امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی درگفتگو با تسنیم:انتظار می‌رفت در سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی اعتبار در زمینه خشکسالی به استان تعلق گیرد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی درگفتگو با تسنیم:انتظار می‌رفت در سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی اعتبار در زمینه خشکسالی به استان تعلق گیرد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می‌رفت در سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی اعتبار در زمینه خشکسالی به خراسان جنوبی تعلق گیرد اما این امر محقق نشد و استان گلستان که سفر قبلی رئیس جمهور بود با وجود باران‌های زیاد برای خشکسالی اعتبار گرفت ولی خراسان جنوبی نتوانست اعتبار بگیرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، خبرگزاری تسنیم طی گزارشی به وضعیت خشکسالی در خراسان جنوبی پرداخته است، مشروح این گزارش به شرح زیر است:

 

خراسان جنوبی سومین استان پهناور و کم‌بارش کشور است که خشکسالی چند سالی است زنگ خطر کم آبی را نیز در این استان به صدا درآورده است.

خشکسالی ۱۷ سال است که امان مردم را بریده  و در برخی نقاط سبب بروز مشکلات جدی شده است.

بنا بر گزارش هواشناسی خراسان جنوبی در این استان سالانه ۱۲۰ میلی‌متر باران می‌بارد این در حالی است که میانگین بارندگی کشور ۲۵۰ میلی‌متر است و بیشترین حجم بارندگی خراسان جنوبی در فصل بهار  است.

در چند روز گذشته مردم خراسان جنوبی برای بارش باران دست به دعا و نماز برداشتند تا با خواندن نماز تمنای باران خداوند بارش رحمت خود را نصیب مردم کند.

به گفته کارشناسان، ذخایر آبی در خراسان جنوبی کاهش یافته و ۴۰ درصد از قنوات خشک شده است و از این رو کشاورزی مردم نیز با مشکلات زیادی مواجه شده است.

۹۰ درصد منابع آبی خراسان جنوبی به بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: ۹۰ درصد از منابع آبی استان به بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد.

هاشم ولی‌پور مطلق با بیان اینکه در روش آبیاری سنتی ۷۰ درصد آب هدر می‌رود، افزود: همچنین در انتقال آب در کانال‌های خاکی نیز مقدار زیادی از آب تبخیر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آبیاری با روش غرقابی و سنتی سبب تبخیر و هدر رفت آب‌های زیر زمینی می‌شود، تصریح کرد: میزان تلفات آب در مسیر کشاورزی از معضلات است و این در حالی است که نیمی از مردم خراسان جنوبی از راه کشاورزی درآمد دارند و حیات اقتصاد استان نیز بر پایه محصولات کشاورزی استوار است.

نماینده مردم سربیشه و نهبندان در مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند با اشاره به اینکه خشکسالی و کم‌آبی در خراسان جنوبی سبب مهاجرت روستائیان به شهرها شده است، اظهار داشت: در ۱۰ سال گذشته خشکسالی سبب مهاجرت روستائیان به شهرها شده و این عامل زنگ خطری برای ما محسوب می‌شود.

۴۶۸ روستای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می‌شود

مراد هاشم‌زهی افزود: در حال حاضر ۴۶۸ روستای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می‌شود و مردم از این وضعیت خسته شد‌ه‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید به فکر چاره باشند، گفت: با مهاجرت روستائیان به شهرها چرخه تولید از کار می‌ایستد و عده زیادی از تولیدکنندگان مصرف کننده می‌شوند.

هاشم‌زهی تصریح کرد: تاکنون تلاش‌ها و پیگیری‌های نمایندگان استان مبنی بر اختصاص اعتبار به خشکسالی به نتیجه نرسید و امیدوار بودیم که با سفر رئیس جمهور این اتفاق بیفتد ولی متاسفانه باز هم محقق نشد.

بحران کم آبی در سال‌های گذشته در خراسان جنوبی به حدی رسید که مسئولان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به فکر طرح‌های مطالعاتی انتقال آب به استان خراسان جنوبی شدند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: یکی از برنامه‌های بلند مدت که در سال‌های اخیر ذهن مسئولان را برای جبران کم‌آبی به خود مشغول کرده است، انتقال آب از سد دوستی و شیرین کردن آب دریا است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد باقر عبادی افزود: انتقال آب به خراسان جنوبی از سد دوستی بهترین گزینه‌ای بود که روی میز وزارت نیرو قرار گرفت که در این زمینه مطالعاتی در زمینه انتقال آن پیش‌بینی شد.

خراسان جنوبی دورترین نقطه در کشور به منابع آبی است

وی اظهار داشت: خراسان جنوبی دورترین نقطه در کشور به منابع آبی است و در این استان هیچ اولویتی بالاتر از آب نیست.

وی گفت: با توجه به اینکه در زمینه انتقال آب و مشکلات آن در خراسان جنوبی بارها با وزارت نیرو و مسئولان کشوری صحبت شده اما هنوز دولت برنامه جامعی برای انتقال آب به استان‌های کم باران ندارد و تکلیف مشخص نیست.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می‌رفت در سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی اعتبار در زمینه خشکسالی به خراسان جنوبی تعلق گیرد اما این امر محقق نشد و استان گلستان که سفر قبلی رئیس جمهور بود با وجود باران‌های زیاد برای خشکسالی اعتبار گرفت ولی خراسان جنوبی نتوانست اعتبار بگیرد.

در سفر اخیر رئیس جمهور به خراسان جنوبی مصوب شد که خراسان جنوبی به دلیل شرایط اقلیمی از نظر منابع آبی محدود است و در این زمینه دولت کمک می‌کند تا امسال یا سال آینده دو سد سیاهو و فرخی به بهره‌برداری رسد و برای جلوگیری از تبخیر آب ۶۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال آب تا سال ۱۳۹۵ در استان اجرایی شود.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: بنا بر مصوبه دولت در خراسان جنوبی مبنی بر ۶۰۰ کیلومترلوله‌کشی در مسیر آب کشاورزی برای انتقال دائمی آب از نقطه‌ای به نقطه دیگر انجام می‌شود.

علی شفیعی افزود: اگر در مسیر انتقال آب لوله‌گذاری نباشد، آب زیادی توسط نور خورشید تبخیر می‌شود ویا به هدر می‌رود و این لوله‌گذاری در منابع آبی اجرایی می‌شود و این طرح مزایای زیادی دارد.

وی اظهار داشت: این طرح در تمامی شهرستان‌های خراسان جنوبی انجام می‌شود و در هر شهرستان با توجه به وضعیت منابع آبی و تعداد پروژه‌هایی که دارد سقف لوله‌گذاری در هر شهرستان با توجه به شرایط هر شهرستان و منبع آبی زیر کشت است و اگر اعتبار این لوله‌گذاری اختصاص یابد تا پایان سال مالی ۹۳ که تیرماه است انجام می‌شود.

یادمان باشد منابع آبی مختص ما نیست و باید برای آیندگان هم نگه داریم و با همکاری کشاورزان که بیشترین مصرف کننده در بخش کشاورزی هستند می توان کمبود آب را در خراسان جنوبی جبران کرد.

استفاده از آبیاری نوین و صرفه‌جویی در بخش خانگی بهترین راه‌حل برای مقابله با کمبود آب و خشکسالی است.

انتهای پیام/ ر

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا