نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی: بیرجند می تواند قطب بازرگانی برای آسیای میانه باشد

حجت الاسلام سید محمد باقر عبادی در آستانه سفر رییس جمهوری و هیات دولت به خراسان جنوبی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: در خراسان جنوبی به غلط شهرستان های بیرجند، قاین، طبس، زیرکوه و خوسف را به عنوان منطقه برخودار اعلام کرده اند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی؛ حجت الاسلام سید محمد باقر عبادی افزود : ارزیابی ما این است که تمام خراسان جنوبی منطقه غیربرخوردار است لذا از رییس جمهوری انتظار داریم این استان را به عنوان منطقه غیربرخوردار اعلام کند تا اعتبارات ویژه ای به استان اختصاص یابد.

عبادی یکی دیگر از مشکلات خراسان جنوبی را عدم رغبت سرمایه گذار برای سرمایه گذاری عنوان کرد و بیان داشت: دور بودن استان از مرکز تهیه مواد اولیه و فروش محصولات از علل این بی رغبتی است لذا راهکار این است که برای جذب سرمایه گذار در این استان دولت نرخ تسهیلات بانکی را با بهره پایین تری از دیگر استان ها به سرمایه گذاران پرداخت کند.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خراسان جنوبی از پیشینه فرهنگی قویی برخوردار است، افزود: در این استان سطح تحصیلات مردم بالاست و فرهنگ اجتماعی به خوبی در این استان نهادینه شده است.

حجت الاسلام عبادی ادامه داد: غنای فرهنگی موجب شده که خراسان جنوبی امن ترین استان کشور باشد و نباید دراین رابطه به داشته های فرهنگی خود اکتفاء کنیم چرا که این اقدام ما را از تکامل باز خواهد داشت.

وی با تاکید براینکه باید به بخش فرهنگی خراسان جنوبی توجه ویژه ای شود، افزود: باید درحوزه های علمی دانشگاه های ما ارتقاء و تحصیلات تکمیلی در آن گسترش پیدا کند.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دانشگاه بیرجند به عنوان یک قطب علمی در کشور مطرح است، بیان کرد: باید به این نهاد فرهنگی درسطح کشور نیز توجه ویژه ای صورت گیرد.

وی عنوان کرد: حوزه های علمیه در خراسان جنوبی از قدمت بسیاری برخوردار است که باید توسعه این حوزه ها نیز در دستور کار مسوولان متولی قرار گیرد.

حجت الاسلام عبادی انتقاد کرد: نسبت به اینکه دانشگاه ها در خراسان جنوبی رشد کرده هنور حوزه های علمیه رشد نکرده که با توجه به اینکه خراسان جنوبی مهد پرورش علمای بزرگی در گذشته بوده است باید حوزه های علیمه استان از وضعیت مطلوب تری برخودار باشد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر حوزه های علمیه دولتی نیستند و نبایدهم دولتی باشند، افزود: در زمینه اداره حوزه های علمیه نظر امام راحل(ره) این بوده که این حوزه ها دارای استقلال باشند.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ساخت و فعالیت حوزه های علمیه در مناطق محروم باعث تقویت فرهنگی دینی مردم می شود، اظهارکرد: انتظار ما از دولت این است که در زمینه احداث این مراکز همکاری کند.

وی عنوان کرد: در مرکز استان ما با کمبود حوزه علمیه مواجه هستیم و قطعا رشد حوزه های علیمه باعث ارتقای سطح فرهنگ مردم، امنیت اجتماعی و فرهنگی را به دنبال دارد که تقویت و احداث ساختمان های حوزه علمیه باید مورد توجه دولت قرار گیرد.

وی با اشاره به تهاجمات اخیر دشمن درحوزه فرهنگ جامعه نیز گفت: تهاجم های فرهنگی دشمن کانون خانواده ها را هدف قرار داده است که تقویت حوزه های علمیه در زمینه مقابله با این تهاجمات تاثیرگذار است و انتظار ما از دولت این است که در زمینه احداث حوزه های علیمه بیشتر از این همکاری کند.

حجت الاسلام عبادی با تاکید براینکه باید صدا و سیما استان نیز تقویت شود، افزود: در خراسان جنوبی نیروی انسانی با ظرفیتی در زمینه های هنری، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد که باید از ظرفیت این افراد برای تقویت صدا و سیما استفاده و برنامه های مختلفی فرهنگی به مردم ارائه شود.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی از نظر فرهنگی درکشور سرآمد است اما از نظر اقتصادی و میانگین درآمد خانوار این استان در ردیف های آخر قرار دارد.

وی خراسان جنوبی را درحوزه اقتصاد ؛استانی بحران زده خواند و افزود: انتظار ما از دولت تدبیر و امید و بخصوص شخص رئیس جمهور این است که توجه ویژه ای به خراسان جنوبی داشته باشد.

عبادی ؛ خشکسالی های چند ساله اخیر که باعث از بین رفتن کشاورزی شده، نبود صنایع، عدم دوبانده شدن راه های خراسان جنوبی، وضعیت نامناسب جاده های استان، نبود بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز را جمله مشکلات خراسان جنوبی برشمرد و گفت: انتظار ما از دولت این است که در زمینه حل این مشکلات اهتمام ویژه ای داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه راه آهن خراسان جنوبی درسال جاری در ردیف بودجه اجرایی قرار گرفته است، اظهار کرد: دولت باید دوبانده شدن محورهای مواصلاتی استان و احداث پروژه راه آهن را هر چه سریعتر اجرایی کند.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با انتقاد براینکه شرق کشور درحال نابودی است، افزود: مهمترین معظل استان کمبود آب است بطوریه که درحال حاضر 450 روستای خراسان جنوبی به وسیله تانکر آبرسانی می شود و دربسیاری از روستا های استان حتی یک قطره آب از قنات ترواش نمی کند.

وی ادامه داد: در بسیاری از این روستا ها شغل اصلی مردم کشاورزی بوده که با توجه به خشکسالی های 16 ساله اخیر و نبود آب مردم تنها با یارانه دولت زندگی می کنند.

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه اگر یارانه دولت به روستاییان پرداخت نمی شد درحال حاضر بسیاری از روستا های شرق کشور خالی از سکنه شده بود، گفت: هم اکنون ماهانه دولت 45 هزار تومان یارانه ثابت پرداخت می کند که با تورم 20 تا 40 درصد ارزش یارانه سه سال قبل تا الان قابل مقایسه نیست.

وی با تاکید براینکه بسیاری از روستای های استان در حال نابودی است اظهار کرد: دولت باید یک فکر اساسی برای روستای های خراسان جنوبی بکند.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: توسعه و ترویج صنایع دستی ازجمله اقداماتی است که با توجه به خشکسالی های اخیر در روستای های استان باید رونق گیرد چرا که توسعه این صنایع درشکوفایی اقتصادی روستاها تاثیرگذاراست.

وی تصریح کرد: خالی شدن روستاها می تواند آغار ناامنی در شرق کشور را رقم بزند و باید این موضوع از طرف دولت جدی گرفته شود و دولت بیش ازآنکه امروز برای این موضوع هزینه کند در آینده برای برقراری امنیت شرق هزینه خواهد کرد و در این رابطه هرچه هزینه کند امکان برگشت روستاییان مهاجرکرده وجود نخواهد داشت.

حجت الاسلام عبادی درخواست کرد: دولت الان به داد شرق کشور برسد و زیرساخت ها بخصوص در زمینه راه آهن، دوبانده شدن محورهای مواصلاتی استان و حل مشکلات کم آبی در روستای های استان را فراهم کند.

وی در خصوص انتقال آب به خراسان جنوبی نیز بیان کرد: در زمینه انتقال آب به خراسان جنوبی و استان های شرق کشور تاکنون غیر از شعار چیزی دیگری نشنیده ایم.

وی ادامه داد: هم اکنون انتقال آب خراسان جنوبی در بلاتکلیفی به سرمی برد و وزیرنیرو برنامه جامعی برای انتقال آب به استان ندارد.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسئله آبخوان داری و آبخیزداری اعتبارات ویژه و کلانی نیازدارد، افزود: این عملیات در استان به صورت گسترده و فوق العاده انجام شود.

وی با بیان اینکه گسترش آبخوان داری کمتر از انتقال آب اهمیت ندارد، تصریح کرد: متاسفانه دولت به این بخش توجه نکرده و باید برای این بخش اعتبار ویژه ای درنظر بگیرد.

عبادی با اشاره به 460 کیلومتر مرز مشترک خراسان جنوبی با کشورافغانستان عنوان کرد: این مرز مشترک می تواند برای استان تهدید محسوب شود که می توان با گسترش اقدامات بازرگانی این تهدید را به فرصت بزرگی تبدیل کرد.

وی با انتقاد براینکه متاسفانه گمرک ما فعال نیست، بیان کرد: بیرجند می تواند قطب بازرگانی برای پاکستان، افغانستان و آسیای میانه باشد.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی از وضعیت بازارچه های مرزی خراسان جنوبی اظهار نارضایتی کرد و گفت: زیرساخت های بازرگانی از جمله راه در بازارچه های مرزی بخوبی فراهم نشده است.

کاروان تدبیر و امید، چهارشنبه سوم دی ماه در یازدهمین سفر استانی دولت به خراسان جنوبی سفر می کند.665

 

انتهای پیام /*

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.