امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

گزارش خبری/ روزهای سرنوشت ساز راه آهن خراسان جنوبی/ چانه زنی مسئولان برای قرارگرفتن راه آهن در لایحه بودجه ۹۴

گزارش خبری/ روزهای سرنوشت ساز راه آهن خراسان جنوبی/ چانه زنی مسئولان برای قرارگرفتن راه آهن در لایحه بودجه ۹۴

این روزها؛ روزهای سرنوشت سازی برای راه آهن خراسان جنوبی است؛ نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس از سویی و مسئولان استانی از سویی دیگر به دنبال چانه زنی برای قرار گرفتن راه آهن استان در لایحه بودجه ۹۴ و گرفتن ردیف بودجه مستقل هستند.

خبرگزاری شبستانخراسان جنوبی؛ بیش از ۱۰ سال از تقسیم خراسان بزرگ به استان “جنوبی، رضوی و شمالی” می گذرد و در این سالها مسئولان استانی و مقامات بسیاری به این استان کویری آمدند تا زمینه اتصال “سومین استان پهناور کشور” را به خطوط ریلی فراهم کنند؛ قولها و وعده های بسیاری در این سالها داده شد اما با بازخوانی و مرور دهه گذشته؛ وعده محقق شده ای در این زمینه نمی توان یافت.

اتصال خراسان جنوبی به راه آهن سراسری از مصوبات سفرهای استانی رئیس جمهور نهم به این استان در آبان ۸۶ است و در سفرهای بعدی ریاست جمهوری نهم و دهم به این استان؛ بازهم در قالب مصوبه؛ بر اجرایی شدن این مهم تاکید شد اما مردم این استان هنوز در آرزوی شنیدن صدای سوت قطار بوده و هستند.

بازخوانی گفته های مسئولان گذشته؛ اجرایی شدن این مهم را در گرو تامین اعتباری ۴۰ هزار میلیارد ریالی ذکر می کند؛ انعکاس خبر “اختصاص ۲ میلیارد تومان به اجرای طرح مطالعاتی راه آهن استان خراسان جنوبی” در شهریور امسال؛ بارقه ای امیدی در دلهای مردم کویرنشین استان ایجاد کرد؛ و پس از آن؛ خبر موافقت وزیر راه و شهرسازی با اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح مطالعاتی راه آهن استان؛ امید اجرایی شدن این مهم را در دلها زنده کرد.

این روزها نیز؛ روزهای سرنوشت سازی برای راه آهن خراسان جنوبی است؛ نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس از سویی و مسئولان استانی از سویی دیگر به دنبال چانه زنی برای قرار گرفتن راه آهن استان در لایحه بودجه ۹۴ و گرفتن ردیف بودجه مستقل هستند.

بر اساس اعلام سخنگوی دولت؛ لایحه بودجه سال ۹۴ نیمه آذرماه امسال تقدیم مجلس می شود. به گفته حجت الاسلام سیدمحمد باقر عبادی؛ مسئولان دستگاههای اجرایی استان باید برای دریافت اعتبارات بیشتر برای پروژه های دستگاهها اجرایی خود تلاش کرده و در صورت نیاز به کمک؛ موضوع را به نمایندگان برای پیگیری منعکس کنند چرا که هرگونه کوتاهی در بحث جذب بودجه برای استان، قابل بخشش نخواهد بود.

در گام اول؛ اختصاص ردیف بودجه به راه آهن استان مهم و ضروری است

حجت الاسلام سیدمحمد باقر عبادی، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند اظهار داشت: وزیر راه و شهرسازی از معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری خواسته است که مبلغ ۵۰ میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای احداث راه آهن خراسان جنوبی اختصاص یابد.

وی با تاکید بر اینکه در گام اول مهمترین خواسته و پیگیری نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان خراسان جنوبی؛ اختصاص ردیف بودجه به راه آهن استان در بودجه ۹۴ است، افزود: در مرحله بعد؛ همه مسئولان تلاش می کنند تا معاونت راهبردی ریاست جمهوری با مبلغ پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی “اختصاص ۵۰ میلیارد تومان” به راه آهن استان موافقت کنند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صورتی که این پروژه ردیف اجرایی بگیرد، زمینه برای فاینانس شدن نیز فراهم می شود.

وی گفت: معمولا مسئولان اجرایی برای تامین اعتبارات پروژه های در درست اجرا؛ رقم های بیشتری به معاونت راهبردی ریاست جمهوری پیشنهاد می دهند؛ اما اغلب ارقام پیشنهادی آنها و از جمله رقم پیشنهادی وزارت راه برای راه آهن خراسان جنوبی توسط کارشناسان و مسئولان معاونت راهبردی ریاست جمهوری تعدیل می شود.

وی با تاکید بر اینکه آنچه در حال حاضر مهم است؛ این است که راه آهن خراسان جنوبی ردیف اجرایی درسال آینده بگیرد، ادامه داد: در دیدار چهارشنبه گذشته (۵آذر) با رئیس مجلس شورای اسلامی و طرح این موضوع مهم؛ نامه ای از سوی دکتر لاریجانی مبنی بر مساعدت و توجه هرچه بیشتر معاونت راهبردی به راه آهن استان؛ به دفتر دکتر نوبخت ارسال شد.

حجت الاسلام عبادی همچنین به پیگیری حضوری و مداوم نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان استانی برای دریافت ردیف اجرایی راه آهن خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: دیگر مسئولان دستگاههای اجرایی استان نیز برای دریافت اعتبارات بیشتر برای پروژه های دستگاهها اجرایی خود؛ باید تلاش بیشتری بکنند و در صورت نیاز به کمک؛ موضوع را به نمایندگان برای پیگیری منعکس کنند چرا که هرگونه کوتاهی در بحث جذب بودجه برای استان، قابل بخشش نخواهد بود.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه بارها و بارها مسئولان مختلف از اختصاص بودجه به راه آهن استان سخن های مختلفی گفته اند، اما هنگامی دلهای مردم این استان آرام می شود که ردیف اجرایی بگیرد.

مسیر دقیق راه آهن هنوز مشخص نیست

علی رضایی، معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خراسان جنوبی نیز به خبرنگار شبستان گفت: امسال ۲ میلیارد تومان برای اجرای طرح مطالعاتی راه آهن در نظر گرفته شد و انتخاب پیمانکار؛ هنوز در مرحله مناقصه است.

وی با اشاره به اینکه مسیر راه آهن هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما بدون شک از شهرهای “قاین، نهبندان، بیرجند و فردوس” خواهد گذشت و در برخی از شهرهای دیگر نیز از نزدیکی آنها عبور خواهد کرد، افزود: این روزها؛ روزهای سرنوشت سازی برای راه آهن استان است و تمامی مسئولان از جمله نمایندگان مجلس و استاندار؛ پیگیری برای قرار گرفتن ردیف بودجه برای راه آهن استان هستند.

وی اظهار امیدواری کرد: در لایحه بودجه ۹۴ رقم پیشنهادی خوبی برای راه آهن استان از سوی معاونت راهبردی ریاست جمهوری درنظر گرفته شود و توسط مجلس نیز تایید شود.

پایان پیام/

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا