآنی پدید می‌آید

منتخب مردم بیرجند در مجلس اظهار کرد: در بعد اجتماعی نیز هر چه این احساسات منفی در افراد یک جامعه کمتر باشد، امنیت بیشتری نیز به‌وجود می‌آید مانند خراسان جنوبی که بالاترین امنیت را دارد.

عبادی درباره چگونگی ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه با استفاده از فرصت ماه رمضان بیان کرد: جزءخوانی که در ماه رمضان صورت می‌گیرد سنت شایسته‌ای است؛ چرا که خود آوای قرآن حتی اگر معانی آیات را هم ندانیم  بر بُعد معنوی انسان می‌افزاید.

وی عنوان کرد: البته نباید به همین جزءخوانی اکتفا کنیم بلکه خواندن ترجمه قرآن و مطالعه تفاسیری که برای عموم منتشر شده مانند تفسیر نمونه می‌تواند نقش مهمی در ارتقای فرهنگ قرآنی داشته باشد و البته نباید فراموش کرد که تدبر در مفاهیم قرآن بسیار مهم‌تر و والاتر است.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا