امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

« نرگس زار » خوسف خراسان جنوبی ثبت ملی شد

« نرگس زار » خوسف خراسان جنوبی ثبت ملی شد

-کارشناس ثبت میراث طبیعی ادارخ کل میارث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: « نرگس زار » خوسف پس از بررسی در کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی، ۱۹ اردیبهشت امسال در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا- بیرجند)، زهرا رضایی ملکوتی افزود: در شهرستان خوسف که به دیار گل نرگس معروف است، کوه و دشتی به نام نرگسی وجود دارد که نرگس به صورت وحشی در آن رشد می کند و مردم معتقدند این نرگس از دیرباز به سایر نقاط شهر خوسف منتقل می شده است.

وی با اشاره به اینکه طبق نظر کارشناسان دانشگاه کشاورزی بیرجند، پیاز نرگس از طریق جاده ابریشم به دیگر نقاط صادر می شده گفت: بسیاری از دشت های خراسان جنوبی بویژه دشت های خوسف را نرگس زارهایی پوشانده که عطر و زیبایی بی نظیری را به این سرزمین کویری بخشیده، این در حالی است که گل نرگس به عنوان پنجمین محصول صادراتی خراسان جنوبی، نیازمند توجه و حمایت جدی دارد تا بتواند عاملی برای شکوفایی اقتصادی این استان کویری باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون کهن ترین نرگس زارهای خراسان جنوبی متعلق به شهرستان خوسف است و گل نرگس شهرستان خوسف در قیاس با گل های مشابه نرگس در کشور حرف اول را می زند، افزود: گل های نرگس این استان از لحاظ کیفیت با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوای رتبه بالایی در کشور دارد.

به گفته ملکوتی، ۲۷ هکتار از سطح اراضی خراسان جنوبی زیر کشت گل نرگس می باشد و دشت نرگسی خوسف با ۱۱ هکتار بیشترین سطح زیر کشت گل نرگس را در استان به خود اختصاص داده است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: سازگاری با شرایط اقلیمی، مقاومت به کم آبی با توجه به خشکسالی های حاکم برمنطقه، پرورش در فضای باز، اقتصادی بودن این گل و نیاز به آبیاری در زمانی که نیاز آبی دیگر محصولات منطقه حداقل است از جمله مزایای کاشت گل نرگس در استان است.

وی بیان کرد: از تاریخ ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکانه، این اثر تحت نظارت، مراقبت و حمایت این سازمان بوده و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود ممنوع است لذا تعیین عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی آن نیز به عهده این سازمان خواهد بود.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا