امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در گفتگو با خراسان جنوبی: ۳ دالان مهم بادي فرصت مناسبي براي ايجاد توربين بادي است/ بايد در اين زمينه سرمايه گذاري کرد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در گفتگو با خراسان جنوبی: ۳ دالان مهم بادي فرصت مناسبي براي ايجاد توربين بادي است/ بايد در اين زمينه سرمايه گذاري کرد

نماينده مردم شهرستان هاي بيرجند،درميان و خوسف در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر لزوم استفاده از انرژي هاي نو مثل انرژي باد به عنوان يکي از ظرفيت هاي استان گفت: وجود حداقل ۳ دالان مهم بادي فرصت مناسبي براي ايجاد توربين بادي است و بايد در اين زمينه سرمايه گذاري کرد، به ويژه اين که کشور همسايه افغانستان بسيار نيازمند انرژي است و مکرر از خراسان جنوبي درخواست صادرات برق دارد که مي توانيم اين ظرفيت را در استان فراهم کنيم.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به نقل از روزنامه خراسان جنوبی،

وجود دالان هاي بادي و برخورداري از ۳۰۰ روز آفتابي از مزيت هاي بي نظير سرمايه گذاري خراسان جنوبي در زمينه توليد انرژي پاک است که در صورت استفاده بهينه از اين انرژي پايدار مي توان خراسان جنوبي را به يکي از مهم ترين قطب هاي توليد برق تبديل و علاوه بر مصرف داخلي استان نياز ديگر استان هاي همجوار و حتي کشورهاي همسايه در زمينه برق را هم تامين کرد. حجت الاسلام «عبادي» نماينده مردم شهرستان هاي بيرجند،درميان و خوسف در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر لزوم استفاده از انرژي هاي نو مثل انرژي باد به عنوان يکي از ظرفيت هاي استان گفت: وجود حداقل ۳ دالان مهم بادي فرصت مناسبي براي ايجاد توربين بادي است و بايد در اين زمينه سرمايه گذاري کرد، به ويژه اين که کشور همسايه افغانستان بسيار نيازمند انرژي است و مکرر از خراسان جنوبي درخواست صادرات برق دارد که مي توانيم اين ظرفيت را در استان فراهم کنيم.

اين در حالي است که سرمايه گذاران رغبتي به احداث نيروگاه بادي ندارند چون به گفته مدير عامل سابق شرکت توزيع نيروي برق استان با وجود موافقت اصولي توانير و حمايت هاي مربوط به سرمايه گذاري، بخش خصوصي براي احداث نيروگاه بادي در استان تمايل ندارد.

«ضامن» اواخر سال گذشته در مصاحبه با «خراسان جنوبي» گفت:براساس اطلس باد تهيه شده توسط شرکت سانا وابسته به وزارت نيرو ۳ دالان بادي يا منطقه بادخيز در استان مشتمل بر نهبندان، آفريز، کجه و چهنوي فردوس شناسايي شد که اگر سرمايه گذار براساس اين قابليت سرمايه گذاري کند توجيه اقتصادي دارد، در همين راستا توانير موافقت اصولي براي ايجاد نيروگاه بادي در نهبندان را هم صادر کرده و اين پروژه براي توليد ۱۰ مگاوات برق در دست مطالعه است اما هنوز به نتيجه نرسيده و امور مربوط به آن از طريق کارفرما که شرکت سانا است پي گيري مي شود.

با اين حال معاون پژوهشي دانشگاه بيرجند هم درباره آخرين وضعيت اين پروژه مهم از بي نتيجه ماندن پي گيري ها براي استفاده از انرژي باد خبر داد و گفت: با وجود پي گيري سازمان انرژي هاي نو ،معاونت علمي رئيس جمهور و دانشگاه بيرجند هنوز اين پروژه به سرانجام نرسيده است.

البته دکتر «بهداني» به برگزاري جلسه هايي در تهران با مسئولان سانا اشاره کرد و افزود: براي عملياتي شدن طرح و ايجاد توربين بادي تلاش مي شود به طوري که از سفر دکتر «ستاري» معاون علمي و فناوري رئيس جمهور به استان و به ويژه در ۶ ماه دوم پارسال به طور جدي موضوع پيگيري شده اما تاکنون در پيچ وخم هاي اداري به سرانجام نرسيده است.

به گفته وي، در حال حاضر توسعه نيروگاه فتوولتائيک دانشگاه که مدتي قبل در دانشگاه به منظور استفاده از انرژي خورشيدي تاسيس شد در دستور کار است و مجوزهاي مربوط توسط سانا صادر شده و قرار است بخش هاي جديدي به اين نيروگاه افزوده شود.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا