امام خامنه ای(مد‌ظله‌العالی): کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.

گزارش شبستان/ “ب” مثل “بحران آب”/ رفع “تنش آبی” در شهرهای خراسان جنوبی نیازمند تدبیر

گزارش شبستان/ “ب” مثل “بحران آب”/ رفع “تنش آبی” در شهرهای خراسان جنوبی نیازمند تدبیر

نماینده  مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار شبستان گفت: متاسفانه امروز اکثر شهرستان های استان خراسان جنوبی با مشکل کم آبی و خشکسالی روبرو هستند و در حال حاضر ۴۳۰ روستای آستان به وسیله تانکر آبرسانی می شوند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان وخوسف در مجلس شورای اسلامی، “بحران آب”، ” تنش آبی”، ” آبرسانی سیار”، ” تخلیه روستاها و مهاجرت”، “حاشیه نشینی شهرها” و … واژه هایی که مسئولان این روزها از ‌آن با عنوان «تکرار مکررات» یاد می کنند و مردم روستا تا اسمش را که می برم می گویند “درد”… .

امروز مسئولان خراسان جنوبی به صراحت “آب” را اولین اولویت استان اعلام می کنند و بیان واژه هایی از قبیل ” بحران آب، تنش آب، آبرسانی سیار، تخلیه روستاها، مهاجرت و به دنبال ‌آن حاشیه نشینی” را تکرار مکررات می دانند اما مردم روستانشین مرزی، از “بی آبی” با عنوان “درد” یاد می کنند.

مردم خراسان جنوبی از مدت ها قبل؛ منتظر خبر خوش رئیس جمهور در سفر به استان بودند؛ خبرهای جدیدی از “طرح انتقال آب” به سومین استان پهناور کشور. رئیس جمهور در این سفر تنها از لوله گذاری ۶۰۰ کیلومتر به منظور بهره برداری درست از منابع آب موجود خبر داد و در نشست خبری پایانی خود با رسانه های گروهی گفت« بحثی برای انتقال ‌آب به خراسان جنوبی نداریم»

یکی از روستاییان درح با بیان ضرب المثل« گشنه خواب نان می بیند، تشنه خواب ِ آب» ادامه داد: مردم روستاهای مرزی، انگیزه ای برای ماندن در روستاها را ندارند چرا که هم با مشکل تامین آب شرب برای خود و هم تامین آب برای دام های خود مواجه هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم روستا، دام های خود را فروخته اند و به امید یک زندگی بهتر، در حاشیه شهر بیرجند ساکن شده اند.

“بحران آب در خراسان جنوبی” تکرار مکررات است

دکتر مراد هاشمزهی، نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس نیز به خبرنگار شبستان گفت: سالهاست که مسئله کمبود و بحران آب به مسئولان کشوری منتقل شده است و واژه “بحران آب” در خراسان جنوبی دیگر تکراری شده است.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از روستاهای مرزی استان به دلیل کم آبی، در حال تخلیه و مخروبه شدن هستند، افزود: این موضوع به طور حتم؛ حاشیه نشینی را به دنبال دارد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس با انتقاد از اینکه متاسفانه تاکنون اقدام موثری برای برای مقابله با بحران آب در استان انجام نشده است، اظهار داشت: در سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی، دکتر روحانی از لوله گذاری ۶۰۰ کیلومتر برای تامین نیازهای آبی استان خبر داد درحالی که این اقدام تنها برای استفاده بهینه از آبهای موجود برای مصارف کشاورزی بود.

وضعیت کم آبی در روستاهای مرزی؛ قرمز است

وی با بیان اینکه امروز دیگر در برخی از روستاهای استان “آبی وجود ندارد”، ادامه داد: در حاشیه مرزها وضعیت کم آبی، قرمز است و آبهای شور نیز قابل استفاده شرب نیست و باید مجتمع های آّبرسانی راه اندازی شوند.

دکتر هاشمزهی با اشاره به وضعیت اعتباری دولت در شرایط موجود گفت: دولت باید در مناطق محروم سرمایه گذاری کند و یا پروژه های نیمه تمام را به اتمام برساند تا اقدامی برای ماندگاری جمعیت برداشته باشد.

وی ساخت مجتمع های آبرسانی را مسکنی موقت برای دور شدن از بحران آب در روستاهای مرزی ذکر کرد و یادآور شد: در حال حاضر بحث تامین آب بخشی از شهرستان های آستان از سد سیاهو مطرح است که با شیرین سازی آب این سد را برای تامین نیاز برخی از شهرستان ها اختصاص دهند در حالی که مردم روستاهای مرزی سربیشه، از کم آبی رنج می برند.

وی با تاکید بر اینکه مردم این شهرستان قطعا با انتقال آب سربیشه به دیگر شهرها مخالف هستند، رفع بحران آب استان را نیازمند توجه ویژه دولت دانست.

سهمیه خراسان جنوبی از آب سد دوستی را محفوظ می دانیم

نماینده  مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار شبستان گفت: متاسفانه امروز اکثر شهرستان های استان خراسان جنوبی با مشکل کم آبی و خشکسالی روبرو هستند و در حال حاضر ۴۳۰ روستای آستان به وسیله تانکر آبرسانی می شوند.

حجت الاسلام سیدمحمد باقر عبادی با تاکید بر اینکه پیش بینی شده است که در آینده ای نه چندان دور، برخی از شهرهای استان از جمله سرایان و اسدیه آب شرب نخواهند داشت، افزود: طرح انتقال آب به خراسان جنوبی باید اجرایی شود.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام وزیر نیر در حال حاضر مطالعه آبهای فسیلی در عمق بیش از هزار متر زمین در استان در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه مطالعات انتقال آّب به خراسان جنوبی از سد دوستی به پایان رسیده ولی به دلیل مشکلاتی که پیش آمد، انجام هرگونه اقدام عملی میسر نبود، گفت: خراسان جنوبی سهمیه خود از آب سد دوستی را محفوظ می داند.

وی با بیان اینکه دولت موظف به تامین آب مورد نیاز مردم استان است، اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس اعلام دولتمردان، مطالعات انتقال آب برای استانهای خراسان جنوبی، کرمان، یزد و فارس به طور همزمان در حال انجام است.

تخلیه روستاها؛ حاشیه نشینی شهرها را به دنبال دارد

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند اظهار داشت: دغدغه آب؛ دغدغه تمام مسئولان استان است و حتی کسانی که به طور غیرمستقیم با روستاها در ارتباط هستند دغدغه آب را دارند.

محمد شفیعی با اشاره به اینکه اگر روستاها به دلیل عدم وجود آب و یا کم آبی خالی شوند، حاشیه نشینی؛ دامن گیر شهرها می شود، افزود: مشکلات کم آبی بارها و بارها توسط مسئولان استانی به مقامات کشوری منتقل شده است.

وی راهکار موقت حل مشکل کم آبی استان را؛ حفر چاههای عمیق ذکر کرد و گفت: در حال حاضر بحث انتقال آب از جاهایی که ظرفیت آن وجود دارد به دلیل هزینه بر بودن؛ میسر نیست.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی توجه به آبخیزداری و آبخوان داری در روستاها را یک راهکار موقت دیگر ذکر کرد و اظهار داشت: باید آب باران از طریق آبخیزداری ذخیره شود تا موجب آبدهی قنوات شود.

وی همچنین پیشنهاد حفر چاه عمیق در برخی مناطق را داد و افزود: یکی از مشکلاتی که خشکسالی را تشدید کرده است، حفر چاههای مجاز و غیرمجاز بوده است که موجب فرسایش خاک می شود.

به گفته شفیعی رونق صنعت و توجه سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این استان متاثر از آب است و امروز مهمترین اولویت استان؛ آب است.

اختصاص ۳۰ میلیارد تومان به مجتمع های آبرسانی روستایی در سفر رئیس جمهور

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی خراسان جنوبی نیز به خبرنگار شبستان گفت: در سفر دکتر نوبخت به استان، از محل ماده ۱۲ مبلغ ۸ میلیارد تومان به استان اختصاص یافت که مقرر شد یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای مدیریت آبرسانی سیار، ۴ میلیارد تومان پروژه های شهرهای کوچک استان و مابقی به مجتمع های آبرسانی روستایی اختصاص یابد.

علی اکبر بسکابادی با تاکید بر اینکه ابلاغ ۱۰۰ درصدی ۸ میلیارد تومان سفر دکتر نوبخت به خراسان جنوبی آمده است، افزود: همچنین در سفر دکتر نوبخت پیشنهاد ۱۶ مجتمع آبرسانی داده شد که مقرر شد از محل ردیف فروش اموال دولت ۳۰ میلیارد تومان به این مهم اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی با فاصله زمانی کم، بعد از سفر دکتر نوبخت به استان انجام شد، ادامه داد: به همین دلیل در سفر دکتر روحانی به استان اختصاص ۳۰ میلیارد تومان به ۱۳ مجتمع آبرسانی روستایی با جمعیت ۲۵ هزار نفر مصوب شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تامین اعتبار این مصوبه در سال ۹۴ انجام خواهد شد، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۴۲ میلیارد تومان در ردیف های مختلف به این شرکت اعتبار تخصیص یافته است.

وی به وجود یک هزار و ۸۸۱ آبادی در سطح استان اشاره کرد و افزود: از این تعداد ۹۵۵ آبادی کمتر از ۲۰ خانوار و مابقی بیشتر از ۲۰ خانوار جمعیت دارند.

۱۶۲ روستای خراسان جنوبی فاقد آب

بسکابادی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶۲ روستای استان فاقد آب هستند، به اختصاص ۳ میلیارد تومان به استان از محل اعتبارات تنش های آبی اشاره کرد و گفت: در اثر پدیده خشکسالی بسیاری از قنوات استان خشک شده اند و نگهداشت جمعیت جوان با توجه به ارتباط آب با اشتغالزایی، بسیار دشوار است.

وی اظهار امیدواری کرد: با اختصاص ۳۰ میلیارد تومان مصوبه سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی به مجتمع های آبرسانی، بخشی از نیاز روستاییان برطرف شود.

وی همچنین به افزایش ۱۰۰ درصدی بودجه مجتمع های آبرسانی در سال ۹۴ اشاره کرد و اظهارامیدواری کرد: نمایندگان مجلس با افزایش اعتبارات مجتمع های آبرسانی از ۳۰۰ میلیارد تومان به ۶۰۰ میلیارد تومان در سال آینده، موافقت کنند.

۷ برابر بارش سالیانه کمبود بارش داریم

رضا برهانی، کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی نیز به خبرنگار شبستان در بیرجند گفت: میانگین بارش باران از اول مهرماه تاکنون ۲۳ میلی متر گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد و در مقایسه با میانگین دراز مدت ۲۸ درصد کاهش بارندگی داشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه باید تاکنون ۳۱ میلی متر بارندگی در سطح استان گزارش می شد تا به میانگین ۲۵ سال گذشته برسیم، گفت: بیرجند از ابتدای مهرماه تاکنون تنها ۸ میلی متر بارندگی گزارش شده است درصورتی که می بایست تاکنون ۴۰ میلی متر بارندگی گزارش می شد.

برهانی همچنین به کمبود میزان بارش ها در نهبندان نیز اشاره کرد و وضعیت بارندگی در شهرهای فردوس و طبس را در مقایسه با دیگر شهرها را مطلوب تر ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه شانزدهمین سال خشکسالی در خراسان جنوبی به پایان رسیده است، خاطرنشان کرد: در مجموع ۸۵۰ میلی متر کمبود بارش در استان داریم که در واقع ۸ برابر بارش سالیانه کمبود بارش گزارش شده است.

کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی پیش بینی کرد: در سه ماه آبنده متوسط بارش استان در حدود ۱۰ درصد کمتر از نرمال و میانگین دمای استان حدود یک درجه گرمتر از شرایط نرمال خواهد بود.

پایان پیام/

گزارش؛ زینب رمضانی

ارسال یک دیدگاه

تمام حقوق این وبسایت متعلق به نماینده مردم شریف شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف درمجلس شورای اسلامی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

بازگشت به بالا