امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

معرفی حوزه انتخابیه

شهرستان بیرجند

بیرجَند  مرکز استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان بیرجند در شرق ایران است. این شهر در سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۵۷٬۸۴۸ نفر جمعیت داشته و چهل و هشتمین شهر ایران بوده‌است.

بیرجند نخستین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده و بنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می‌شود. این شهر همچنین دومین شهر در ایران است که در سال ۱۳۰۲ و پیش از تهران از لوله‌کشی آب شهری برخوردار گردید. باغ اکبریه یکی از بناهای تاریخی شهر در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 

مدرسه شوکتیه در این شهر، سومین مدرسهٔ آموزش به سبک نوین -بعد از دارالفنون تهران و رشدیه تبریز- است. به علت موقعیت سیاسی و استراتژیک بیرجند، سومین فرودگاه کشور در سال ۱۳۱۲ پس از قلعه‌مرغی و بوشهر در این شهر ساخته شد و تا پیش از جنگ جهانی دوم، کنسولگری‌های انگلستان و روسیه در بیرجند مشغول فعالیت بوده‌اند.

آب و هوای بیرجند

شهرستان بیرجند به دلیل دوری از مسیر باد های باران آور، عدم وجود ارتفاعات مهمی که بتواند در تعدیل آب و هوا و جذب نزولات جوی مؤثر واقع شود و مجاورت با کویر لوت در خشک ترین تقسیم بندی اقلیمی خراسان قرار دارد . میانگین درجه حرارت در همه نقاط شهرستان به یک اندازه نیست .

جمعیت بیرجند

طبق آمار سال ۱۳۷۵ شمسی جمعیت این شهزستان در حدود ۲۷۶۴۶۰ نفر است که از این تعداد ۱۴۱۰۳۱ نغر مرد و ۱۳۴۵۵۴ نفر زن هستند . از کل جمعیت بیرجند تعداد ۱۳۱۴۸۸ نفر در نقاط شهری و ۱۴۵۰۱۲ نفر در روستا ها زندگی می کنند .

 

شهر ستان خوسف

شهر خوسف در ۳۵ كيلومتري جنوب غربي شهرستان بيرجند و در ارتفاع ۱۳۰۵متري سطح آزاد دريا قرار دارد و از نظر آب و هوايي جزو مناطق گرم و خشك محسوب مي شود كه از سمت جنوب غربي به استان هاي كرمان و يزد متصل مي گردد.

عمر اين شهر طبق اطلاعات و مندرجات كتابها به قرن ۳و۴ نسبت داده كه در آن زمان به آن شهر اطلاق مي شده سابقه تشكيل بخشداري در اين شهر به سال ۱۳۱۵ مي رسد
طبق مصوبه سال۱۳۷۶ خوسف و سه روستاي سر پرچ-جوميان و باغان به ام مجموعه شهر خوسف اعلام گرديده كه وسعت آن به ۱۵۰ هكتار مي رسدو مجموع مساحت مسكوني آن به ۴۵۴۳/۶۱ هكتار مي رسد كه به سرعت در حال افزايش است.

از قديمي ترين بناهاي تاريخي خوسف مسجد جامع آن اس كه به سال ۴۵ هجري قمري بر مي گردد.

مسجد و حسينيه و يك حوزه علميه و كتابخانه در شهر خوسف نشان از مردمي مذهبي و با فرهنگ در اين شهر مي باشد كه ثمره آن نيز وجود علما ء و فرهيختگاني در سطح كشور است.

يكي ديگر از بناهاي كهن شهر خوسف مقبره ابن حسام خوسفي از شاعران برجسته اين شهر كه در تاريخ ۲۲ ربيع الثاني سنه ۹۲سالگي بدرود حيات گفته و كتابهاي معتبري از وي به جاي مانده از جمله خاوران نامه –ديوان اشعار و…مقبره اين عارف فقيد بر روي كوهي در جوار رود شاهرود و مزارع وآسياب آبي بنا شده كه جلوه اي خاص به آن داده از ديگر آثار قديمي مي توان به قلعه كهنه كه هنوز برج و باروي آن باقيمانده است و در عهد فتحعلي شاه (سال۱۳۴۰ هجري قمري)ساخته شده و همچنين قبرستان قديمي و خواجه خضروآب انبار ها سابات و آسيايهاي آبي و گواب (تالاب)كه درسالهاي پر از آب پذيراي پرندگان مهاجر گوناگون مي باشد اشاره كرد.از صنايع دستي خوسف مي توان به قالي بافي- پارچه بافي –پنبه بري روغن كشي و…اشاره كرد.

شهر ستان درمیان

کلمه درمیان برگرفته ازعنوان روستائی به همین نام است، که به به دلیل قرار گرفتن در حصار کوههای بلند این نام را بر آن نهاده اند.

این روستا تا اوایل دهه گذشته مرکز بخش درمیان بود و در یازده کیلومتری مرکز فعلی و جنوب شهرستان واقع است، شهرستان درمیان امروز با وسعت معادل۵۷۹۷ کیلومتر مربع در موقعیت جغرافیائی ۵۹ درجه و ۲۸ دقیقه تا ۶۰ درجه و۴۷ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و۳۲ دقیقه تا ۳۳درجه و۲۱دقیقه عرض شمالی قرار گرفته، شمال این شهرستان به شهرستان قائنات جنوب به شهرستان سربیشه غرب به شهرستان بیرجند و شرق آن با مرزی به طول۷۰ کیلومتر به استان شیندند افغانستان متصل است.

این شهرستان از سه بخش به نام گزیک در شرق، مرکزی در مرکز و قهستان در غرب تشکیل شده و ۶ دهستان را در بر می گیرد. که عبارتند از دهستان درمیان، میاندشت،قهستان،فخرود،گزیک،طبس، بر اساس آخرین تغییرات این شهرستان دارای چهار نقطه شهری به نام اسدیه ،قهستان ،طبس و گزیک است.

تعداد آبادی های دارای سکنه شهرستان برابرآخرین سالنامه آماری ۱۴۷ پارچه آبادی است و تعداد ۲۶ آبادی فاقد سکنه نیز در شهرستان وجود دارد. تعداد ۸۳ روستای بالای بيست خانوار ودارای دهیاری در شهرستان وجود دارد.

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا