نماینده مردم بیرجند در مجلس در گفت‌وگو‌‌ با تسنیم خبر داد ۱.۵ میلیارد دلار اعتبار برای اشتغال روستائیان در کشور اختصاص یافت

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی از اختصاص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار برای اشتغال روستائیان با اولویت مناطق محروم خبر داد.

حجت الاسلام سیدمحمدباقر عبادی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار تسنیم در بیرجند، آخرین پیگیری‌های حوزه انتخابیه خود در مجلس را تشریح کرد و آنچه در ادامه می‌آید سؤال خبرنگار تسنیم و پاسخ سریع حجت الاسلام عبادی است.

تسنیم: چه پیگیری‌های در حوزه انتخابیه شما انجام شده که به نفع مردم بوده است؟

عبادی: وظیفه اصلی نماینده، قانون‌گذاری و نظارت است و عمده مردم در ایران تمام مسائل اجرایی را به نوعی به نماینده مربوط می‌دانند اما قانون اساسی نماینده را به عنوان قانونگذار معرفی کرده است اما مردم باید از ظرفیتی که جایگاه نماینده دارد استفاده کافی را ببرند.

مردم درخواست مستقیم از نماینده دارند در صورتی که نماینده قوه مجریه نیست فقط می‌تواند مشکلات را پیگیری کند.

پنج سال است که نماینده هستم ولی جایی قول ندادم که حتماً این کار را انجام می‌دهم فقط می‌توانم قول دهم که پیگیری می‌کنم و مسئولان اجرایی نیز که همراه ما دهگردشی می‌آیند تاکید  دارند که اگر بودجه نیست قول الکی به مردم ندهیم.

یکی از مهم‌ترین کارها که در بودجه سال 96 انجام شد این بود که بودجه استان که دولت بالغ بر 392 میلیارد تومان پیشنهاد داده بود به مجلس آمد اما در مجلس نمایندگان استان با پیگیری این رقم را به 744 میلیارد تومان رساندند یعنی بالغ بر 352 میلیارد تومان به بودجه استان اضافه شد که کار بسیار بزرگی بود.

تسنیم: بودجه بر اساس چه پیگیری‌های بین استان‌ها توزیع می‌شود؟

عبادی: باید در استان فضای مناسبی ایجاد شود این میزان افزایش در بودجه اتفاق نمی‌افتد که خوشبختانه با عزم نمایندگان استان این اتفاق افتاد و ضمن اینکه مالیات استان نیز افزایش یافته بود که نمایندگان جلوی افزایش مالیات را نیز گرفتند.

در بودجه 96 در مجلس افزایش سه برابری مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی نیز لحاظ شد که حتی افزایش وام‌هایی که به مددجویان داده می‌شود نیز انجام شده و در بحت اشتغال مددجوی کمیته امداد امسال 50 میلیون تومان وام قرض الحسنه به آنها اختصاص می‌یابد که کار بزرگی بوده است.

بحث دیگری که اتفاق افتاد توسعه صنایع دستی بود که در مجلس فراکسیون فرش و صنایع دستی تشکیل دادیم که ببینیم چه تسهیلاتی می‌توان برای آن در نظر گرفت.

 وضعیت بیکاری خیلی نامناسب است و طرح‌های بلند مدت برای آن کم است و طرح ضربتی می‌‌خواهد و چیزی که چشمه جوشان اشتغال می‌تواند باشد، صنایع دستی و گردشگری است.

تسنیم: در خصوص بیمه هنرمندان صنایع دستی چه کارهایی صورت گرفته است؟

عبادی: طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی نیز در این فراکسیون به تصویب رسیده که هنوز آیین نامه اجرایی آن ابلاغ نشده است و در صندوق حمایت از هنرمندان صنایع دستی بانک مرکزی مکلف شده با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی مَسکن افراد فعال در صنایع دستی را تامین کند و مالیات بر ارزش افزوده در این بخش صفر شده که موجب می‌شود قیمت تمام شده کالا برای مصرف کننده کم شود و مردم رغبت بیشتری برای خرید داشته باشند.

همچنین دولت ملکف شده قالی بافان را زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهد و بازارچه‌های مرزی نیز برای صادرات صنایع دستی مکلف شدند که در این زمینه کمک کنند.

دولت مکلف شده اقدامات لازم را انجام دهد که فضاهایی را برای عرضه محصولات صنایع دستی داشته باشیم.

تسنیم: در امور اجرایی استان در حوزه‌های مختلف به چه نتیجه‌هایی دست یافته‌اید؟

عبادی: اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون دلار برای اشتغال روستائیان از طرف صندوق توسعه با اولویت مناطق محروم اختصاص یافته که در اختیار جوانان قرار می‌گیرد تا کار ایجاد کنند و امید است آیین نامه‌ای تطبیق شود که حتما اینها منجر به کار شود.

در زمینه کسانی که در کاسپین سپرده داشتند نیز پیگیر بودیم که بانک مرکزی نظارت کند بر موسسات پولی که این نظارت‌ها کافی نبوده که  این چنین مشکلاتی به وجود‌ آمده است که در این راستا نمایندگان از جناح‌های مختلف حضور داشتند و از رئیس جمهور نیز سؤال شد که فشار بر دولت وارد آمد و اهتمام بیشتری در این زمینه صورت گرفت.

همچنین بیمارستان رازی که یک بیمارستان بزرگ بود راه‌اندازی شد که بسیاری از مشکلات درمانی را مرتفع می‌کند و پیگیری‌های زیادی برای ساخت و تجهیزات آن انجام شده و با تلاش‌هایی که انجام تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای در آن مستقر شده است.

بیمارستان حضرت ابوالفضل نیز بسیار بیمارستان خوبی است که با وجود اینکه همواره کمبود اعتبارات در چند سال گذشته وجود داشته اما به خوبی تجهیز شد و  دو تا از کارهای ناتمامی بود که در این دوره مجلس توانستیم عملی کنیم.

درخصوص پروازها نیز کارهایی برای افزایش پروازها داشتیم که در حال حاضر پروازهای فرودگاه بیرجند بسیار قابل قبول است و  کار بزرگی بوده است.

در زمینه کمک به شهرداری‌ها نیز پیگیری زیادی انجام شده که چون ساخت و ساز در استان کم است و عوارض کم دریافت می‌شود کمک زیادی به آنها شده است.

به ورزشکاران نیز کمک‌های زیادی شده و  ساختمان بنیاد نخبگان نیز ظرف ده ماه ساخته شد و یکی از مشکلاتی که داریم علیرغم وجود نخبگان زیاد در استان شناخت کافی از آنها وجود نداردو در این زمینه تلاش شده است و سال گذشته همایش سرآمدان استان با وجود اعتبار زیادی که نیاز داشت برگزار شد.

مشکلات آنتن‌دهی روستاها نیز برطرف شده و طبیعتا اگر آنتن‌دهی خوب نباشد مردم سراغ ماهواره می‌روند که در این راستا 60 آنتن دیجیتال درخواست شده و بودجه قابل توجهی نیز آمده که در 60 نقطه استان نصب می‌شود و در این راستا افراد زیادی چه در روستا و چه در شهر از امتیاز دیجیتال برخوردار  خواهند شد.

تسنیم: در خصوص انتقال آب چه کارهایی صورت گرفته است؟

عبادی: انتقال آب بسیار مبحث مهمی است و در کشور مدیریت آب بسیار ضعیف است چرا که هدر رفت بالا بوده و لوله‌های فرسوده زیادی وجود دارد و در حال حاضر 500 روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شود که کارخوبی نیست و مبحث انتقال آب خیلی مهم است که در این زمینه از وزیر نیرو نیز گلایه زیادی داشتیم که باید آب دریای عمان تصفیه شود.

وزارت نیرو در این راستا مطالعات زیادی داشته که امروز آنچه انجام شده انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی است اما عملکرد دولت در این زمینه قابل قبول نیست و ما در این زمینه سرعت کاری را شاهد نیستیم.

در این راستا دولت پیشنهاد داده که 30 درصد را به بخش خصوصی بفروشد و بحث آب دو زمینه است که یکی انتقال و یکی آب‌هایی است که هدر می‌رود. همچنین آب‌های رودخانه‌ای که در سفره‌های زیرزمینی رفت و آمد می‌کنند و به جاهای مختلف می‌روند باید مدیدیت شود که طبق ارزیابی‌هایی که انجام شده در طبس و نهبندان از این آبها زیاد است که به نام آب‌های ژرف است و نسبتاً شیرین است که مطالعات آن شروع شده و امید است  به نتیجه مطلوبی برسیم.

تسنیم: در خصوص راه آهن چه کارهایی انجام گرفته است؟

عبادی: راه آهن یک بحث بسیار مهمی است و در چند سال اخیر  نیز خیلی برای آن پیگیری شده است. از محل صندوق توسعه می‌توان برای احداث راه آهن کال شور- بیرجند- زهدان استفاده کرد چراکه وام صندوق توسعه ارزی بوده و سود کمی دارد و در این راستا سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیز رغبت بیشتری برای سرمایه‌گذاری دارد.

راه آهن را از بودجه دولت نمی‌توان به اتمام رساند و باید حتما بخش خصوصی وارد کار شود و بخش‌های خصوصی باید کنسرسیومی تشکیل دهند و از این وام استفاده کافی را ببرند که این مهم قدم مثبتی بود و چشم انداز خوبی داشت.

 آستان قدس نیز اگر می‌خواهد برای مشارکت در این طرح وارد شود می‌تواند در قالب همین کنسرسیوم طرح را حمایت کند.

تسنیم: کار دوبانده شدن محور بیرجند قاین به کجا رسید؟

عبادی: محور بیرجند قاین تلفات زیادی می‌دهد و در گذشته به این جاده بی‌مهری زیادی شده اما هر چه کار شده در این چهار پنج سال اخیر بوده و خیلی در این زمینه پیگیری شده که در حال حاضر  با سرعت بیشتری کار می‌کنند و امروز حتی یک متر از این جاده نیست که به مناقصه نرفته باشد و پیمانکار آن مشخص نباشد و چند پیمانکار قدر کشوری پای کار آمدند و شبانه روزی در این جاده کار می‌کنند و اگر سرعت کم است به دلیل صعب العبور بودن این منطقه است اما در مجموع پیشرفت بسیار خوبی دارد و پیش بینی می‌شود تا سال97 تمام شود که امید است هر چه سریع‌تر شاهد اتمام آن باشیم.

تسنیم: مجمع نمایندگان برای نیمه دوم سال چه برنامه‌هایی پیش رو دارد؟

عبادی: مجمع نمایندگان نخستین کاری که در برنامه دارد این است که با دستگاه‌های نظارتی تعامل دارد که بر دستگاه‌های اجرایی استان نظارت داشته باشد تا مفاسد اقتصادی به وجود نیاید و اگر هم باشد با آن مبارزه شود.

همچنین مطالبات مردم نیز در دستور کار است که پیگری لازم می‌شود و مجمع دوست دارد آنچه مردم می‌خواهند در همان راستا حرکت کند که مهمترین کاری که انجام داد نیز افزایش بودجه امسال بود که کار گروهی بسیار خوبی صورت گرفت و مجمع نمایندگان استان وحدت خوبی دارند.

از طرفی دیگر استان ما ظرفیت تنش‌های سیاسی را ندارد و مردم آب خوردن ندارند که ما بیایم بازی سیاسی راه بیندازیم و از طرفی سیاسی کاری در این استان نمی‌شود و اگر مدیرانی باشند که فقط کار سیاسی می‌کنند مجمع نمایندگان در برابر آنها واکنش نشان می‌دهد.

تسنیم: از برکات دیدار خود با رهبر معظم انقلاب توضیح دهید؟

عبادی: امسال توفیقی حاصل شد که به همراه نماینده ولی فقیه در استان به دیدار رهبری رفتیم که دیدار بسیار صمیمی بود و مقام معظم رهبری آشنایی خوبی با استان داشتند و واقعاً اطلاعاتی که ایشان از این استان داشتند را حتی من از آن اطلاع نداشتم و در این دیدار بهره کافی بردیم.

ایشان از علما و نخبگان و ویژگی‌های استان اطلاعات کافی داشتند و در این زمینه بسیار مسلط بودند و من احساس کردم بی‌تمایل نسبت به دیدار با استان ما نیستند و ما نیز درخواست کردیم که حتما تشریف بیاورند.

همچنین در این دیدار در خصوص مشکلات استان نیز بحت شد که یقیناً موجب برکات خواهد بود. در مجموع جلسه بسیار خوبی بود و رهبر معظم علاقه زیادی به مردم این خطه داشتند هم به خاطر تدین بالا هم ایمان بالا که بنده عشق به مردم خراسان جنوبی را در چهره مقام معظم رهبری مشاهده کرده و احساس کردم ایشان مانند افرادی است که سال‌ها در این استان زندگی کردند.

تسنیم: در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

عبادی: از دیگر کارهای انجام شده اختصاص اعتبار برای بیمارستان خوسف بود که در این راستا نیز 12 میلیارد تومان برای ساخت این بیمارستان از طرف وزارت بهداشت اختصاص پیدا خواهد کرد.

و در پایان باید گفت که ما به تمام جریان‌های سیاسی از هر طیف احترام می‌گذاریم اما فضای استان را سیاسی نکنید و واقعا برای منافع مردم کار کنید و بدانید هر چه مسائل حاشیه‌ای کمتر ایجاد شود تمرکز برای انجام کارها نیز بیشتر می‌شود.

پیگیری‌های نماینده به ویژه در مسائل اجرایی به معنی نفی پیگیری مقامات اجرایی نیست آنها وظایفشان را باید انجام دهند اما نماینده نیز باید پیگیری‌های خود را انجام دهد.

 لازم به ذکر است که مرکز بیماری‌های خاص نیز تجهیزات آن پیگیری شده و مرکز درمان سرطان  نیز توسط مجمع خیران احداث شده  است.

از جمله کارهای ناتمامی که تمام شد سیمان باقران بود که 800 میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شد که تنها 80 میلیارد تومان برای آن تسهیلات گرفتیم که در حال حاضر افراد زیادی در آن مشغول کار هستند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.