امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

پدر علم آینده‌پژوهی مطرح کرد: ایجاد ۴ میلیون فرصت شغلی با اجرای پروژه اتصال دریای خزر به خلیج فارس

پدر علم آینده‌پژوهی مطرح کرد: ایجاد ۴ میلیون فرصت شغلی با اجرای پروژه اتصال دریای خزر به خلیج فارس

پدر علم آینده‌پژوهی گفت: در صورتی که پروژه عظیم اتصال دریای خزر به خلیج فارس اجرا شود، بخش عمده مشکلات کشور برطرف شده و بیش از ۴ میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی،

سعید خزایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به وجود نگاه کلی‌گرا و تقلیل‌گرا اظهار کرد: کاهش نزولات آسمانی و مشکلات کمبود آب باعث امنیتی شدن مسئله بحران آب می‌شود که ضرورت دارد در این خصوص تدابیر لازم اندیشیده شود.

وی با اشاره به اینکه خالی از سکنه شدن برخی روستاها به دلیل کمبود آب باعث از بین رفتن زیستگاه‌ها می‌شود، افزود: با ادامه همین وضعیت، در ۲۵ سال آینده نیمی از روستاهای ایران خالی از سکنه می‌شود.

خزایی مهاجرت ناشی از کمبود آب را عامل مهمی برای افزایش اختلالات و تعارضات فرهنگی و اجتماعی دانست و خاطرنشان کرد: مهاجرت‌های این‌چنینی مشکلات فرهنگی و اجتماعی زیادی را برای جامعه ایجاد می‌کند.

وی راهکار حل این مشکلات در منطقه مرکزی فلات ایران را نگریستن به موضوع زاینده‌رود به‌ عنوان یک مسئله امنیت ملی دانست و تأکید کرد: مسئله آب یکی از بحران‌های آینده بشر بوده و به بحران سفید مشهور و معروف است که با توجه به اینکه دمای هوا در پنج سال اخیر به میزان دو درجه زیادتر شده طی آن دو هزار گونه گیاهی از بین رفته‌اند.

پدر علم آینده‌پژوهی ایران اضافه کرد: بالا آمدن ۷۰ متر از سطح آب‌های جهان هشدار دیگری است که مقابله با آن نیاز به برنامه‌ریزی دارد و اگر تدبیری برای آن اندیشیده نشود در ۳۰ سال آینده بسیاری از کشورها از جمله مالدیو و بنگلادش به زیر آب می‌روند و علاوه بر این در بسیاری از کشورها نیز سیل و آبگرفتگی ایجاد شده و آب‌های شیرین با آب‌های شور مخلوط می‌شوند و غیراستفاده می‌گردند.

وی هزینه شیرین کردن آب‌های شور را گران دانست و تصریح کرد: کمبود آب یک واقعیت است که در مرحله اول باید بتوانیم با صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع آبی با آن کنار بیاییم و در مرحله دوم تلاش کنیم با استفاده از فناوری‌های خاص، از منابع موجود و آب‌های شور حداکثر استفاده را بکنیم.

خزایی جدا کردن آب شرب از آب بهداشتی، مدیریت منابع آبی، استفاده از فناوری‌های مدیریت و کنترل آب را از جمله راهکارهای مقابله با خشکسالی دانست و اضافه کرد: همچنان از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌کنیم که مایه تأسف است و از همین آب برای چمن‌کاری و محصولات غیرمفید نیز استفاده می‌کنیم.

پدر علم آینده‌پژوهی در ادامه به طرح دولت پنجم و ششم جمهوری اسلامی ایران در خصوص اتصال آب‌های دریای خزر به خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: این طرح بین‌المللی مطرح شد که مهم‌ترین مزیت آن، کمک به ترانزیت در کشور بوده که برای آن سه مسیر میانی از کلانشهر اصفهان، غربی و همچنین جنوب شرقی پیش‌بینی‌شده است.

وی به تشریح تبعات ناشی از اتصال دریای خزر به خلیج‌ فارس پرداخت و گفت: ایجاد این کریدور علاوه بر ایجاد تغییرات اقلیمی، عامل مؤثری در کاهش سوخت و آلاینده‌های زیست‌محیطی به‌ حساب می‌آید و جاده ترانزیتی مناسبی برای آسیای میانه و روسیه ایجاد کرده و امکان دسترسی به آب‌های آزاد را برای کشورهای شمال کشور همچون کانال سوئز و پاناما ایجاد می‌کند.

خزایی اجرای این پروژه را در فاصله زمانی ۱۰ ساله قابل انجام دانست و افزود: اجرای این پروژه در مجموع چهار میلیون فرصت شغلی برای کشور فراهم می‌کند.

پدر علم آینده‌پژوهی ادامه داد: اگر این پروژه از سوی ایران اجرایی شود، بسیاری از کشورهای همسایه و سایر کشورها که به‌ نوعی منافعشان در گرو اجرای این پروژه است به کمک ایران آمده و اجرای آن تغییرات عجیب زیست‌محیطی برای کشور ایجاد می‌کند.

خزایی تعدیل مناطق خشک مرکزی و شرقی ایران و تحول در نظام کشاورزی را از جمله دیگر مزایای اجرای این طرح قلمداد کرد و ادامه داد: عده زیادی از اساتید دانشگاه کارهای علمی عمیقی برای اجرای این پروژه انجام دادند و علاوه بر این می‌توان از تجربیات سایر کشورها نیز در این حوزه استفاده کرد، البته این پروژه باید به‌ گونه‌ای باشد که کشتیرانی در آن امکان‌پذیر باشد.

وی اجرای این طرح را از نظر فنی امکان‌پذیر دانست و اظهار کرد: بحث سطح اختلاف دریاها با یکدیگر را نیز می‌توان با استفاده از تجربیات دنیا در احداث کانال پاناما ممکن دانست.

خزایی از دیگر مزایای اجرای این طرح را حل مشکل کم‌آبی در اصفهان، یزد، کرمان و کویر مرکزی ایران عنوان کرد و گفت: اجرای این پروژه نقش بسیاری در تغییرات زیست‌محیطی، اشتغال، حمل‌ و نقل و … ایجاد می‌کند و اهمیت راهبردی برای کشور دارد.

پدر علم آینده‌پژوهی در ادامه با تأکید بر ضرورت آینده‌پژوهی در سطح ملی، توجه به این پروژه را مهم تلقی کرد و ادامه داد: دارا بودن شاهراه ارتباطی و ترانزیتی شمال به جنوب، قدرتی بازدارنده برای مقابله با هر گونه تهدید در تمام حوزه‌ها است.

وی با اشاره به اینکه در پژوهشگاه شاخص پژوه تحقیقات وسیعی در خصوص احیای این پروژه شده است، تأکید کرد: از جمله مصادیق توسعه پایدار در کشور توجه به این پروژه عظیم ملی است که علاوه بر حفظ منابع زیرزمینی آبی و حل مشکلات کمبود آب، عاملی برای جلوگیری از بیماری‌ها و آلودگی‌ها بوده و عمده‌ترین تحول ساختاری برای تغییر اقلیم کشور است.

خزایی رویکرد دولت در صنعتی شدن را همیشه روشی اشتباه برای دستیابی به توسعه پایدار دانست و خاطرنشان کرد: از زمانی که بر ضرورت وجود انبارهای گندم تأکید داشته‌ایم، تالاب‌های کشور شروع به خشک شدن کردند، اگر بتوانیم این پروژه را احیا و اجرا کنیم حتی می‌توانیم زمین‌های حاشیه مسیر راه دریایی شمال به جنوب را به سایر کشورها برای انجام کشاورزی اجاره دهیم.

وی از جمله مشکلات کشور را روزمرگی برخی دولتمردان دانست که به فرداها نمی‌اندیشند و گفت: مشکلات امروز کشور به خاطر بی‌توجهی‌های دیروزمان بوده و آینده‌نگاری ضرورتی است که بهترین ابزار برای دستیابی به استقلال، عزتمندی در جهان و مقابله با تهدیدهای نرم و سخت است.

انتهای پیام/۲۳۰۱/ز۴۰

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا