امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه: در فاز یک طرح ناب سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از بحران کم‌آبی خارج می‌شوند

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه: در فاز یک طرح ناب سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از بحران کم‌آبی خارج می‌شوند

به گزارش دفتر روابط عمومی نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از فارس، قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیاء در حوزه‌های مختلف سازندگی کشور ورود کرده و در این حوزه به دولت‌ها کمک‌رسانی می‌کند.

‌در کنار سازندگی، قرارگاه خاتم موضوع محرومیت‌زدایی را از محل منابع خود دنبال می‌کند. در شعاع ۷۰ کیلومتری پروژه‌های قرارگاه خاتم، موضوع محرومیت‌زدایی دنبال می‌شود و برحسب نیاز، مدرسه، خانه بهداشت، پل، جاده، سرویس بهداشتی، حمام، مسجد و امثال آن ساخته می‌شود.

«قرارگاه خاتم کمک به دولت‌ها را همیشه در دستور کار دارد و ارتباط مناسبی با همه دولت‌ها داشته است؛ پس از تحریم‌ها امروز به همه اثبات شده است که باید با نگاه به درون حرکت شود و از ظرفیت داخلی استفاده شود و قرارگاه در این حوزه با نظام همراهی دارد»؛ این را سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم به فارس می‌گوید و معتقد است که سپاه، چون پاسدار انقلاب اسلامی است باید در حوزه سازندگی هم نقش خود را ایفا کند.

به گفته فرمانده قرارگاه خاتم، در کل دنیا نیرو‌های مسلح نقش مهم و اثرگذاری در سازندگی کشور‌ها ایفا می‌کنند و بخشی از فعالیت خود را در این حوزه متمرکز کرده‌اند؛ ما در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گلوگاه ها‌ی نظام را شناسایی و سعی کرده‌ایم برای رفع مشکل در این حوزه‌ها ورود کنیم و به هیچ عنوان دنبال تجارت و سود نیستیم.

محمد می‌گوید: در حال بررسی خلاء‌ها و گلوگاه‌های نظام در حوزه سازندگی هستیم تا در آن حوزه‌ها حرکت کنیم؛ همه توان مهندسی سپاه را برای خدمت‌رسانی به مردم متمرکز کرده‌ایم.

قرارگاه از طرح‌های آبی حمایت می‌کند، چون بحران خشکسالی در کشور جدی است

اجازه بدهید از یک پرسش نسبتا چالشی شروع کنیم. عده‌ای معتقد هستند قرارگاه خاتم از آن منظر که خود تجهیزات ویژه و خاص و بسیار زیاد در حوزه عملیات عمرانی و تجربه فنی در حوزه آبرسانی دارد، بنابراین بابت دریافت پروژه‌ها، از تصویب طرح‌های آبی حمایت می‌کند. آیا این موضوع صحیح است؟ چرا قرارگاه از اغلب طرح‌های آبی کشور حمایت می‌کند؟

وضعیت اقلیمی کشور به گونه‌ای است که بحران کم‌آبی کشور را تهدید می‌کند، امروز در دسته‌بندی استان‌ها، اغلب استان‌های ما دچار تنش‌های آبی هستند و بعضاً بحران‌هایی را در این حوزه شاهد خواهیم بود، یا در حوزه آب یزد مشکلاتی رخ داده است و یا در شرق اصفهان دائماً به خط لوله آسیب وارد می‌کنند؛ بنابراین اگر به موضوع خشکسالی و تأمین آب رسیدگی نشود، مشکل جدی در کشور رخ خواهد داد؛ این وظیفه حاکمیت است که از قبل تدبیر کند تا مشکلی برای آب رخ ندهد و این مستلزم برنامه‌ریزی قبلی است.

اگر قرار باشد دولت در این حوزه عمل کند، چرا قرارگاه خاتم ورود می‌کند؟

امروز شاهد کوچ اجباری مردم هستیم، برخی شهر‌ها آهسته آهسته در حال تخلیه شدن هستند، کشاورزی در برخی شهر‌ها تعطیل شده است و این مردم اغلب حاشیه‌نشین شهر‌ها می‌شوند و این مشکلات زیادی را برای مردم و کشور ایجاد می‌کند بنابراین قرارگاه خود را مسئول می‌داند در این حوزه‌ها ورود کند، سالانه ۱۸ میلیارد متر مکعب آب در کشور در حال خارج شدن است و اگر عده‌ای معتقد هستند نباید در حوزه آب، کاری شود و می‌پرسند چرا قرارگاه ورود کرده است؟ مشخص است که یا ابعاد بزرگ مشکل را نمی‌بینند یا درکی از موضوع ندارند.

میزان نیاز آبی کشور سالانه چه میزان است؟

نیاز آبی ما خیلی کمتر از رقم ۱۸ میلیارد متر مکعب است اگر بتوانیم این آب‌ها را مهار کنیم و انتقال حوزه به حوزه بدهیم و مدیریت کنیم مشکلات خود را حل خواهیم کرد. این را بدانید کار در حوزه آب از واجبات است و خیلی در این حوزه کار داریم. ما از جنوب و شمال به دریای آ‌زاد و دریاچه وصل هستیم، اما همین مردمِ کنار آب، در تأمین آب مشکل دارند، کم‌آبی بحث امنیتی دارد و کشور را با بحران مواجه می‌کند بنابراین قرارگاه همه تلاش خود را در این حوزه انجام می‌دهد و به دولت کمک می‌کند.

فاز اول طرح ناب به زودی عملیاتی می‌شود

یکی از پروژه‌هایی که قرارگاه خاتم در حوزه آبرسانی دنبال می‌کند «طرح ناب» است، مبدأ این پروژه هم ظاهراً در استان سیستان و بلوچستان است. درباره ابعاد این طرح توضیح می‌دهید؟

قرارگاه خاتم بابت رفع مشکلات آب کشور، طرح ناب را پیشنهاد کرده و هدف‌گذاری ما استفاده از توان بخش خصوصی است. در فاز یک این پروژه سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از بحران کم‌آبی خارج می‌شوند.

این طرح همزمان برای تولید آب و برق است؟

بله. در طرح ناب، در دو موضوع تولید برق و انتقال آب کار می‌شود، این طرح بحث انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به حوزه‌های مرکزی کشور است و ۱۱ استان که دچار تنش آبی هستند را از بحران خارج می‌کند، کشاورزان، صنعتی‌کاران و کارخانجات همه استفاده کننده از این آب هستند. ضمن آنکه برق تولیدی هم امکان صادرات دارد.

تعامل شما با دولت درباره اجرای این پروژه چگونه بوده است؟

در طرح ناب مدل آماده و به رئیس جمهور ارائه شد. نظر ایشان مثبت بود و به معاون اول رئیس جمهور و وزارت نیرو ابلاغ شد. قرارگاه در این حوزه تعامل بسیار نزدیکی دارد، اما باید اطمینان برای بخش خصوصی ایجاد کنیم و این نیازمند خرید تضمینی آب، خرید تضمینی برق، امکان صادرات برق و مجوز‌های خاص است که باید صادر شود؛ در طرح ناب به این فکر افتادیم که دولت منابع کافی ندارد و استان‌ها در تهیه آب دچار مشکل شده‌اند، در آمایش سرزمینی صنایع به مناطقی رفته است که نباید می‌رفت حال صنایع در مناطق کم‌آب در حال تعطیل شدن هستند، این سرمایه‌گذاری‌ها را نمی‌توان رها کرد، باید نیاز آبی آن‌ها برآورده شود، همین صنایع و البته کشاورز‌ها در حال تهیه آب با بهای بالا هستند، حال اگر این آب به قیمت کمتری به دست آن‌ها برسد، در صنعت و کشاورزی مثمر ثمر است.

طرح ناب چه زمانی به سرانجام می‌رسد؟

فاز اول طرح ناب با هدف تأمین آب شرب و صنعت استان‌های شرقی کشور به زودی عملیاتی می‌شود.

هدف از اجرای کریدور شرقی این طرح، تولید روزانه ۲ میلیون مترمکعب در سه فاز تا افق ۱۴۲۰ است، هم اکنون برای اجرای فاز اول این طرح با ظرفیت ۸۰۰ هزار متر مکعب در روز تأمین مالی و برنامه‌ریزی لازم با مشارکت بخش خصوصی صورت گرفته است و تا سال ۱۴۰۳ پس از تأمین آب سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، آب شیرین به مشهد مقدس خواهد رسید.

 

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا