امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

يادداشت: رواج مهارت آموزي نيازمند فرهنگ سازي

يادداشت: رواج مهارت آموزي نيازمند فرهنگ سازي

حجت الاسلام عبادی: براساس برخي آمارها و اظهارنظرهاي مسئولان مي توان گفت ۴۰ درصد فارغ التحصيلان دانشگاهي کشور بيکار هستند، نکته اينجاست که بايد هشدار داد بخش زيادي از همين افراد که مشغول کار هستند در حرفه هايي به کار گرفته شده اند که ارتباطي با رشته تحصيلي آنها ندارد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان وخوسف در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی در یادداشتی روزنامه جام جم آورده است:

براساس برخي آمارها و اظهارنظرهاي مسئولان مي توان گفت ۴۰ درصد فارغ التحصيلان دانشگاهي کشور بيکار هستند، نکته اينجاست که بايد هشدار داد بخش زيادي از همين افراد که مشغول کار هستند در حرفه هايي به کار گرفته شده اند که ارتباطي با رشته تحصيلي آنها ندارد.

بايد تاکيد کرد اين واقعيت که نياز نيست تمام جوانان در مقاطع عالي تحصيل کنند ناديده گرفته شده و مديريت و سياست هاي اشتباه نيز به اين ماجرا دامن زده است. در سايه اين بي توجهي لزوم گسترش مراکز فني حرفه اي و مهارت آموزي از ياد رفته بنابراين در جامعه اين تصور ايجاد شده که هر شخصي که تحصيلات عاليه ندارد عزت اجتماعي نيز ندارد.
لازم به ياد آوري است که حرکت کلي و کمي آموزش عالي کشور به قول معروف براساس حساب و کتاب نبوده، زيرا برخلاف کشورهاي موفق که در آن جامعه براي تکنيسين ها ارزش اجتماعي بالايي قائل است در کشورمان به اين افراد آن طور که بايد و شايد بها داده نمي شود.
بنابراين براي رفع اين معضل ابتدا بايد روي برنامه هاي فرهنگي سرمايه گذاري کرد تا جامعه به سمتي برود که مهارت آموزي را به عنوان عزت اجتماعي قبول کند. افزون براين مردم به مشاوره نيازدارند در واقع بايد اطلاعات درست را بموقع در اختيار آنها قرار داد.
براي نمونه مدتي قبل در سفربه اروپا و در جريان بررسي نظام آموزشي کشورهايي مانند آلمان دريافتم، سياست گذاري آنها به شکلي است که فقط ۱۷درصد دانش آموزان کشور تمايل به گذراندن دوره هاي آموزش عالي پيدا مي کنند در واقع هدف برنامه ريزي هاي آنها توسعه مراکز فني و حرفه اي است به همين دليل براي جواناني که وارد اين مراکز مي شوند بورس در نظر گرفته و از ابتداي فعاليت شان به آنها حقوق پرداخت مي کنند، البته دستمزد آنها از سوي شرکت هاي حامي اين طرح ها تامين مي شود، زيرا دراين ميان جوانان،شرکت هاي توليدي و در نهايت کشور پيشرفت مي کند.

بايد ياد آور شد اين سياست گذاري سبب شده اين کشورها نيروي کار ماهري در اختيار داشته و محصولاتي توليد کنند که در جهان بازار زيادي براي آنها وجود دارد.علاوه بر اين در کنار آموزش عالي مقتدر نيروي کار ماهر و ورزيده زيادي در اين کشورها پرورش مي يابد که هرکدامشان با کار آفريني سهم عمده اي در رونق گرفتن اقتصاد کشور خود ايفا مي کنند.

بنابراين چنانچه هرچه زودتر در کشورمان فکري براي حل مشکل افراط گرايي در زمينه تحصيلات عاليه انديشيده نشود درآينده با مشکلات بيشتري روبه رو خواهيم شد چون طبيعي است که اين افراد پس از فارغ التحصيل شدن توقعات شان بيشتر شود.

*عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس
 

 

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا