امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل بین ایران، هند و افغانستان به امضاء رسید

موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل بین ایران، هند و افغانستان به امضاء رسید

 

عصر امروز موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین جمهوری اسلامی ایران، جمهوری هند و جمهوری اسلامی افغانستان با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری اسلامی ایران، نارندرا دامورداس مودی نخست وزیر هند و اشرف غنی رییس‌ جمهوری اسلامی افغانستان، توسط وزرای راه سه کشور به امضاء رسید و استاندار خراسان جنوبی به عنوان تنها استاندار از ۳۱ استانداری درسطح کشور در تمامی جلسات مربوط به این موافقتنامه و دیدار های جداگانه حضور داشت.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، این موافقتنامه سه‌جانبه ، استفاده از بندر چابهار را به گونه قابل توجهی افزایش داده و هند را از طریق افغانستان به آسیای میانه و در مقابل زمینه دسترسی افغانستان به هند را از طریق دریا فراهم می‌سازد.
بر پایه این گزارش، در جلسات تخصصی این موافقتنامه موضوع راه ها و موانع توسعه همه جانبه روابط سه کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و بر ایجاد شتاب در تعمیق و گسترش روابط برادرانه و دوستانه تهران – دهلی و کابل تاکید شد.
گفتنی است ، اجرای این موافقتنامه علاوه بر ایجاد و تقویت امنیت و ثبات منطقه می تواند وبهره مندی سه کشور ایران ، افغانستان و هندوستان ، زمینه سرمایه گذاری سایر کشورهادر این زمینه را نیز بیش از پیش فراهم نموده و با اجرایی شدن ارتباط ترانزیتی چابهار، زاهدان، بیرجند و مشهد زمینه های اجرایی شدن اتصال استان خراسان جنوبی به شبکه ریلی راه آهن سراسری نیز تسریع و تسهیل گردد.
این گزارش حاکیست، توسعه راه آهن در ایران یکی از پروژه های مهم دولت یازدهم است و با اتصال راه آهن چابهار به زاهدان، بیرجند و در نهایت به مشهد و شبکه ریلی کشور می توان کالا را از چابهار به کشورهای آسیای میانه منتقل کرد که در زمینه احداث این خط آهن ایران و هندوستان می توانند سرمایه گذاری مشترک و همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشند.

شایان ذکر است؛ امروز پس از برجام و عبور از تحریم ها شرایط جدیدی برای توسعه همه جانبه مناسبات ایران و سایر کشورهای منطقه فراهم شده که باید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنیم.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا