امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، دادن اختیارت ویژه به استانداران در زمینه اعتبارات را از عمده درخواست‌های نمایندگان از ریاست جمهور عنوان کرد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، دادن اختیارت ویژه به استانداران در زمینه اعتبارات را از عمده درخواست‌های نمایندگان از ریاست جمهور عنوان کرد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در این ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: من نیز یکی از امضاکنندگان این نامه بوده‌ام و در این نامه درخواست کردیم تا اختیارات بیشتری به استانداران داده شود تا روند خدمت‌رسانی به مردم افزایش یابد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی،در هفته‌های گذشته چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌‌ای به رئیس جمهور خواستار تفویض اختیارات ویژه به استانداران شدند.

در این نامه تأکید شده است که برای عملیاتی کردن طرح اقتصاد مقاومتی نیازمند چابکسازی دولت هستیم و این چابکسازی نیز با کاهش بروکراسی حاکم بر کشور تحقق می‌یابد.

در بخشی از این نامه آمده است: غلبه بر این مشکلات نیازمند واگذاری اختیارات ویژه به استانداران با استناد به اصول ۱۲۷ و ۱۲۸ قانون اساسی مبنی بر تفویض اختیارت خاص توسط ریاست جمهور بر اساس مصوبه هیئت وزیران است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در این ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: من نیز یکی از امضاکنندگان این نامه بوده‌ام و در این نامه درخواست کردیم تا اختیارات بیشتری به استانداران داده شود تا روند خدمت‌رسانی به مردم افزایش یابد.

حجت‌الاسلام سیدمحمد‌باقر عبادی تصریح کرد: در واقع اگر تمرکززدایی در کشور اتفاق بیفتد و اختیارات بیشتری به مراکز استان‌ها داده شود، سرعت انجام کارها بیشتر شده و مردم زودتر از خدمات بهره‌مند می‌شوند.

*دادن اختیارات ویژه به استانداران همراه با نظارت و انجام کار کارشناسی باشد

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اعتبارات مدیریت بحران در اختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری قرار دارد، گفت: این اعتبارات هنوز در اختیار استان‌ها قرار نگرفته در صورتی که طی چند ماه گذشته در نهبندان سیلی به وقوع پیوسته و مسئولان استانی به شدت به دنبال جذب این اعتبارات هستند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر اعتبارات مدیریت بحران در اختیار استاندار بود، روستاهای سیل‌زده خیلی سریع‌تر از خدمات‌رسانی برخوردار می‌شدند.

عبادی تأکیدکرد: بنابراین باید سهم استان‌ها از اعتبارات مدیریت بحران مشخص شده و در اختیاراستان‌ها و حتی شهرستان‌ها قرار گیرد تا روند خدمت‌رسانی به مردم تسریع شود.

وی با بیان اینکه افزایش اختیارات به استانداران به معنای این نیست که بر کار آنها نظارت نباشد، افزود: دادن اختیارات ویژه به استانداران باید همراه با نظارت و انجام کار کارشناسی در این زمینه باشد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، دادن اختیارت ویژه به استانداران در زمینه اعتبارات را از عمده درخواست‌های نمایندگان از ریاست جمهور عنوان کرد و گفت: علاوه بر این باید در زمینه تصمیم‌گیری‌ها نیز اختیارات بیشتری به استان‌ها و حتی شهرستان‌ها داده شود.

عبادی اضافه کرد: گاهی اوقات برای تصمیم‌گیری در مورد مسئله‌ای باید مسیرهای طولانی طی شده و شوراهایی در مرکز برگزار شود، این درحالی است در انتهای همان شوراها نظر استانداران خواسته می‌شود و بسیاری از این تصمیمات می‌تواند در استان‌ها به تصویب برسد.

*نسخه‌پیچی واحد برای همه استان‌ها راهگشای مسائل نیست

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی نیز در این ارتباط به خبرنگار فارس گفت: دادن اختیارات ویژه به استانداران طرح خوبی است، چراکه همه مسئولیت‌ها بر عهده استانداران بوده اما در عمل هیچ منابع مالی در اختیار آنها قرار ندارد.

محمدعلی عبدالله‌زاده با بیان اینکه این یک طرح مناسب برای تمرکز‌زدایی در کشور است، تصریح کرد: مسائل استان‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و نسخه‌پیچی واحد برای همه استان‌ها راهگشای مسائل نیست.

وی ادامه داد: بنابراین باید اختیارات ویژه به استانداران داده شود و بر اساس اختیاراتی که به آنها داده می‌شود ارزیابی‌ها صورت گیرد، چراکه اگر این افراد اختیار نداشته باشند نمی‌توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به شرایط خاص و ویژه خراسان‌جنوبی اشاره کرد و افزود: وقوع خشکسالی‌های چندساله و تازه تأسیس بودن این استان سبب ایجاد شرایط خاص و ویژه در آن شده که نیاز به تصمیم‌گیری‌های محلی دارد.

عبدالله‌زاده اضافه کرد: اگر این طرح اجرایی شود از خیلی مسائل، مشکلات، رفت و آمدهایی بی‌مورد که گاهی اوقات مسائل حاشیه‌ای ایجاد می‌کند، جلوگیری می‌شود و در مجموع بروکراسی حاکم بر کشور کاهش می‌یابد.

وی با تأکید بر اینکه باید در بسیاری از مسائل به ویژه مسائل مالی اختیارات به استان‌ها تفویض شود، خاطرنشان کرد: منابع مدیریت بحران باید در اختیار وزارت کشور و استانداران باشد تا بتوان از آن به موقع استفاده کرد.

*شکوفایی اقتصاد منطقه با دادن اختیارات بیشتر به استان‌ها تحقق می‌یابد

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: این موضوع خاص این زمان نیست، بلکه دادن اختیارات ویژه به استانداران همواره از خواسته‌های استان‌ها بوده است.

علی رضایی به تدوین برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: این بهترین فرصت برای تغییر رویه در این زمینه است و باید در این برنامه قدرت مدیر ارشد منطقه بیشتر دیده شود.

وی تأکید کرد: اگر به دنبال بهتر شدن کارها و شکوفایی اقتصاد منطقه هستیم، باید اختیارات بیشتری به استان‌ها داده شود و بعضی تصمیمات مدیران میانی به مدیران ارشد منطقه واگذار شود.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر رؤسای بانک‌ها می‌توانند تنها برای ۲ میلیارد از اعتبارات خود تصمیم‌گیری کنند، یادآور شد: لازم است که بودجه استان‌ها بیشتر در اختیار خودشان قرار گیرد تا مسئولان بتوانند راحت‌تر عمل کنند و روند انجام کارها تسریع شود.

رضایی تأکید کرد: هرچه در تصمیم‌گیری‌ها وابستگی به مرکز کشور کمتر شود، روند خدمت‌رسانی تسریع شده و بازدهی کارها بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری سمینار استانداران در تهران، خاطرنشان کرد: در جلسه گذشته سمینار استانداران نیز، موضوع دادن اختیارات ویژه به استانداران از سوی استان‌ها مطرح شد که دادن اختیارات ویژه در اعتبارات بانک‌ها از جمله خواسته‌های استانداران بود.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا