امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

گزارش تحلیلی خبرگزاری ایرنا: آژیر خطر مهاجرت از روستاهای خراسان جنوبی به صدا درآمد

گزارش تحلیلی خبرگزاری ایرنا: آژیر خطر مهاجرت از روستاهای خراسان جنوبی به صدا درآمد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مهاجرت روستاییان حاشیه نشینی فلج کننده ای برای کلان شهرها در پی خواهد داشت و ساخت و سازهای غیرقانونی در اطراف شهر بیرجند یکی از آثار مهاجرت روستاییان است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی،  مهاجرت پدیده ای است که در بسیاری از کشورهای دنیا به دلایل مختلف از جمله مشکلات اقتصادی و اشتغال، شرایط آب و هوایی و حتی عواملی مانند تحصیل رواج یافته است.

در کشورمان نیز پدیده مهاجرت طی یک دهه گذشته رشد چشمگیری یافته و در بسیاری از کلان شهرها شاهد سیل مهاجرت هستیم و به گفته مسوولان سیل مهاجرت از روستاهای خراسان جنوبی به کلان شهرها طی ۱۵ سال گذشته افزایش چشمگیری داشته که در حال حاضر هزار و ۸۵۲ روستای خراسان جنوبی به علت این پدیده خالی از سکنه شده اند.

مهاجرت روستاییان خراسان جنوبی به کلان شهرها امروز به یکی از مشکلات اصلی خراسان جنوبی تبدیل شده چرا که با خالی شدن روستاها از سکنه شدن ،سطح امنیت در مرزهای این استان کاهش می یابد.

به گفته نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی مهاجرت روستاییان به کلان شهر ها امنیت شرق کشور را تهدید می کند چرا که دولت اگر الان به داد شرق کشور نرسد باید در آینده هزینه های سنگین تری برای امنیت شرق پرداخت کند.

به گفته کارشناسان، عامل اصلی مهاجرت روستاییان خراسان جنوبی به شهرها کم آبی است که در سال جاری این کم آبی در شرایطی بدتری از سالیان گذشته قرار دارد که با ادامه روند خشکسالی و کم آبی در خراسان جنوبی موج جدیدی از مهاجرت روستاییان به کلان شهرها آغاز خواهد شد.

** کم آبی و خشکسالی عامل اصلی مهاجرت روستاییان خراسان جنوبی به کلان شهرها

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به آغاز زنگ خطر مهاجرت در روستاهای استان گفت: خشکسالی و کم آبی مهمترین علت مهاجرت روستاییان خراسان جنوبی به شهرهاست.

همایون نخعی نژاد عنوان کرد: کم آبی و خشک شدن قنوات در بیشتر روستاهای استان باعث شده که مردم کشاورزی را به عنوان شغل اصلی خود از دست بدهند.

وی بیکاری در روستاها را یکی از پیامدهای خشک شدن قنوات و درختان دانست و افزود: مهمترین عامل مهاجرت جوانان روستاها به شهرها بیکاری است.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: تا زمانی بیکاری به عنوان معضل اصلی در روستاها حل نشود هیچ تضمینی برای ماندگاری جمعیت در روستاها وجود ندارد.

نخعی نژاد، یکی از پیامدهای مهاجرت روستاییان به شهر را ناامنی در مرزهای استان عنوان کرد و افزود: خراسان جنوبی ۴۶۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که مهاجرت روستاییان ایجاد امنیت روستاها را در آینده هزینه بر می کند.

وی گفت: از طرفی مهاجرت روستاییان به کلان شهرها با ایجاد حاشیه نشینی معضلاتی را در پی دارد که حل مشکلات حاشیه نشینی در شهرها نیز برای دولت هزینه های زیادی را در پی خواهد داشت.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی، یکی دیگر از راهکارهای ماندگاری جمعیت در روستاها را رونق صنایع دستی دانست و افزود: با توجه به اینکه صنایع دستی نیاز خیلی کمی به آب دارند رونق این صنعت تاثیر زیادی در درآمد روستاییان دارد.

نخعی نژاد به مشکلات مهاجرت روستاییان در بیرجند به عنوان مرکز خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: بیشتر افراد مهاجر از روستا به دلیل عدم توان مالی در روستاهای اطراف بیرجند سکونت کرده اند.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر جمعیت روستاهای اطراف بیرجند به صورت چشمگیری افزایش یافته که یکی از پیامدهای اصلی آن مهاجرت مردم از روستاها است.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: هیچ برنامه ای برای الحاق روستاهای اطراف بیرجند به مرکز شهر نداریم.

** بی توجهی به روستاها موج جدیدی از مهاجرت ها را در پی خواهد داشت

مدیرکل امور روستایی استانداری خراسان جنوبی هم در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: روستا محل تولید، نشاط و شادابی است و اگر به روستاها توجه نشود، شهرها هم از بین می روند.

محمد شفیعی عنوان کرد: اگر به روستاها توجه ویژه ای صورت نگیرد بسیاری از روستاها خراسان جنوبی در آینده خالی از سکنه خواهند شد.

وی بیان کرد: کمبود آب در روستاها بسیار اسفناک و نگران کننده است و اگر برای بحران آب تدبیری اندیشیده نشود، شاهد خشکیدن درختان در روستا و موجی دیگر از مهاجرت مردم به شهرهای اطراف خواهیم بود.

مدیرکل امور روستایی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه خشکسالی درآمد روستاییان خراسان جنوبی را کاهش داده، گفت: در حال حاضر درآمد روستاییان کفاف هزینه های زندگی آنها را نمی کند.

شفیعی افزود: هم اکنون درآمدهای های دامداران خراسان جنوبی صرفه اقتصادی ندارد چرا که با وجود افزایش چند برابری علوفه دام در چند سال اخیر تولیدات دامی در استان افزایش قیمیت چندانی نداشته است.

** مهاجرت روستاییان ناامنی مرزهای خراسان جنوبی را در پی دارد

وی گفت: برای ماندگاری جمعیت در روستاها مهمترین راهکار ایجاد اشتغال است و در این زمینه با ارائه تسهیلات ارزان قیمت به روستاییان و ایجاد اشتغال از مهاجرت آنها به شهر جلوگیری شود.

مدیرکل امور روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه در دولت یازدهم معاونت توسعه روستایی راه اندازی شده است، افزود: این نهاد به صورت تخصصی مشکلات روستاییان را پیگیری می کند.

شفیعی با اشاره به اینکه مهاجرت روستاییان به کلان شهرها خالی از سکنه شدن روستاها را درپی دارد، گفت: این تهدید جدی برای ناامنی در خراسان جنوبی به عنوان استان مرزی کشور است.

وی روستاییان و عشایر را مرزبانان استان مرزی خراسان جنوبی دانست و گفت: باید اقدام اساسی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر انجام شود چرا که برای امنیت این استان مرزی باید در آینده هزینه های سنگین تری پرداخت شود.

مدیرکل امور روستایی خراسان جنوبی تصریح کرد: مهمترین منبع تامین آب بسیاری از روستاها و مناطق دور افتاده جمعیتی در استان قناتها و چشمه ها بوده که به مرور زمان و در طول ۱۷ سال خشکسالی در برخی از روستاها خشک شده اند و یا بسیار کم آب هستند.

** ۱۸۵۲ روستای خراسان جنوبی خالی از سکنه

شفیعی ادامه داد: این یعنی عامل اصلی زندگی روستایی یعنی آب از چرخه خارج شده و رفته رفته بر تعداد افراد مهاجر روستایی افزوده شده است.

وی افزود: شهر بیرجند به یکی از مقاصد اصلی مهاجران روستاهای خراسان جنوبی و استانهای مجاور تبدیل شده و این روند می تواند بر مشکلات حاشیه نشینی در این شهر بیافزاید.

مدیرکل امور روستایی استانداری خراسان جنوبی عنوان کرد: هم اکنون خشکسالی در این استان به یک بحران تبدیل شده که نتایجی اصلی آن مهاجرت روستاییان است.

شفیعی گفت: در خراسان جنوبی سه هزار و ۵۵۵ روستا وجود دارد که از این تعداد هزار و ۷۰۳ روستا دارای سکنه و هزار و ۸۵۲ روستا خالی از سکنه شده اند.

وی ادامه داد: مهاجرت از روستاهای خراسان جنوبی بسیار شدیدتر از سایر استان های کشور است.

وی یادآور شد: متوسط درآمد سالانه روستاییان استان ۹۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال و در کشور ۱۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال است.

شفیعی یادآور شد: خشکسالی بسیاری از روستاهای خراسان جنوبی را خالی از سکنه کرده است.

** مهاجرت روستاییان، حاشیه نشینی فلج کننده ای برای کلان شهرها در پی دارد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به افزایش مهاجرت از روستاهای خراسان جنوبی به شهرها و کلان شهرها گفت: یکی از مشکلات موجود در روستاهای این استان بی آبی شدید در روستاهاست که منجر به مهاجرت به شهرهای بزرگتر شده است.

حجت الاسلام سید محمد باقر عبادی افزود: هم اکنون در استان خراسان جنوبی نزدیک ۴۵۰ روستا با تانکر آبرسانی می شوند و این وضعیت در استان سیستان و بلوچستان و کرمان بسیار بدتر است.

وی ادامه داد: کم آبی پدیده ای که منجر به مهاجرت روز افزون به شهرها شده و پیش بینی می شود با ادامه خشکسالی و عدم بارندگی موج جدیدی از خالی شدن روستاها از سکنه و حضور روستاییان در شهرها در راه باشد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تاکنون مشکلات کم آبی روستاییان خراسان جنوبی برطرف نشده و مظاهر بی آبی هر روز بیشتر نمایان می شود.

عبادی با بیان اینکه زندگی کردن در روستاهایی که آب آشامیدنی ندارند مشکل است، گفت: زندگی کردن در روستاها بدون آب خود یک بحران است که این زنگ خطر ، استان خراسان جنوبی که ۴۶۰ کیلومتر با کشور افغانستان مرز مشترک دارد را تهدید می کند.

وی بیان کرد: مهاجرت روستاییان به کلان شهر نه تنها در خراسان جنوبی بلکه در استان های همجوار نیز مشاهده می شود چرا که یکی از اصلی ترین علل تخلیه روستاها در مناطق مرکزی ایران، کمبود آب است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مهاجرت روستاییان حاشیه نشینی فلج کننده ای برای کلان شهرها در پی خواهد داشت و ساخت و سازهای غیرقانونی در اطراف شهر بیرجند یکی از آثار مهاجرت روستاییان است.

** رونق صنایع دستی راهکار کاهش مهاجرت روستاییان خراسان جنوبی

وی ادامه داد: مهاجرت روستاییان هم برای دولت و هم برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرده است.

عبادی، مشکلات فرهنگی، امنیتی، افزایش فروش مواد مخدر و جرم و جنایت در شهر ها بزرگ را از معضلات ناشی از حاشیه نشینی دانست و گفت: مدیریت معضلات ناشی از حاشیه نشینی نیازمند اعتبارات فراوان از سوی دولت است.

وی با انتقاد بر اینکه در حال حاضر هیچ دستگاهای متکلف به امور روستاها نیست گفت: نیاز است دولت در این خصوص دستگاه خاصی را برای بررسی مشکلات روستاییان معرفی کند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ثبیت جمعیت در روستاهای خراسان جنوبی به دلیل هم مرز بودن با کشور افغانستان اهمیت زیادی دارد، گفت: درحال حاضر روستاهای خراسان جنوبی امنیت استان را تضمین می کند.

عبادی عنوان کرد: گزارشاتی از خالی شدن روستاها از سکنه و کاهش جمعیت روستایی استان به دست من رسیده است.

وی با تاکید براینکه رونق صنایع دستی در روستاها باید مورد توجه ویژه دولت قرار گیرد، گفت: دولت صنایع دستی را به مردم آموزش و تولید روستاییان را خرید تضمینی کند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: رونق صنایع دستی راهکار کاهش مهاجرت در روستاهای خراسان جنوبی است.

بنابر این گزارش و به دلیل کمبود شدید آب در روستا های خراسان جنوبی باید صنایع دستی در روستا های استان احیا شود تا بتوانیم با درآمدزایی برای روستاییان روند مهاجرت را در روستاهای استان تثبت کنیم.

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا